Išsenka ir prieš laiką

Apie menopauzinius pokyčius moters organizme kalbama tuomet, kai gęsta kiaušidžių funkcija. Tuomet mažėja moteriškų hormonų gamyba. Prasidėjus menopauzei sutrinka, o vėliau visai išnyksta mėnesinės – baigiasi moters vaisingasis amžius.

„Kiekvienos moters menopauzės pradžios laikas yra skirtingas. Vienai tai gali nutikti ir būnant 28-erių, kitai – 40-ies, o dar kitai – 50-ies metų amžiaus. Įprastas menopauzės vidurkis yra 51-eri metai. Gamtos užprogramuota, kad menopauzės laikui įtakos turi genetika. Tačiau daug kas priklauso, kaip gyvenimo aplinkybės, ligos veikia kiaušidžių būklę. Jei menopauzė prasideda anksčiau, nustatomas priešlaikinis kiaušidžių išsekimas“, – sakė VUL Santaros klinikų gydytoja akušerė-ginekologė dr. Žana Bumbulienė.

Jos pastebėjimu, nepriklausomai nuo amžiaus, menopauzės požymiai yra tokie patys. Pirmiausia labiausiai pastebimi vegetaciniai simptomai – tai karščio pylimai, naktinis prakaitavimas, kitas moteris itin kankina nemiga, nerimas, depresija.

Laikui bėgant dėl moteriškų hormonų trūkumo pradeda keistis oda, jungiamasis audinys, atrofuojasi gleivinės. Atsiranda sausumo jausmas makštyje, dėl to apsunkinami lytiniai santykiai. Vargina dažnesnis šlapinimasis.

„Moters hormonai estrogenai apsaugo ją nuo visokių ligų – infarktų, insultų, kaulų lūžių dėl osteoporozės ir kt. Ir staiga, prasidėjus menopauzei, visa tai pradeda bliūkšti“, – aiškino Ž.Bumbulienė.

Apsunkina karjerą

Pailgėjus dailiosios lyties gyvenimo trukmei klimaksinis laikotarpis jau užima trečdalį moters amžiaus, todėl pasirūpinti gyvenimo kokybe šiuo metu yra ypač svarbu.

„Būtina visavertiškai maitintis, laikytis sveikos mitybos principų, išlaikyti pakankamą fizinį aktyvumą“, – pagrindines taisykles įvardijo gydytoja.

Ji atkreipė dėmesį, kad jei prieš kokių dvidešimt metų 50-ies sulaukusią moterį įsivaizduodavome visiškai vienaip, šiandien ji būdama tokio amžiaus išgyvena patį karjeros piką.

„Atrodo, visas intensyvus gyvenimas tik ir sukasi aplinkui, o staiga imi jaustis blogai, atsiranda neaiškūs sąnarių, raumenų skausmai. Jautiesi nei šioks nei toks, o dirbti reikia visu pajėgumu. Taigi moterys puola ieškoti būdų, kaip išsaugoti psichoemocinę sveikatą, išlaikyti darbingumą ir pratęsti jaunystę“, – kalbėjo Ž.Bumbulienė.

Taiko pakaitinę hormonų terapiją

Pasak gydytojos, dauguma moterų, įvertinusios naudą ir galimą riziką, pasirenka pakaitinę hormonų terapiją.

„Ypač jaunesniame amžiuje menopauzės užkluptoms moterims tai yra tikras išsigelbėjimas. Kuo anksčiau prasideda menopauzė ar dėl kokių nors priežasčių teko pašalinti kiaušides, tuo yra svarbiau skirti gydymą hormonais“, – sakė ji.

Nors nemažai moterų baiminasi šio gydymo būdo, Ž.Bumbulienė pabrėžė, kad tai bene vienintelis metodas norint išlaikyti sveikatą ir gyvenimo kokybę šiuo laikotarpiu.

