Atsako gydytojas kardiologas dr. Virgilijus Grinius

Iš tiesų daugumos žmonių pulsas turėtų svyruoti nuo 60 iki 80 kartų per minutę. Bet ne visi žmonės vienodi – yra žmonių, kurių pulsas visą gyvenimą dažnai pakyla virš 80, yra ir tokių, kurių pulsas būna mažesnis negu 60 ar net 50. Toks pulsas (47–55) ramiai sėdint jaunam, sportuojančiam žmogui nėra nieko bloga. Tuo labiau kad savijauta yra gera. Atvirkščiai – tai gali būti rodiklis, kad širdis dirba lėčiau, bet ekonomiškai. Kitaip būtų, jei vyresnio amžiaus žmogui, kurio pulsas visą laiką būdavo 70–80 kartų per minutę ar dažnesnis, staiga pasidarytų 50 ar mažiau – tai galėtų būti ligos pranašas.

Klausimas. Ką rodo sulėtėjęs širdies pulsas, siekiantis 52–58 kartų per minutę? Kartu būna žemesnis už normą kraujospūdis? Labai silpna. Žmogus senas, 87 metų. Kokie tiktų vitaminai širdžiai pastiprinti? Ar yra tam vaistų? Monika.

Atsakymas. Retas pulsas gali būti rimtos ligos požymis, todėl pacientui reikalinga išsami kardiologo konsultacija. Šiuo atveju ne vitaminai svarbiausi, o būtina atlikti išsamius tyrimus (elektrokardiogramą, echokardioskopiją ir, ypač svarbu, – Holterio monitoravimą, t.y. širdies ritmo stebėjimą visą parą). Nustačius dar žymesnius suretėjimus gali tekti implantuoti širdies stimuliatorių. Be to, atkreipkite dėmesį, ar jis nevartoja ritmą retinančių ir kraujospūdį mažinančių vaistų.

SVARBU. Dėl asmeninių sveikatos problemų rekomenduojame kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.