Kaip sakė publiką magiškais triukais džiuginęs Mantas Wizard, kalendorinės žiemos išvakarėse, atsinaujinusiame sostinės viešbutyje vykęs vakaras tarsi atidarė kalėdinių renginių maratoną. Čia buvo galima sutikti verslininką Žilviną Grigaitį, aktorę Valdą Bičkutę su vyru ir dukrele, Viešbučių ir restoranų asociacijos direktorę Evaldą Šiškauskienę, maisto ir vyno žinovę Urtę Mikelevičiūtę, kulinarą Joną Jonušą, stilistus Rūtą Morozovienę ir Karolį Murauską, televizijos aktorių ir renginių vedėją Justiną Daugėlą, fotomeninkę Rūtą Andre su gyvenimo draugu, dailininku Valerijumi Šatunovu, aktorę Reditą Dominaitytę, dainininkę Rasą Kaušiūtę bei kt.

Vakaro svečiai turėjo galimybę sudalyvauti riboto šventinio leidimo kombučios degustacijoje. Lietuvių gamintojai pateikė šiuolaikišką bei modernią idėją, kaip žiemos šventes sutikti blaiviai ir kartu gurmaniškai. Kaip sakė vakaro vedėjas, 20 metų dirbęs prabangių vynų rinkoje Londone, žinomas someljė Martynas Žemavičius lietuviško „Acala“ ženklo kambučios gaminamos derinant senovines tradicijas kartu su geriausių vynų bei šampanų gamybos rinkoje naudojamomis moderniomis technologijomis.

Žinomi žmonės dalijasi idėjomis, kuo paįvairinti žiemos švenčių stalą
Foto: Organizatorių nuotr.

Lietuvių gaminama kombučia ypatinga tuo, jog ji ruošiama iš aukščiausios kokybės arbatų, Druskininkų šaltinio vandens ir 100 proc. natūralių uogų sulčių. Ant gyvos ugnies arbata kaitinama dideliame tūkstančio litrų talpos arbatinuke. Vėliau arbatos fermentuojamos ne tik stiklainiuose, nerūdijančio plieno talpose, bet ir ąžuolinėse vyno statinėse. Įdomu tai, kad lietuviai pirmieji ir vieninteliai pasaulyje šį gėrimą siūlo ir 1,5 l talpos magnum šampano buteliuose.

Kaip pastebėjo renginyje dalyvavusi maisto ir vyno žinovė Urtė Mikelevičiūtė kombučios populiarumas Lietuvoje pradėjo kilti prieš kelis metus, Europoje šio gėrimo renesansas buvo juntamas dar anksčiau, o JAV – tai iš viso kultinis dalykas. Iš Tolimųjų Rytų kilusi ir jau daugiau nei kelis tūkstančius metų gaminama fermentuota arbata visame pasaulyje vertinama dėl dešimčių skirtingų naudų, atsirandančių dėl ypatingo fermentacijos būdo. Manoma, jog šis gėrimas stiprina imunitetą, gerina žarnyno veiklą, suteikia normaliai žmogaus organizmo veiklai svarbių elementų bei vitaminų.

Vieni vakaro metu kalbinti svečiai prisipažino, jog kombučios ragavo pirmą sykį, kiti šį nealkoholinį gėrimą jau anksčiau buvo atradę Lietuvoje ar svetur. Ne vienam pasirodė įdomus pasiūlymas per šventes kombučia pasimėgauti vietoje putojančio vyno ar patiekti kaip aperityvą. Žinomi žmonės sutiko pasidalinti ir savo idėjomis, kaip įdomiau ir neįprasčiau, o kartais ir egzotiškiau, būtų galima paįvairinti šventinį Kalėdų ar Naujųjų metų stalą.

Žinomi žmonės dalijasi idėjomis, kuo paįvairinti žiemos švenčių stalą
Foto: Organizatorių nuotr.

Kaip sakė U. Mikelevičiūtė į žiemos švenčių meniu ji visada įtraukianti ir ko nors naujo, derančio prie tradicinių pasirinkimų. „Gana dažnai tai būna inspiruota kelionių. Tarkim, garnyrui prie kepto kalakuto ar anties patiekiu rizotą su trumais. Mėgstu ir skandinaviškai burokėliuose marinuotą „Gravlax“ lašišą. Svarbu prie maisto tobulai priderinti vynus. Šįmet ant šventinio stalo atsiras vietos ir kombučiai“, – tikisi Urtė.

Kulinaras, buvęs kultinės grupės kultinės grupės „B'Avarija“ narys Jonas Jonušas prisipažino esantis kombučios gerbėjas. Pasak pašnekovo, toks gėrimas, kaip kombučia tikrai galėtų atstoti įprastus šventinio stalo „burbuliukus“. Per šventes kulinaras siūlytų atsisakyti riebių kiaulienos patiekalų, bulvių ir apskritai vartoti daugiau Viduržemio jūros stiliaus maisto, nes tai yra sveikiausia dieta pasaulyje.

„Sako, esi jaunas, kol dar lieka pirmų kartų, tad prisipažinsiu, šis vakaras ypatingas. Teko pirmą kartą ragauti šio išskirtinio gėrimo, – prisipažino M. Wizard. – Manau, tai puiki idėja: originalu, šventiška ir saugu. Svarbu paminėti, kad dažnai svečių tarpe yra negeriančių, vairuojančių žmonių, o su kombučia jie nesijaustų išskirti, galėtų šventiškai mėgautis putojančiu gėrimu. Mes esame pripratę prie nukrautų stalų ir kartais labai smagu pabandyti kažką naujo ir tuo pavaišinti svečius.“ Artistas mėgsta išbandyti ir įdomesnių patiekalų, jam yra tekę ragauti varlių šlaunelių, sraigių ar jūrų šukučių. Iš Italijos šventėms yra parsivežęs įvairių užtepėlių su trumais, kuriuos tiesiog dievina.

Žinomi žmonės dalijasi idėjomis, kuo paįvairinti žiemos švenčių stalą
Foto: Organizatorių nuotr.

Knygų autorius, krizių valdymo ekspertas Darius Radkevičius sakė ragavęs įvairių skonių kombučios, o labiausiai patikusi – imbierinio skonio. Paprastai žiemos šventes vyras sutinka šiltuose kraštuose, o švenčiantiems jas Lietuvoje rekomenduotų paskanauti masalos – tradicinės indiškos arbatos, kuri tikrai sušildytų.

Atlikėja Rasa Kaušiūtė prisipažino, kad pastaruoju metu vengia vartoti alkoholinių gėrimų, tad kombučia galėtų per šventes juos atstoti. Šio gėrimo moteris pirmą kartą paragavo praėjusią vasararą viename sostinės bare.