„Kai mus troškina, žinoma, pagalvojame apie dehidrataciją, tačiau troškulys gali būti ir tam tikros ligos požymis“, – įspėja šeimos gydytoja Mia Finkelston.

Jeigu troškina dažniau nei netroškina, turėtumėte kreiptis į medikus, ypač jeigu jaučiate kitus keistus simptomus, tokius kaip nuovargis, galvos skausmai, odos ir plaukų pakitimai ar dažnesnis šlapinimasis. Taigi, nuolatinis troškulys gali būti šių ligų požymis:

Cukrinis diabetas

„Dažniausia liga, susijusi su dideliu troškuliu, yra cukrinis diabetas“, – įspėja šeimos ir sporto medicinos specialistė Kimbre Zahn.

Cukrinis diabetas gali būti I ir II tipo, tačiau abiem atvejais organizmui sunku kontroliuoti gliukozės (cukraus) kiekį kraujyje. Tai skatina inkstus išskirti daugiau šlapimo, kad atsikratytų perteklinio cukraus, dėl ko prasideda dehidratacija ir smegenys siunčia troškulio signalus.

Necukrinis diabetas

Nors necukrinis diabetas nesusijęs su cukriniu diabetu, tačiau abiem atvejais esama panašių simptomų, pavyzdžiui, perdėtas troškulys ir dažnas šlapinimasis. Paprastai inkstai pašalina iš kraujotakos skysčių perteklių, pasiųsdami juos į šlapimo pūslę. Kita vertus, kai organizmas netenka vandens, inkstai pradeda saugoti skysčius ir gamina mažiau šlapimo.

Necukrinio diabeto atveju inkstai negali sulaikyti vandens. Nors bendras skysčių kiekis organizme padidėja, inkstai toliau gamina didelius šlapimo kiekius, dėl ko padidėja dehidratacija ir troškulys.
Necukrinis diabetas paprastai yra paveldima liga, tačiau ji taip pat gali pasireikšti sergant lėtinėmis inkstų ligomis ar vartojant tam tikrus medikamentus. Tam jūsų gydytojas turi atlikti tyrimus, kad nustatytų, kuris tai atvejis.

Žemas kraujo spaudimas

„Daug ekspertų mano, kad nuolatinis stresas gali pakenkti antinksčių funkcijai, dėl ko sumažėja kraujo spaudimas ir pasireiškia troškulys“, – įspėja M. Finkelston. Kai mūsų kraujo spaudimas nukrenta, organizmas gauna signalą gerti daugiau skysčių. Kai kraujas gauna daugiau vandens, tai padeda pakelti kraujo spaudimą.

Anemija

Kraujo praradimas – tarkime, jeigu kankina gausios menstruacijos – yra viena dažniausių anemijos priežasčių. Kai netenkama daug kraujo, organizmas gali prarasti pakankamai raudonųjų kraujo kūnelių, kas sukelia anemiją, taip pat sumažėja skysčių kiekis, kas sukelia troškulį.

Burnos sausumas

Kai kuriuos žmones kankina burnos sausumas, dar žinomas kaip kserostomija. Jai taip pat būdingas intensyvus troškulys. Ši problema dažnai pasireiškia su amžiumi ir keičiantis hormonų pusiausvyrai. Sprendžiama ji vartojant skysčius ir vengiant produktų, kurie skatina dehidrataciją, pavyzdžiui, kofeino ir alkoholio.

Taip pat burnos sausumą gali sukelti kai kurie medikamentai, tokie kaip antidepresantai, vaistai nuo kraujospūdžio, antihistamininiai vaistai.