Nors iš pirmo žvilgsnio bronchų astma ir sportas atrodo visiškai nesuderinami, tiesa yra ta, kad fizinė veikla gali būti tiek šios ligos prevencija, tiek veiksnys, padedantis ją suvaldyti ir pagerinti sergančiojo gyvenimo kokybę.

Kineziterapeutė Birutė Valienė sako, kad sergantiems bronchų astma jokiu būdu nereikėtų vengti fizinio krūvio. Netgi priešingai - tinkamai kontroliuojant ligą ir atliekant fizinius pratimus, galima sustiprinti imuninę sistemą, pagerinti bendrą fizinę būklę, sustiprinti kvėpavimo raumenis, padidinti deguonies pasisavinimą.

Baseinas, joga – idealu sergančiam astma

„Sergant astma rekomenduojama sportuoti po 30 minučių 2–5 kartus per savaitę. O fizinis krūvis turi būti toks, kad jaustumėtės šiek tiek uždusęs. Sergantieji astma gali šokti, bėgioti neilgas distancijas, važinėtis dviračiu, plaukioti, eiti pasivaikščioti, pamažu didindami fizinį krūvį“, – sako kineziterapeutė Birutė Valienė.

Anot B.Valienės, bene labiausiai sergančiajam astma tinka plaukimas, joga bei kitoks fizinis aktyvumas uždarose patalpose (ypač šaltuoju metų laiku). „Pastebėta, jog baseine niekada neprasideda bronchų astmos priepuolis, nes šiltame 37-38°C vandenyje atsipalaiduoja bronchų lygieji raumenys, sumažėja spazmai. Būkite išradingi – vandenyje galima atlikti pratimus stovint prie sienelės, su kamuoliu, o taip pat kvėpavimo pratimus, pailginant iškvėpimą virš ir po vandeniu, plaukti krūtine, ant šono, nugaros. Idealu, jei užsiėmimai trunka apie 30 minučių, o kvėpavimo dažnis 6–8 k./min.“, – pataria specialistė.

Itin svarbu taisyklingas kvėpavimas

B.Valienė sako, kad labai svarbu po fizinės veiklos skirti dėmesio kvėpavimo pertvarkymui, t. y. po įprastinio iškvėpimo kuriam laikui sulaikyti kvėpavimą. „Sergantysis bronchu astma turi stebėti, kaip iškvepia orą. Iškvėpimas turi būti lėtas ir gilus. Tai paprasčiau padaryti, jeigu iškvėpdami tariate garsą, iškvėpimo trukmę ilginate pamažu. Beje, iškvėpimo procese turi dalyvauti ir pilvas, nes taip didinamas diafragmos paslankumas, stiprinami kvėpavimo raumenys, mokomasi atpalaiduoti nugaros, pilvo, pečių ir kitus raumenis. Išmoktus pratimus savarankiškai kartokite kelis kartus per dieną, taip pat ir atsiradus artėjančio astmos priepuolio požymiams“, – sako kineziterapeutė.

Rekomendacijos sportuojant

  • Jei sergate bronchų astma, visada kišenėje turėkite pirmosios pagalbos vaistų.
  • Vartokite astmos vaistus, kaip nurodė gydytojas.
  • Prieš sportuodami būtinai atsakingai atlikite apšilimo pratimus.
  • Po fizinio krūvio nesustokite staiga, nebent įvyko astmos priepuolis (tas pats galioja ir baigiant sportuoti).
  • Venkite dirgiklių: šalto oro, žiedadulkių, rūko ir kt.
  • Vartokite daug skysčių. Rekomenduojama išgerti 0,3litro vandens pradėjus treniruotę ir dar po tiek pat išgerti kas 30 minučių.

Svarbu

Sergant bronchų astma, rekomenduojama vengti sporto šakų ar pratimų, kai kvėpavimas sulaikomas, ar, priešingai, gavus didelį krūvį – kvėpavimas nevalingai padažnėja.

Sergant astma, puikiai tinka šie pratimai

  • Gulime ant nugaros, ant krūtinės – smėlio maišelis. Lengvai įkvepiame ir giliai iškvepiame (4-5 kartus).
  • Gulime ant pilvo, ant nugaros – smėlio maišelis. Lengvai įkvepiame ir giliai iškvepiame (4-5 kartus).
  • Patogiai atsisėdame. Rankos ant pečių, palengva darome sukamuosius judesius.
  • Stovime tiesiai. Lenkiamės į dešinę pusę – įkvepiame, išsitiesiame – iškvepiame. Tą patį atliekame lenkdamiesi į kairę pusę. Iš pradžių pratimą kartojame 4-5 kartus, vėliau – didiname iki 7 kartų.