Sulėtėjęs gyvenimo tempas, auganti užsikrėtimo koronavirusu rizika, yra puiki proga stabtelėti ir atsigręžti į save, atvirai atsakyti sau į klausimus, kaip aš jaučiuosi, ką reikėtų keisti kasdienėje veikloje, kaip galėčiau padidinti organizmo atsparumą, ir imtis veiksmų. Ne vienas tyrimas įrodė, kad reguliari mankšta mažina ligų riziką, gerina kraujotaką ir padeda imuno sistemai efektyviai dirbti savo darbą. Tiesa, per dideli krūviai ir itin intensyvus sportas gali turėti priešingą efektą ir nualinti organizmą.

Fizinis aktyvumas teigiamai veikia ir psichinę sveikatą – mažina nerimą, depresijos riziką, gerina nuotaiką ir suteikia energijos. Tai itin svarbu, norint nepasiduoti panikai, baimėms, įveikti negandas ir įtemptą laikotarpį išgyventi sveikiems ir kuo ramesniems. Tiesa, dėl griežtų karantino apribojimų uždarius sporto klubus, keičiasi įrankiai šiems tikslams pasiekti. Į virtualią erdvę persikėlė net sporto treniruotės. Daugiau nei 20 metų žmones treniruojanti Fitneso mokymo centro „Aeromix“ bendraįkūrėja Renata Leganovič prisipažįsta, kad ilgą laiką priešinosi online užsiėmimams, bet šiandieninėmis aplinkybėmis tai tapo būtinybe, rašoma pranešime spaudai.

Sporto klubai persikėlė į internetą

Nors gali pasirodyti, kad pandemija grąžino mus į praeitį, kai sporto klubai nė neegzistavo, išties, nors laikinai neleidžiama burtis salėse ir dalyvauti grupiniuose užsiėmimuose, į internetą persikėlę sporto klubai gali pasiūlyti naujų įrankių ir motyvuojančių programų judėti namuose ar lauke.

„Kad dėl apribojimų nepamirštume fizinio aktyvumo įpročių, raginu visus žmones sportuoti namuose, lauke, kreiptis į savo trenerius patarimų, rekomendacijų, kuo daugiau vaikščioti gryname ore, stiprinti savo imunitetą subalansuota mityba, dienos režimu bei fiziniais pratimais ir tikėti, jog visi blogi etapai kažkada baigiasi“, – optimizmo nepraranda R. Leganovič. Ji pastebi, kad į sporto klubus žmonės renkasi ne tik treniruotis, bet ir pabendrauti, susitikti su bendraminčiais. Tad šiuo metu trenerių iššūkis – įkvėpti žmones ir per atstumą padėti jiems stiprinti savo fizinę ir emocinę sveikatą.

Dauguma žmonių, kurie reguliariai sportavo prieš karantiną, šio įpročio neapleidžia. Tačiau specialistė ragina sporto griebtis ir visus tuos, kuriems šis metas atnešė itin daug iššūkių, asmeninių problemų, neužsidaryti namuose, o stengtis sau padėti. Fizinis aktyvumas gali stipriai pagerinti emocinę būseną.

Pradėkite nuo pasivaikščiojimų

Pirma pagalba ir kūnui, ir sielai, be šiuolaikinių technologijų gyvenimą jau sunkiai įsivaizduojančiam ir didžiąją dienos dalį dėl savo veiklos pobūdžio prie ekranų praleidžiančiam žmogui – grynas oras. R. Leganovič norintiems pasirūpinti savimi pataria pradėti nuo pasivaikščiojimų, nes niekad nesportavusiam žmogui pradėti savarankiškai tą daryti namuose gali būti netgi žalinga.

Vaikščiojimas teigiamai veikia visą organizmą, mažina emocinį nuovargį, be to, padeda pakeisti aplinką ir susidėlioti mintis. Tačiau norint pastebimo poveikio, svarbu rasti laiko pasivaikščiojimams kiekvieną dieną. Palaipsniui juos ilginti ir formuoti įprotį bent valandą kasdien skirti ėjimui. Galima vaikščioti lėtai, važiuoti į mišką, pabūti gamtoje, o sustiprėjus leistis sudėtingesniais maršrutais, raižytomis vietovėmis.

Geriausių rezultatų pasiekti padeda fizinio aktyvumo ir poilsio pusiausvyra, kokybiškas ir pakankamas miegas, sveika mityba, dienos režimas. Ilgametė trenerė dirbdama su klientais pastebi, kad reguliariai sportuojantys, sveikai valgantys ir pakankamai miegantys žmonės yra gerokai atsparesni ligoms ir pasiruošę įveikti visas gyvenimo negandas.

Svarbu stiprinti ne tik raumenis, bet ir fascijas

Dėmesingumas savo kūnui, sąmoningumas, pasak akademijos „Art of motion“ vadovės Muriel Morwitzer iš Australijos, svarbus ne tik mankštinantis, bet ir darant kasdienius judesius – vaikštant, sėdint, rengiantis, keliant, nešant ir t.t. Dažniausiai juos darome tarsi automatiškai, tačiau jei paanalizuotume, kaip veikia raumenys ir fascijos (jungiamojo audinio plėvė, apsupanti kiekvieną raumeninių skaidulų pluoštą) kiekvieno judesio metu, suprastume, kad net ėjimas yra labai kompleksinis procesas, susidedantis iš daugybės skirtingų judesių. Įsiklausymas į savo kūną, judesių analizė, ir įpročių keitimas gali suteikti lengvumo pojūtį ir padėti išvengti sveikatos bėdų ateityje. Formuojant teisingus judėjimo įpročius, reikalingas holistinis požiūris į organizmą ir profesionalų pagalba.

Patys treneriai dėl susiklosčiusios situacijos buvo ne tik priversti paspartinti fitneso evoliuciją ir greitai atliepti augantį treniruočių internetu poreikį, bet ir patys tobulintis nuotoliniu būdu. Treneriams, kurie jau pasirengę naujai fitneso epochai ir siekia įsisavinti naujausiais mokslo atradimais pagrįstas metodologijas ir būti maksimaliai naudingi savo klientams sukurta speciali metodų sistema – „Anatominiai traukiniai judesyje“. Ši programa padeda stiprinti už visų raumenų apjungimą tarpusavy atsakingą fascijų sistemą, didinti kūno funkcionalumą, gyvybingumą bei gebėjimą gyti be papildomų priemonių. Programą Lietuvos specialistams vasario pradžioje pristatys sertifikuota lektorė M. Morwizer. Detalų šešių dienų kursą internetu organizuoja Fitneso mokymo centras „Aeromix“.

Naujausi tyrimai tik patvirtina fascijų ir kitų jungiamųjų audinių svarbą. Fascija – daug daugiau nei plastiškas raumenų apsiaustas – tai stabilumo ir mechaninės kontrolės sistema. Suvokiant visą kūną apimančius fascijų ir mikrofascijų tinklo ryšius, sveikatos specialistams, judesio mokytojams ir sportininkams gerokai paprasčiau spręsti kompleksines laikysenos, sveikatos problemas ir mokyti žmones judėti teisingai.