„Dirbant sveikatingumo srityje jau septynerius metus supratau, kad egzistuoja daugybė mitų, susijusių su sveika mityba. Dalinuosi savo gaminamais ir šeimos valgomais patiekalais, tikiu, kad nieko nėra sveikiau, nei namuose gamintas maistas. O sveika mityba nėra kraštutinumai ir sveikas, aktyvus vaikas drąsiai gali suvalgyti ir šviežiai gamintą naminę bandelę, naminę picą, manų košės ar kitų tradiciškai linčiuojamų patiekalų! Kiekvieną iš šių patiekalų galime pagaminti ne tik šviežiai, bet ir sveikiau: daugiau skaidulinių medžiagų, mažiau cukraus ir druskos, mažiau sočiųjų riebalų, daugiau gerųjų – nesočiųjų. O ir manų košė gali būti išvirta su avižų sėlenomis, gardinama daug uogų ir vaisių, net be pridėtinio cukraus,” – teigia R. Bogušienė.

Foto: Asm. albumas


Specialistė rekomenduoja atskirti dvi mitybas – gydomąją ir prevencinę. Pastaroji taikoma subalansuojant vaikų mitybą, kai jiems tiekiamos namuose šviežios bandelės, kurios pagamintos naudojant mažiau cukraus, ekologiškus produktus ir valgomos ne vietoj pagrindinio patiekalo, o, pavyzdžiui, priešpiečiams – tai jau bus energijos šaltinis vaikui. O jei dar gaminama su viso grūdo miltais, pastebi R. Bogušienė, ta energija bus ilgalaikė ir sotumas ilgesnis, nes gaus daugiau vertingų maistinių medžiagų.

„Gaminant sau ir savo šeimai supratau, kad receptas yra viena, tačiau būtinas galutinis rezultatas – kaip patiekalas vizualiai atrodo, kokie jo priedai, kaip jis patiekiamas. Todėl pati kuriu receptus, gaminu patiekalus ir juos fotografuoju. Tokiu būdu ne tik perteikiu maisto skonį, bet ir siekiu sužadinti norą gaminti. Kiekvienas iš mūsų turime daug pareigų ir užimtumas didelis, tad visi mano gaminami receptai yra nesudėtingi ir net neturintys laiko ar gaminantys pirmą kartą – nenusivils,” – apie maisto gamybą pasakoja maisto technologė.

Šiandien R. Bogušienė dalinasi skaniu, sveikatai palankesniu, greitai paruošiamu ir vaikams drąsiai tinkančiu priešpiečių dėžutės užkandžiu – cinamoninių bandelių receptu!

Gaminant šias bandeles naudojama pusė viso grūdo ekologiškų miltų, mažiau nei įprastai sviesto, tai yra sočiųjų riebalų. Taip pat mažiau druskos (iki 1g/100 g) ir cukraus (iki 10 g/100 g), daug cinamono, kuris sureguliuoja cukraus lygį kraujyje ir taip užtikrinamas ilgesnis sotumas.

Foto: Asm. albumas


Ramintos Bogušienės receptas: cinamoninės bandelės

Bandelių tešlai reikės:

500 g ekologiškų kvietinių miltų (50/50 proc. viso grūdo/ ne viso grūdo);
300 ml ekologiško kefyro (2,5 proc.);
100 g ekologiško sviesto (82 proc. rieb.);
50 g neraf. cukraus;
7 g sausų mielių;
20 ml vandens;
žiupsnelio druskos.

Bandelių įdarui reikės:

50 g nerafinuoto cukraus;
25 g ekologiško cinamono;
šiek tiek ekologiško sviesto| skardos ištepimui.

Gaminimo eiga

1. Vandenį pašildome iki 37 laipsnių ir jame ištirpiname mieles, tada dedame cukrų, išmaišome kol suputos.
2. Vėliau dedame miltus, tirpintą ir atvėsintą sviestą, pilame kefyrą, beriame druską ir labai gerai išminkome paruoštą tešlą.
3. Paruoštą tešlą dedame į dubenį, uždengiame virtuviniu rankšluosčiu ir paliekame šiltoje vietoje, kad ji pakiltų apie 1-3 val.
4. Pakilus tešlai, ją iškočiojame į stačiakampio formos lakštą. Papildomai miltų naudoti nereikia.
5. Cukrų ir cinamoną dedame į vieną indą ir gerai sumaišome.
6. Iškočiotą tešlą ištepame paruoštu cukraus ir cinamono mišiniu, susukame į „dešrą“ ir supjaustome gabaliukais.
7. Dedame į kepimo skardą, kurią ištepame sviestu.
8. Kepame 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje orkaitę 25-30 min.