Spragas užpildo internetas ir draugės

Oficialiai pogimdyminis laikotarpis prasideda pagimdžius kūdikį ir baigiasi, kai motinos kūnas „beveik" grįžta į būseną, buvusią prieš nėštumą, iki 6-12 savaitės. Platesniu požiūriu pogimdyminis laikotarpis kai kurioms moterims tęsiasi metų metus.

„Sveikatos priežiūra nėra orientuota į visapusišką moters sveikatos priežiūrą po gimdymo. Per pirmuosius metus kūdikiui yra suplanuoti aštuoni vizitai pas šeimos gydytoją, o moteriai – vos vienas. Šeštąją savaitę moteriai rekomenduojama apsilankyti pas ginekologą bendrai apžiūrai. Tačiau vargiai kas nors konsultuoja dėl dubens raumenų silpnumo, psichologinės sveikatos, libido sutrikimų, šlapimo nelaikymo ir viso kito, apie ką nepatogu kalbėti. Šiame etape atsiranda spraga, kurią užpildo „Google“, „Facebook“ ar „Instagram“ profiliai, draugių patarimai“, – atsiųstame pranešime spaudai pastebi klinikos „Health Optimizing Vilnius“ šeimos gydytoja Gabrielė Bagdonė.

Superherojė mama ar depresuota moteris?

Apie pusė pagimdžiusių moterų po gimdymo vis dar jaučia skausmus, 30 procentų turi šlapinimosi ar tuštinimosi problemų, du trečdaliai susiduria su tiesiojo pilvo raumens disbalansu, apie 30 procentų patiria seksualinę disfunkciją. Minėti negalavimai didina pogimdyvinės depresijos riziką, lemia įtampą rūpinantis kūdikiu, didėja stresas santykiuose. Tyrimai rodo, kad daugybė moterų po gimdymo išgyvena sumenkusios savivertės problemą bei nepasitenkinimą santykiais.

„Tai yra problemos, apie kurias tiesiog nekalbama. Dažniau visuomenėje reprezentuojamos gražiais filtrais papuoštos, guvios superherojės mamos, kurios atrodo nuostabiai, bet tikroji realybė gali būti visiškai kitokia“, – pastebėjimais dalinasi šeimos gydytoja G. Bagdonė.

Klinikoje gana dažnai lankosi moterys, kurios po gimdymo jaučiasi taip ir „nesugrįžusios“ į savo kūno ar emocinį balansą.

„Tačiau prošvaisčių jau matyti: ir visuomenė, ir jauni tėvai pamažu tampa vis sąmoningesni, dažniau savarankiškai ieško atitinkamų medicinos paslaugų. Tiesiog turėti savo sveikatos komandą darosi priimtina. Juk visi turime savo kirpėją, odontologą, o būtent moterims po gimdymo kitų specialistų pagalba tampa dar aktualesnė. Mamoms ir jų artimiesiems svarbu žinoti, kad reikia ieškoti patarimų ir pagalbos, kaip savo sveikatą optimizuoti, kaip ją susigrąžinti, kadangi senoji mūsų versija – jau nesugrįš, galime siekti sukurti pačią geriausią ir sveikiausią naują savo versiją“, – teigia gydytoja.

Gabrielė Bagdonė

Svarbiausia – nelikti vienoms su savo problemomis

Šeimos gydytoja rekomenduoja moterims po gimdymo nelikti vienoms su savo problemomis, kalbėtis, tartis, ieškoti išmanančių medikų ar kitų specialistų pagalbos.

„Gydymo planas susideda iš fizioterapijos procedūrų, mitybos rekomendacijų, tikslingų papildų naudojimo aptarimo, psichologo, osteopato konsultacijų. Pastebiu, kad geriausią progresą moters savijautai pasiekiame dirbdami komandoje ir analizuodami moters sveikatos problemas holistiniu – visuminiu požiūriu“, – teigia G. Bagdonė.

Ji pirmajam moters vizitui skiria apie 2-3 valandas. Tiek laiko reikia ir atlikti išsamius tyrimus, ir išsiaiškinti moters nusiskundimus, išgyvenimus, emocinę savijautą.

Būtina įvertinti psichologinės pagalbos poreikį, nes net apie septyniasdešimt procentų pagimdžiusių moterų išgyvena laikinus nevilties ir apatijos periodus, o 10-15 procentų jaunų motinų patiria pogimdyvinę depresiją. Todėl laiku suteikta ir neuždelsta pagalba yra labai svarbi.

Svarbiausi patarimai besilaukiančioms moterims ir jų artimiesiems

Pirmiausia, anot šeimos gydytojos, apie pogimdyminio laikotarpio problemas reikia kalbėtis, ieškoti pagalbos, o ji tikrai pasiekiama.

„Linkėčiau neužglaistyti šio etapo gražiais filtrais ar būti superherojėmis, – teigia G. Bagdonė. – Dar tik planuojantiems šeimą pravartu žinoti, kad ruoštis reikia ne tik nėštumui, tačiau ir pogimdyviniam laikotarpiui. Rekomenduoju iš anksto rasti specialistus ar jų komandą, kurie lydės moterį atgaunant jėgas po gimdymo“.

Gydytoja taip pat atkreipia artimųjų dėmesį, jog lankant naujagimį, sveikinant tėvus būtų tikslingiau dovanoti ne sauskelnių bokštą, bet fizioterapines procedūras, specialisto konsultacijas, sveiko maisto paketą ar masažo terapiją į namus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (24)