Savo patirtimi Paulius sutiko pasidalinti su DELFI skaitytojais.

Pradėjęs sportuoti užsikėliau tikslus prisiauginti raumeninės masės, kad vizualiai atrodyčiau geriau, tačiau niekieno neprašiau pagalbos, sportavau tik tam, kad sportuočiau. Aišku rezultatams tai atsiliepė ir viskas judėjo labai lėtai, bent jau ne taip, kaip aš norėčiau. Pradėjau skaitinėti įvairią medžiagą, knygas, straipsnius internete, susijusius su kultūrizmu ir fitnesu, nors jų dar nebuvo tiek daug ir sunku rasti, - supratau kad neužtenka tik visą save atiduoti sporto salėje, kad pasiekčiau norimus rezultatus, reikia viską keisti nuo pagrindų.

Išskirčiau du etapus, kurie man darė didžiausią įtaką.

Pirmasis etapas

Kiek įmanoma apmažinau tuos gaminius, kurie tukina ir kurie yra labai kaloringi (pyragai, ledai, traškučiai, įvairūs padažai...), juos pakeičiau sveikesniais, bet mano mėgstamais produktais (jogurtai, varškė, riešutai, vaisiai...), taip pat beveik visiškai atsisakiau alkoholio, pradėjau bendrai daugiau judėti - mažiau naudotis liftais, taip pat mašiną retkarčiais pakeisdamas į dviratį. Rezultatai jau po gero mėnesio pradėjo jaustis.

Antrasis etapas

Susidariau tvarkingą mitybos planą pagal rekomendacijas, valgydavau apie 5-6 kartus per dieną, kiekviename valgyme buvo visos būtinos dienos racionui maistinės medžiagos. Taip pat vienus metus sportavau su asmeniniu treneriu, kad galėčiau tinkamai įsisavinti kiekvieno pratimo techniką. Treniravausi apie 3-4 kartus per savaitę.

Ką išbandžiau savo kailiu

1. Masės auginimas, vėliau ryškinimas (cardio pratimai + individualios sporto treniruotės)

Deja, man šis būdas nepasiteisino, nes esu linkęs į tukimą. Prisiauginau tiek raumens masės, tiek riebalinio sluoksnio masės, auginimo fazėje darydamas maksimalias treniruotes, didinant jėgą, keliant svorius su mažai pakartojimų. Ryškinimo fazėje pridėjus daugiau kardio (bėgimo, važinėjimo dviračiu) ir keliant mažesnius svoriu su daug pakartojimų nusimečiau nereikalingą masę. Darbo buvo daug, bet buvo sunku išlaikyti raumeninę masę net ir palaikant tinkamą mitybą.

2. Aktyvi veikla (kardio)

Šis etapas buvo gana geras palaikyti gerą formą, važinėjau dviračiu, vakarais bėgiojau krosus beveik kiekvieną dieną, tačiau norimos raumeninės masės tai nedavė.

3. Lėtas raumeninės masės auginimas (Grupiniai užsiėmimai + individualios sporto treniruotės)

Šią metodiką naudoju ir dabar, lankau grupinius užsiėmimus sporto klube „Goodlife“, kuriame yra tikrai profesionalūs sporto treneriai, nuolat tave prižiūrintys, grupinės treniruotės trunka apie 40 minučių, bet išeini tartum būtai sportavęs geras kelias valandas, nuolat gauni motyvaciją, nes visus čia sportuojančius sieja panašūs tikslai.

Kitomis dienomis atlieku bendras treniruotes visoms raumenų grupėms. Rezultatas, nuolat turima puiki forma bei lėtas, tačiau užtikrintas raumeninės masės auginimas.

Didžiausia klaida, kurios nekartočiau, tai būtent tas sportavimas pagal save, niekad nedarykite to, į ką nesate įsigilinę. Manau, bet kurioje sporto šakoje norint kažką pasiekti reikia pradžioje dirbti su specialistais, konsultuotis, aiškintis kaip kas, kad gautumėte tinkamus pagrindus. Jeigu neturite galimybės tam, tarkime dėl finansinių išteklių, susiraskite draugų, kurie jau ilgą laiką tuo užsiima, kad jums pagelbėtų arba bent jau pasiskaitykite literatūrą ta tematika.

