Manoma, kad sausas badavimas, kurio metu negalima išgerti nė lašelio vandens, labai efektyviai išvalo organizmą ir suteikia jėgų. Siekiant, kad procesas būtų maksimaliai veiksmingas, vandens negalima net liesti. Tačiau mitybos specialistai yra visai kitos nuomonės.

Sauso badavimo šalininkų teigimu, savaitė sausojo badavimo savo efektyvumu prilygsta dviems savaitėms badavimo geriant vandenį. Toks badavimas, atsižvelgiant į fiziologiją, gali trukti nuo dienos iki dviejų savaičių. Tiesa, kuo oras sausesnis ir kuo aukštesnė jo temperatūra, kuo didesnis fizinis žmogaus aktyvumas, tuo trumpiau žmogus išbus be vandens. Nors standartiškai teigiama, jog žmogus sausai badauti gali apie savaitę.

Viename internetinių tinklaraščių ponia Janina dalijosi sauso badavimo patirtimi. Moteris jo ėmėsi dėl prastos sveikatos būklės.

„Pabadavus 3 kartus po 21 dieną, sveikatos būklė šiek tiek pagerėjo, ir aš, pasiklaususi mūsų „specialistų“ apie sausą badavimą, ryžausi jį išbandyti. Antrą dieną nualpau, ir nuo tada prasidėjo mano kančios – bijojau išeiti iš namų, nes dėl nesuprantamų priežasčių iki nukritimo ir vėmimo pradėdavo svaigti galva. Tik vėliau amerikiečių literatūroje perskaičiau, kad sausas badavimas sukelia galvos smegenų aterosklerozę“, – rašo Janina. Taigi ar tikrai sveika žmogaus organizmui sausai badauti?

Pataria Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė

Šiuolaikinėje medicinoje badavimas nėra taikomas. Šiuo atveju organizmas turi būti visiškai be vandens ir maisto. Tokio badavimo metu organizmas pereina prie endogeninės mitybos, t.y. eikvojamos tos maisto medžiagos, kurios yra paties žmogaus organizme. Galima ir intoksikacija, pasireiškianti pykinimu, silpnumu. Lėtėja medžiagų apykaita, jaučiamas nuovargis, galimas vidurių užkietėjimas.

Sausuoju būdu galima per greitai netekti svorio, tuomet sutrinka tulžies veikla. Taip pat mažėja cukraus kiekis kraujyje. Virškinamasis traktas negauna maisto – tai gali paskatinti nemalonų rėmens graužimą.

Jei kalbame apie tikslą – sumažinti svorį, sauso badavimo rezultatas neatitiks lūkesčių. Galbūt tuo metu sveikata šiek tiek pagerės, svoris sumažės, tačiau šie pokyčiai bus trumpalaikiai. Organizmui gali būti padaryta didesnė žala nei nauda. Toks badavimas būtų įmanomas atidžiai prižiūrint medikams, kai atliekami kraujo tyrimai ir panašiai. Tačiau svorio mažinimui tai – netinkamas pasirinkimas.

Verta žinoti

Jeigu laiku nepapildome vandens atsargų, normali šarminė organizmo terpė tampa rūgštine, todėl gali sutrikti kraujo apytaka (didėja arba staiga sumažėja kraujospūdis, didėja kraujo klampumas), virškinimas (gali užkietėti viduriai, atsirasti hemorojus), nusilpti imuninė sistema, pakisti mikroelementų balansas – organizmui pradeda trūkti kalcio, kalio, seleno, kobalto, B grupės vitaminų ir kitų būtinų medžiagų.