Atsakymų laidos vedėja Lina Liubertaitė ieškojo drauge su Mantu ir Andriumi iš medelyno „Megaplantas“, kurie pristatė populiariausias pušų rūšis bei jų veisles, aptarė, kaip pušies augumas, plotis ar formavimas lemia kainą, ir kaip, turint iš pažiūros kelis panašius sodinukus, suprasti, kuris tiks būtent jūsų kiemui.


PAGRINDINĖS PUŠŲ RŪŠYS

Populiariausios ir dažniausiai privačiuose kiemuose sutinkamos šios pušų rūšys:

  • Juodoji (Pinus nigra),
  • Paprastoji (Pinus sylvestris),
  • Kalninė (Pinus mugo).

Pušis juodoji (Pinus nigra)

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.


Pasak „Megaplanto“ atstovų, šiuo metu tai pati populiariausia pušų rūšis Lietuvoje. Palyginti su kitomis, ji yra naujesnė, ne tokia pabodusi, o ilgi ir tamsiai žali jos spygliai atrodo elegantiškai ir prabangiai. Auga gana greitai, pasiekia virš 20 m aukštį. Tad jei norite, jog jūsų kieme pasodinta pušis sparčiai stiebtųsi į aukštį, rinkitės juodąją.

Pušis paprastoji (Pinus sylvestris)

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.


Paprasta, bet tikrai neprasta ir itin tinkama, kai norima sukurti kuo natūralesnę aplinką savo kieme. Tiesą sakant, dabar itin madingas unikalumas ir natūralumas, tad nepretenzingos, kreivokai nuaugusios ar kelias viršūnes turinčios pušys yra dažnas pasirinkimas. Ši pušis yra aukštaūgė, greitai auga ir dažniausiai pasiekia 20–40 m aukštį. Išpuoselėtas, gražus paprastosios pušies 1 m aukščio sodinukas gali kainuoti 20–50 Eur, na o pušų su veisle kaina šokteli maždaug dvigubai.

Pušis kalninė (Pinus mugo)

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.


Žemesnė nei kitos, bet itin vešli, tanki ir plačiai išsikerojusi. Kalninių pušų vertė visoje Europoje yra matuojama ne pagal aukštį, o būtent pagal lajos plotį ir vešlumą. Tiesa, norint, kad pušis būtų vešli ir tanki, prireiks daug laiko ir darbo – ją reikia formuoti, reguliariai persodinti ir tinkamai prižiūrėti. Ši pušų rūšis gali užaugti iki 8 m aukščio. Priklausomai nuo dydžio ir veislės, kaina paprastai svyruoja nuo 5 Eur iki 500 Eur.

KODĖL VIENOS PUŠYS KAINUOJA DAUGIAU NEI KITOS?

Rinkdamiesi pušį savo aplinkai pastebėsite, kad jų kainų spektras yra labai platus. Rasite sodinukų po kelis eurus, bet pamatysite ir medelių, įvertintų tūkstančiais. Tad nuo ko priklauso jų kaina?

Pušis kainuoja daugiau, jei:

  • Turi veislę – kiekviena veislė skiriasi savo aukščiu, lajos tankumu, pločiu, forma, spalvos sodrumu, o nuo šių ypatybių priklauso ir kaina;
  • Lėtai auga – kuo augalas lėčiau auga, tuo ilgiau galima džiaugtis jam suteikta forma;
  • Sodinukas yra didesnis – vadinasi, jis buvo auginamas ir prižiūrimas medelyne ne vienus metus;
  • Medelis yra specialiai formuotas – ilgai puoselėto ir formuoto medelio kaina bus gerokai didesnė nei visai mažo, niekaip neformuoto sodinuko.

POPULIARIAUSIOS PUŠŲ VEISLĖS

Aptarkime keletą populiariausių pušų veislių – kuo jos ypatingos ir kiek gali kainuoti.

Pušis juodoji ‘Pyramidalis’ – koloninė juodosios pušies veislė. Nuo paprastos juodosios pušies skiriasi tuo, kad turi glaustas šakas ir užauga gerokai žemesnė, todėl tinkama auginti net mažyčiuose, vos poros arų sklypuose. Toks maždaug 2 m aukščio medis gali kainuoti apie 250 Eur.

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.

Pušis juodoji ‘Green tower’ – dar viena koloninė juodosios pušies veislė. Labai mėgstama dėl savo ypatingai tankių ir puriai atrodančių spyglių. Tiesa, yra labai trapi, tad ją būtina itin atsargiai transportuoti, kitaip tikėtina, kad namo parsivešite stipriai aptrupėjusį medelį. Kadangi ši veislė auga gerokai lėčiau nei paprasta juodoji pušis, jos kaina yra didesnė. Per 10 metų tokia pušis užauga iki 2,5 m aukščio.

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.

Pušis paprastoji ‘Fastigiata’ – siauros lajos augalas, tad tinka ir mažesniuose kiemuose. Auga gerokai lėčiau nei veislės neturinti paprastoji pušis – per 15 metų pasiekia maždaug 3 m aukštį. 1 m medelis gali kainuoti apie 80 Eur.