„Kalbant apie pakaitinę hormonų terapiją dažnai įvardijama padidėjusi onkologinių ligų – gimdos gleivinės, kiaušidžių bei krūties vėžio, trombozių – rizika. Tačiau yra įrodyta, kad pirmus penkerius vartojimo metus nėra jokios rizikos. Kasmet yra vertinamas šio gydymo būdo naudos ir rizikos santykis. Kai dėl minėtųjų nuogąstavimų šios terapijos populiarumas buvo sumažėjęs, vėliau pastebėtos liūdinančios pasekmės – padaugėjo kaulų lūžių ir t.t.“, – kalbėjo Ž.Bumbulienė.

Renkasi ir fitoterapiją

Tiesa, gydytoja pastebėjo, kad visgi ne visoms moterims galima taikyti šią terapiją.

„Jeigu moteris yra sirgusi tam tikros rūšies vėžiu ir turi padidėjusią riziką, hormonai neskiriami. Ypač po krūties vėžio vienintelė išeitis yra žoliniai preparatai.

Tačiau juos renkasi ir natūralių pagalbos priemonių ieškančios sveikos moterys. Visgi šių preparatų poveikis individualus – jie gali palengvinti varginamus vegetacinius simptomus, tačiau, pavyzdžiui, neveikti šlapimo sistemos sutrikimų. Kiekviena moteris, įvertinusi negalavimus, jų trukdymą gyvenimo kokybei, pasirenka jai priimtinesnį gydymo būdą“, – kalbėjo Ž.Bumbulienė.

Pajutus pirmuosius menopauzės simptomus rekomenduojama

  • Mesti rūkyti, rečiau vartoti arba atsisakyti alkoholinių gėrimų.
  • Per dieną išgerti iki 2 litrų skysčių.
  • Osteoporozės profilaktikai valgyti turintį daug kalcio maistą arba vartoti jo preparatus.
  • Maitintis nedidelėmis porcijomis – iki 6 kartų per dieną. Atsisakyti griežtų dietų, valgyti daugiau daržovių, vaisių, javų produktų.
  • Apriboti gyvulinių riebalų vartojimą. Kontroliuoti saldaus, riebaus, kepto maisto vartojimą ir kt.

Verta žinoti

Kaip ir visais kitais gyvenimo etapais, taip ir menopauzės periodu, svarbu sveikas gyvenimo būdas – subalansuota pagal organizmo poreikius mityba, fizinė veikla, buvimas gryname ore ir pozityvus nusiteikimas. Svarbu priimti tai kaip naują, brandesnį ir ramesnį gyvenimo periodą, kuomet galėsite daugiau laiko skirti sau, galbūt net atrasite naujų pomėgių ir savirealizacijos būdų.

Tam, kad šiuo laikotarpiu ir dar ilgai po jo galėtumėte džiaugtis puikia savijauta, vertėtų šiek tiek daugiau dėmesio skirti savo sveikatai. Prieš menopauzę, jos metu ir po jos gali silpnėti kaulai, padidėja osteoporozės išsivystymo rizika. Šiuo gyvenimo tarpsniu verta nuolat stiprinti kaulus, pakankamai su mityba gauti vitamino D, mineralų – kalcio, magnio, cinko. Dažnas menopauzės palydovas – nuotaikų kaita, irzlumas, šie pojūčiai atsiranda dėl hormonų pokyčių.

Žinodamos, kad šie simptomai trumpalaikiai, pasistenkite, šiek tiek sumažinti gyvenimo tempą – suraskite galimybę bent trumpoms atostogoms, užsiimkite mėgstama veikla. Pasistenkite kad jūsų mityboje netrūktų foliatų, biotino, magnio, vitaminų B1, B3 nes šios medžiagos padeda palaikyti normalią psichologinę būseną.

Jei dažnai jaučiate energijos stygių, mieguistumą, pasistenkite pasirinkti maistą, kuriame gausu geležies, vitaminų B6, B12, šios medžiagos padeda mažinti nuovargio jausmą