Vis daugiau žmonių po saulėto periodo kreipiasi dėl padidėjusios odos pigmentacijos. Gerybiniai pigmentiniai dariniai gali būti šalinami lazeriais skirtingais būdais. Pašalintų pigmentinių dėmių vietoje susiformuoja nedideli šašeliai, kurie savaime nukrenta per savaitę dvi.

Pataria specialistė

Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ gydytoja dermatovenerologė Sandra Kavaliauskienė:

Be abejo, bene svarbiausias darbas praėjus saulėtajam metų laikui – atlikti apgamų „reviziją“. Ultravioletinių spindulių poveikis – pagrindinė odos vėžio susiformavimo priežastis. Tačiau įtakos juo susirgti turi ir genetinis polinkis.

Dažniausi apie odos vėžį įspėja atsiradę nauji dariniai arba egzistuojančių apgamų pokyčiai.

Bazalinių ląstelių karcinoma gali atrodyti kaip rausvas iškilimas blizgančiu ar pleiskanotu paviršiumi arba kaip plokščias raudonas ar rusvas pleiskanojantis darinys ant veido, ausų, kaklo ar plaukuotos galvos dalies, liemens, kojų ar rankų. Plokščiųjų ląstelių karcinoma gali atrodyti kaip standus raudonas mazgas arba šiurkštus, pleiskanojantis plokščias darinys, kuris gali perštėti, kraujuoti, pasidengti šašais.

Melanoma – pigmentinių ląstelių navikas, kuris atsiranda staiga, kaip naujas darinys arba labai greitai formuojasi iš pigmentinio apgamo. Piktybinės melanomos simptomas – pakitusios formos šlapiuojantis, kraujuojantis apgamas. Melanoma susiformuoja arba iš jau esančių, arba iš naujai atsirandančių apgamų. 80–90 proc. melanomos atvejų pasireiškia odoje, retais atvejais gali pasireikšti vidaus organuose, smegenų dangaluose, akių dugne.

Pastebėjus, kad keičiasi apgamo forma, dydis ar spalva arba apgamas kraujuoja, jį peršti, yra šašelių, atsiranda naujas greitai didėjantis apgamas, oda aplink apgamą parausta, niežti, dilgčioja, reikia nedelsiant kreiptis į specialistą. Kuo anksčiau liga bus diagnozuota, tuo geresnės gydymo ir gyvenimo prognozės galima tikėtis.

Bėdos dėl pigmentinių dėmių

Vis daugiau žmonių po saulėto periodo kreipiasi dėl padidėjusios odos pigmentacijos. Yra daug pigmentinių dėmių, darinių tipų, kurie tarpusavyje skiriasi iš esmės pagal morfologinius ir histologinius požymius. Todėl tokių darinių diagnostika, įvertinimas ir galimas gydymas yra parenkamas kiekvienu individualiu atveju. Tai gali atlikti tik gydytojas ir tik patyręs specialistas.

Gerybiniai pigmentiniai dariniai gali būti šalinami lazeriais skirtingais būdais. Pašalintų pigmentinių dėmių vietoje susiformuoja nedideli šašeliai, kurie savaime nukrenta per savaitę dvi.
Balkšvos dėmelės, ypač viršutinėje kūno dalyje, po deginimosi sezono gali atsirasti dėl vadinamojo paplūdimio grybelio – įvairiaspalvės dedervinės. Tai nėra užkrečiama liga, bet ją būtina gydyti priešgrybeliniais vaistais.

Karščio išvargintos kraujagyslės

Dar viena problema, su kuria susiduriama po vasaros – kraujagysliniai odos defektai (išsiplėtę veido kapiliarai). Šie odos pažeidimai dažniausiai yra nesaikingo deginimosi bei padidėjusios UV radiacijos atmosferoje, sutrikusių vazomotorinių reakcijų pasekmė. Įvairūs kraujagysliniai dariniai šalinami lazeriu. Lazerinės procedūros atliekamos praėjus mėnesiui po deginimosi.

Verta žinoti

Vasarą dažniau keliaujant, lankantis įvairiose viešose maudymosi zonose, pirtyse padidėja nagų grybinės infekcijos rizika. Nagų grybinę infekciją dažniausiai išduoda tokie simptomai: suplonėjusi ar sustorėjusi nago plokštelė, baltos, pilkšvos ar gelsvos linijos ant nagų, pakitusi spalva (nuo baltos, geltonos iki tamsios rusvai žalios, rudos ar juodos), ištrupėjusi, suminkštėjusi, atšokusi nago plokštelė.

Baseinai, kelionės, mikrotraumos, gausesnis prakaitavimas didina ir virusinių karpų riziką. Dėl ultravioletinių spindulių poveikio, karščio gali paūmėti veido rožinė, atsirasti bėrimų ir taip įprastai linkusiame į paraudimą veide.