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.

Pušis paprastoji ‘Watereri’ – labiau krūmo formos, spygliai turi melsvo atspalvio. Ypatinga tuo, kad auga daug lėčiau nei paprastoji pušis, ją lengviau formuoti, o suteikta forma galima mėgautis ilgiau. Tiesa, su laiku ji nebeatrodo kaip krūmas, bet užauga gerokai žemesnė nei paprastoji pušis – iki 6 m aukščio, tad tinka kiemams ir sodyboms. 1 m aukščio sodinuko kaina – apie 80 Eur.

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.

Pušis kalninė ‘Pumilio’ – labai gražus kompaktiškos formos medelis. Tinka mažiems kiemams, nes užauga iki 1,5 m. Nuotraukoje matomo sodinuko vazone kaina siekia 12–15 Eur.

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.

Pušis kalninė ‘Mops’ – populiarus ir mėgstamas augalas, nes dėl savo tankios rutulio formos lajos yra itin dekoratyvus. Užauga nuo 1 m iki 1,5 m. Kaina, žinoma, priklauso nuo sodinuko aukščio, pločio, vešlumo ir pan. Nuotraukoje žemiau matomas medelis kainuoja apie 100–120 Eur.

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.

Pušis kalninė ‘Varella’ – tai nykštukinė rutulio formos pušis, labiau primenanti krūmą. „Megaplanto“ medelyne apžiūrėjome į kotą skiepytą (štambinę) šios veislės pušelę ilgu plonu kotu su tankiu spyglių kamuoliuku viršuje. Jei renkatės šio tipo medelį, turėkite galvoje, kad jis nebeaugs į aukštį – tik storės kamienas ir ilgės spygliai. Mūsų apžiūrėtos pušelės kaina – apie 40 Eur.

FORMUOTOS PUŠYS – IEŠKANTIEMS PRABANGIOS ESTETIKOS

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.


Dar viena kategorija – formuotos pušys. Tai tarsi aukštasis medžių auginimo pilotažas, mat formuotų pušų (bonsų) auginimas ir priežiūra reikalauja specifinių žinių, daug laiko, įdirbio ir nuolatinės priežiūros. Skirtingai nei natūralios, šios auginamos ne grunte, o vazonuose ir yra specialiai formuojamos.

Formuotos gali būti bet kurios anksčiau minėtos rūšies pušys: juodosios, paprastosios ir kalninės. Taip pat egzistuoja daugybė jų veislių. Tokios pušys išties atrodo nuostabiai, kita vertus, jų kaina jau irgi siekia visai kitas aukštumas. Formuotų pušų medeliai gali kainuoti nuo 1300–1500 Eur ir daugiau.

KURI PUŠIS LABIAUSIAI TINKA JŪSŲ APLINKAI?

Pušų veislės
Foto: Linos Liubertaitės nuotr.


Nusprendėte savo aplinką puošti pušimis? Prieš pasirinkdami pušų rūšį ir veislę, pirmiausia įvertinkite:

  • Koks jūsų sklypo dydis. Didelį plotą galima drąsiai apsodinti sparčiai besistiebiančiais aukštaūgiais ir plačiai kerojančiais medžiais. Mažučiame kieme taip pat galima auginti pušį ir mėgautis jos vaizdu, spyglių aromatu ir dailiais kankorėžiais – tereikia pasirinkti lėčiau augantį kompaktiškesnį medelį. Rinkdamiesi pušies veislę, būtinai pasidomėkite, kaip greitai ji stiebiasi, kokio aukščio ir pločio užauga, kad medis jūsų aplinką puoštų, o ne užgriozdintų.
  • Kokios formos augalo norite. Tarp gausybės veislių tikrai rasite tinkamiausią pagal savo skonį ir estetikos pojūtį: aukštą ir liauną, kompaktišką ir glaustos lajos arba platų krūmo formos augalą. Įvertinkite, ar medelis derės su kitais jūsų kieme augančiais augalais.
  • Kiek dėmesio ir laiko planuojate skirti priežiūrai. Kaip jau minėjome, kuo greičiau augalas auga, tuo dažniau jį reikia formuoti, tad jei norite ilgiau džiaugtis medeliui suteikta forma, rinkitės lėčiau augančias arba jau formuotas pušų veisles.


KADA SODINTI?

Jeigu pušis sodinate iš grunto, geriausia sodinti rugsėjo mėnesį, kad spėtų įsišaknyti iki žiemos. Vazone augusius augalus galima sodinti bet kada šiltuoju metų laiku.

***

Portale laidas rasite čia.

Naują „Delfi TV“ laidą „Geltonas karutis“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 9:30 val. „Delfi TV“ – nemokamas televizijos kanalas pasiekiamas visiems Lietuvos gyventojams. Nerandi? Kreipkis į savo televizijos tiekėją arba įjunk kanalų skenavimą savo televizoriuje.