Dar dariau eksperimentą - pora mėnesių valgiau tik nerekomenduojamą maistą (picas, ledus, traškučius, įvairius saldumynus, kaloringus patiekalus, o sportavau lygiai tiek pat, kiek anksčiau. Rezultatas - svoris per pora mėnesių padidėjo apie 15 kilogramų, iš kurių didžioji dalis buvo riebalai. Tačiau kai tik mityba grįžo į vėžes ir šiek tiek daugiau buvo judėjimo, per tuos pačius kelis mėnesius kilogramai grįžo į pradinę būseną.

Deja, jau nebebuvo taip lengva grįžti į mitybos balansą, nes organizmui buvo sunku prisitaikyti prie naujų permainų, kurios įvyko taip greitai. Išvada: būtinai reikia stebėti, ką valgai, nes mityba yra būtent tas faktorius, kuris daro didžiausią įtaką mūsų išvaizdai. Neleiskime į save visko dėti tartum į šiukšliadėžę, mylėkime save ir siekime rezultatų iš lėto, tačiau užtikrintai ir nekankindami savęs. O pasikeisti galime, tereikia didelio nori ir šiek tiek valios.

Ką galėčiau patarti

Pastaruoju metu naujienų portaluose padaugėjo nuotraukų su kūnų pokyčiais, angliškai dar vadinamųjų „Before and After photos“, rodančių, kaip greitai galima pagerinti savo išvaizdą. Dauguma jų labai stipriai klaidina paprastą skaitytoją, norintį pakeisti savo išvaizdą, o daugelis netgi patiki, jog per kelis mėnesius galės pakeisti savo išvaizdą ir ja džiaugtis ilgą laiką.

Problema yra ta, kad dažniausiai tokias nuotraukas kelia profesionalūs sportininkai, kurie ilgą laiką sportavę ir kažkurį periodą tiesiog atsipalaidavę sugrįžta į formą po kelių mėnesių. Tie, kurie pamato tokias nuotraukas ir dar tik pradeda derinti savo mitybą ir imtis kažkokios sportinės veiklos, dažniausiai drastiškai apmažina savo kalorijų kiekį iki minimumo, o sporto salėj ar tai kitoj erdvėj atiduoda visas paskutines jėgas, taip visiškai nualindami savo organizmą.

Viso to rezultatas – taip, jų išvaizda pasikeičia, kilogramai būna nukritę, tačiau būna drastiškai sumažinta ir taip jau nedidelė raumens masė, organizmas nualintas, taip kad jeigu neatsiranda kažkokių sveikatos problemų, padarę vieną kartą nusižengimą (pavyzdžiui, suvalgius ledų porciją) ima kimšti ir kimšti tol, kol skrandis visiškai negali priimti maisto. Tada ant savęs labai supyksta bando vėl grįžti, bet, deja, nebegali, nes po kelių tokių kartų pamato, jog grįžo į tą pačią pradinę stotelę, o kartais net blogiau.

Keletas patarimų visiems, nuo ko reikia pradėti

1. Išsikelkite ilgalaikius savo tikslus, ko norite pasiekti? (geriausia, jog tai būtų ne numesti ar priaugti kažkiek kilogramų, o pasiekti tam tikrą formą, norint ją ir išlaikyti).

2. Prieš eidami į sporto klubą ar derindami mitybą, pasiskaitykite kiek įmanoma daugiau medžiagos apie bazinius mitybos derinimo principus.

3. Susiraskite trenerį, kuris išmanytų ne tik sporto specifiką, bet ir turėtų su mityba susijusių žinių, iš jo išspauskite viską, nuo pratimų atlikimo specifikos iki to, kaip ką su kuo derinti valgant.

4. Visada lengviau siekti tikslų, jeigu kas nors iš aplinkinių nori užsiimti ta pačia veikla, taip kad susiraskite tokį draugą.

5. Motyvuokite save, įveikę kažkokią tarpinę stotelę, pavyzdžiui, nusipirkite ką nors gražaus, ko labai norėjote.

Iš patirties sakau - visi kiti dalykai ateis savaime, patys nepajausite, kaip tai taps gyvenimo dalimi, o pagerėjusi išvaizda ir savijauta teiks vaisių ir kitose gyvenimo srityse.


Gal ir jūsų lieknėjimo istorija yra įkvepianti? Pasidalinkite su DELFI skaitytojais. Siųskite, kaip jums tai pavyko, gyvenimas@delfi.lt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (214)