Kliūtys kelyje

Ilgą laiką vyravo nuomonė, kad apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo turi pasirūpinti pastoti galinčioji pusė. „Vyriška tabletė daug metų nepasiekia rinkos, nes tiesiog tarp jų nesulaukia susidomėjimo“, – mano prof. B. Dainys. Tačiau neseniai Didžiojoje Britanijoje atliktos apklausos rodo, jog didžioji dalis vyrų nori dalintis atsakomybe dėl kontracepcijos. Ir nors vyriškąja kontracepcija besidominčių skaičius auga, farmacijos milžinės finansuoti šių projektų neskuba, tad tyrimais užsiima universitetai kartu su pelno nesiekiančiomis organizacijomis.

Viena priežasčių, kodėl vis dar neturime geriamųjų kontraceptikų vyrams, pasak prof. Balio Dainio, yra sudėtinga jų reprodukcinė sistema: „Vyro spermijus – lytinė ląstelė, formuojasi tris mėnesius. O moterų lytinė ląstelė subręsta greičiau. Tad tabletė ar kitas preparatas turi būti itin stiprus, kad padarytų spermijus negyvybingus. O tai gali kenkti vyro organizmui.“

Asociatyvioji nuotr.

Abejoja, ar pasieks rinką

Jau minėtas kontraceptinis gelis jau keleri metai yra testuojamas su vyrais. Jei tyrimai bus sėkmingi, rinką preparatas gali pasiekti per penkerius metus.

Kaip veikia šis gelis? „Nesterone“ susideda iš testosterono ir progestino, kuris yra sintetinė moteriškojo hormono progesterono forma. Tepalas yra naudojamas kiekvieną dieną, užtepant jį pečių srityje. Per kelias sekundes įsigėręs į odą, moteriškasis hormonas stabdo spermos gamybą, o testosteronas palaiko vyriškų hormonų balansą. Kaip teigia gamintojai, vaisingumas atkuriamas iškart nutraukus kontraceptiko vartojimą.

Prof. D. Balys, išgirdęs preparato sudėtį, suabejojo, ar jis pateks į rinką: „Žaidimas su progesteronu ir testosteronu gali blogai baigtis. Moteriškasis hormonas dažnai sujaukia vyro smegenis ir testosterono gali nepakakti, norit atkurti vyriškumą. Pas mane dažnai ateina vyrai, kuriems paskyrus vaistus nuo plaukų slinkimo, susijaukia hormonų pusiausvyra. Jie praranda lytinį potraukį, kurį atkurti nėra lengva. Manau, kad su šiuo geliu gali grėsti tas pats.“

Gamintojai gi tikina, kad esančio sudėtyje testosterono pakanka aistrai palaikyti. Tačiau vienas tyrimo dalyvių, duodamas interviu „BBC News“ užsimena apie sutrikimus. Edinburge gyvenanti pora yra viena iš 450 eksperimente sutikusių dalyvauti žmonių. Kalbėdamas su žiniasklaida vyras teigė, kad daug šalutinių poveikių jis nėra pastebėjęs, bet kartais dingsta libido.

Ir dėl šio poveikio prof. B. Dainiui labiausiai ir neramu: „Domiuosi šia tema jau daug metų. Per mano ilgą praktiką mačiau ne vieną vyriškosios kontracepcijos projektą, kuris žlugo. Šio tyrimo dalyvio patirtis tikrai neramina – atrodo, kad testosterono, esančio gelyje pilnai nepakanka hormonams atkurti. Tikiuosi, kad medicina greitu metu pažengs į priekį ir turėsime vyriškąją kontracepcijos versiją, tačiau manau, kad šis gelis rinkos nepasieks.“