Akių sveikata reiktų rūpintis be galo atsakingai, o vasaros metu – ypač rimtai, tikina specialistai. Pasirodo, saulės akiniai privalo atitikti kelis kriterijus, o prastai matant kartais geriau rinktis saulės akinius su dioptrijomis, kartais – kontaktinius lęšius ir papildomus akinius nuo saulės, rašoma atsiųstame pranešime spaudai.

Kaip tinkamai apsaugoti akis nuo žalingų UV spindulių? Bendri patarimai

Iš šalies gali pasirodyti, kad apsaugoti akis nuo saulės – labai paprasta: tereikia rasti sau tinkantį, patinkantį saulės akinių modelį ir nešioti juos kaitrios dienos metu. Bet ar tikrai to užtenka? Toli gražu ne. Pirmiausia, svarbu išsiaiškinti, kurie akiniai iš tikrųjų atlieka apsaugos nuo saulės funkciją.

Neretai klaidingai galvojama, kad visi akiniai su tamsiais lęšiais apsaugos akis nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, tačiau iš tiesų būtinas specialus UV filtras. Saulės akinių lęšiai be UV apsaugos gali netgi pakenkti: užsidėjus tokius akinius, vyzdys, priimdamas daugiau šviesos, išsiplečia, tačiau be filtro UV šviesa yra itin kenksminga.

Labai svarbu žinoti, kad akims gali pakenkti ne tik tiesioginis žiūrėjimas į saulę be apsauginių akinių, tačiau ir poilsis prie vandens telkinių, vaikščiojimas smėlio paplūdimiu. Tyrimai parodė, kad sniegas papildomai atspindi ir padidina UV dozę net 80 proc., smėlis – apie 10 proc., o vanduo – apie 20 proc. Intensyvi UV spinduliuotė gali pakenkti jūsų akių sveikatai pažeisdama rageną, lęšiuką, tinklainę, tad vertėtų rinktis kokybiškai pagamintus saulės akinių lęšius – jie turėtų blokuoti 90–100 proc. ultravioletinių spindulių.

Akinių nuo saulės neieškokite turguje ar maisto prekių parduotuvėje

Kur tokių akinių ieškoti ir kaip išsirinkti? Optikos specialistai rekomenduoja saulės akinius pirkti būtent optikos salonuose, o ne turguje, gatvėje ar maisto prekių, drabužių, pigių aksesuarų parduotuvėse.

„Visi mūsų optikose parduodami akiniai atitinka jiems keliamus saugumo ir kokybės reikalavimus ir yra pagaminti iš sertifikuotų bei saugių medžiagų. Visų antra, neretai bižuteriniuose akiniuose yra naudojamas ne optinis, o paprastas plastikas, kuris iškraipo matomą vaizdą, nėra skaidrus ir gali neturėti apsaugos nuo UV spindulių“, – tikina „Fielmann“ optikas-instruktorius Kęstutis Imbrasas.

Specialūs akinių modeliai reikalingi ir vaikams. Neretai suaugusieji pamiršta ar nenori išlaidauti savo atžalų akių apsaugai, tačiau į tai negalima numoti ranka: net 80 proc. akies pažeidimų dėl intensyvios saulės šviesos nutinka iki pilnametystės.

Vaikų akinių rėmeliai pagaminti iš lanksčios ir kartu tvirtos, stabilios medžiagos. Akiniai vaikui turi tinkamai priglusti, būti lengvi, nespausti, o minkšti kojelių galai, nosies balneliai ir tiltelis – suteikti komfortą. Be to, saulės akiniai turi apgaubti visą akį ir apsaugoti nuo šoninių atspindžių – antraip jie nesuteikia optimalios apsaugos.

Akiniai nuo saulės
Foto: Shutterstock

Prastai matote? Pirmoji išeitis – saulės akiniai su dioptrijomis

Nemažai prastai matančių žmonių šiltuoju metų laiku susiduria su dilema: kokiais būdais apsaugoti akis nuo saulės, jei nuolat reikia nešioti korekcinius akinius? Laimei, nuolat tobulėjančių technologijų ir optikos specialistų dėka klientai gali nebesukti galvos – šiuos du poreikius galima suderinti jums patogiausiu būdu.

Pirmasis – įprasti saulės akiniai su tamsintais, regą koreguojančius akinių lęšiais. Apsauginiai akiniai „su dioptrijomis“, ko gero, būtų puikus pasirinkimas tiems, kurie nuolat nešioja korekcinius akinius, su jais vairuoja ir būna gamtoje, o ypač – prie vandens telkinių.

Nepaisant to, saulės akinių su dioptrijomis pasirinkimas sukelia kiek nepatogumų: keičiantis aplinkos apšvietimui – iš lauko įėjus į patalpą – juos būtina keisti į korekcinius akinius su skaidriais lęšiais. Taip jie greičiau dėvisi, susibraižo, gali greičiau sulūžti. Be to, į kai kuriuos akinių modelius nepavyksta įdėti dioptrinių lęšių, kartais to negalima padaryti dėl individualios kliento situacijos. Pirmoji alternatyva – ant skaidrių korekcinių akinių dedami specialūs klipsai arba papildomi akiniai, vadinami „Suncovers“.

Akiniai „chameleonai“ – naujas jaunimo mados klyksmas

Vis tik universaliausias variantas – akiniai „chameleonai“, t.y. akiniai su fotochrominiais lęšiais, kurie būnant saulėkaitoje patamsėja, o įėjus į patalpą vėl tampa šviesūs. Deja, nuo šio varianto gali baidyti dar gaji populiari nuomonė, kad tai – atgyvena, pamėgta vyresnio amžiaus žmonių ir atpažįstama iš baisaus geltonumo ar neaiškios rudos lęšių spalvos.

„Laimei, tai jau – praeitis. Dabar siūlomi naujos kartos madingi fotochrominiai lęšiai, kurie, palyginti su senesniais produktais, triskart greičiau reaguoja į šviesą ir keičia spalvą. Optikos rinką greitai papildys ir poliarizuoti fotochrominiai akinių lęšiai, kuriems tamsėjant ir susidarant tam tikriems molekulių junginiams, susiformuoja papildoma poliarizacinė danga. Jos privalumai – eliminuoti aplinkos atspindžiai, didesnis ryškumas, kontrastingi, natūralių spalvų vaizdai, mažiau pavargusios akys“, – sako K. Imbrasas.

Be to, šiuolaikiniai fotochrominiai lęšiai turi didelę madingų spalvų gamą ir net veidrodžio efektą, tad juos mielai renkasi ir jaunoji karta, trokštanti ne tik apsaugoti akis, bet ir išryškinti savo stilių.

Negana to, fotochrominiai lęšiai maksimaliai saugo ne tik UV spindulių, bet ir nuo mėlynosios bei dirbtinės šviesos, tad yra tinkami žmonėms, turintiems fotofobiją, įprotį prisimerkti ir sergantiems migrena. Taigi akiniai su fotochrominiais lęšiais – puikus pasirinkimas ieškantiems maksimalaus patogumo. Tai yra geriausias variantas ir trokštantiems sutaupyti: vieni universalūs akiniai tarnauja kur kas ilgiau nei keli, nuolat keičiami egzemplioriai.

Antrasis variantas – kontaktiniai lęšiai: kada juos rinktis?

mergina, kontaktiniai lęšiai


Nepaisant saulės akinių su dioptrijomis patogumo, kai kuriais atvejais specialistai rekomenduoja rinktis kontaktinius lęšius ir papildomus akinius nuo saulės. Apie tai pagalvoti turėtų žmonės, kurių dioptrijų negalima įdėti į saulės akinius, o labiausiai – sportininkai ir aktyvaus laisvalaikio entuziastai.

Jiems siūlomos specializuotos akinių nuo saulės kolekcijos, kurių rėmeliai gaminami iš patentuotos medžiagos – jų išskirtinės savybės užtikrina, jog akiniai nenuslys, kad ir kaip intensyviai sportuosite. Specialia PRIZM technologija sukurti akinių lęšiai užtikrina vaizdo aštrumą ir kontrastą, drėgmę ir nešvarumus atstumianti hidrofobinė danga leidžia raiškiai matyti net ir sudėtingomis aplinkos sąlygomis, o iš specialios polikarbonato medžiagos pagaminti lęšiai nesužeis akies susidūrus su aštria kliūtimi.

Patarimai sportininkams – rinktis vienadienius lęšius

Į sportininkų saulės akinius galima įdėti lęšius su dioptrijomis, tačiau dėl kelių priežasčių rekomenduojama jų nekeisti ir nešioti kartu su kontaktiniais lęšiais.

„Į sportininkams skirtus akinius taip pat galima įdėti dioptrijas, tačiau mums labai rūpi kiekvienas klientas, tad mes, kaip profesionalai, rekomenduojame verčiau derinti kontaktinius lęšius ir kokybiškus, specializuotus saulės akinius – tuomet matymo kokybė yra aukščiausia. Dioptriniai sportininkų saulės akiniai nepasižymi reikalingu ryškumu, sumažėja sumažėja gero matymo laukas ir netenkama kitų specifinių akinių savybių. Be to, išskirtinė lenkta jų forma dioptrijų įdėjimą kiek apsunkina“, – sako „Fielmann“ kokybės vadovas Kazimieras Bagdzevičius.

Jam antrina ir Optometrijos vadovė Reda Pincevičienė, kad tokiu atveju derėtų rinktis vienadienius kontaktinius lęšius ir naudoti juos sportuojant ar užsiimant aktyvia veikla. Vėliau juos reiktų pakeisti korekciniais akiniais – priešingu atveju akys gali imti sausėti. Esant būtinybei vienadienius kontaktinius lęšius galima naudoti ir maudynėms, tačiau juos galima nešioti tik su sąlyga, kad po to juos išmesite ir pakeisite nauja pora kontaktinių lęšių.Vis tik, siekiant sumažinti infekcijų tikimybę, maudantis labiau rekomenduojama rinktis saulės akinius su dioptrijomis.

Nėra žmonių, kurie negali nešioti kontaktinių lęšių

Deja, nemažai žmonių bijo nešioti kontaktinius lęšius arba galvoja, kad šie jiems netinka. Tik maža dalis žmonių negali jų nešioti ir tai daugiau susiję su sveikatos problemomis, o didžioji dauguma tikrai gali, tačiau būtina išsirinkti jums labiausiai tinkančius. Vis dėlto nederėtų to daryti patiems – tik specialistai, įvertinę bendrą akių būklę, gali parinkti tinkamiausią kontaktinių lęšių rūšį, dydį, apmokyti juos įsidėti, išsiimti ir prižiūrėti. Netinkami lęšiai gali dirginti akis ir sukelti kitų komplikacijų.

Beje, kontaktiniai lęšiai gali būti su specialiu UV filtru, sulaikančiu kenksmingų spindulių patekimą į akis ir tuo pačiu sumažinančiu žievinės kataraktos formavimos riziką.Vis tik tokie lęšiai nuo saulės pilnai neapsaugo – UV spinduliai gali turėti poveikį ir odai, esančiai apie akis, akies junginei, voko kraštui, todėl, saugant akių sveikatą, rekomenduojama nepamiršti ir saulės akinių.