Jau seniai esu pastebėjusi, kad mano kojų venos išsiplėtusios, krinta į akis. Nuolatos kamuoja kojų tinimas, sunkumas, todėl po darbo esu priversta daryti voneles, prašau, kad vyras pamasažuotų kojas. Įtariu, kad gali būti venų varikozė. Gal gali gydytojas papasakoti, kaip tokią ligą gydyti? Teko girdėti, kad geriausiai ją gydo elastiniai bintai ir kompresinės kojinės. Ar toks gydymas yra efektyvus?

Regina, 52 metai

Atsako specialistas, „Northway“ medicinos centro kraujagyslių chirurgas med. dr. doc. Gintaris Vilkevičius:

- Rekomenduočiau nedelsti ir pastebėjus kojų kapiliarų ar venų išsiplėtimą, kojų tinimą antroje dienos pusėje, jaučiant kojų skausmus, nuovargį, niežėjimą, naktinį mėšlungį kreiptis į kraujagyslių chirurgą. Matomas progresuojančios venų varikozės simptomas yra išsiplėtusios venos. Vėlesnėse ligos stadijose atsiranda blauzdos audinių pakitimai. Laiku nepradėjus gydyti, gresia komplikacijos: gali atsiverti trofinės opos, susidaryti trombai.

Dažniau kamuoja moteris

Didesnė tikimybė, kad susiformuos venų varikozė yra tiems, kurių giminėje pasitaikė šios ligos atvejų, taip pat besilaukiančioms kūdikio moterims, vyresniems nei 50 metų, dirbantiems stovimą darbą, turintiems antsvorio žmonėms. Taip pat žinoma, kad venų varikozės paplitimas didėja su amžiumi. Šia liga serga 30–40 proc. darbingo amžiaus ir apie 70 proc. vyresnio amžiaus žmonių.

Maždaug 60 procentų moterų ir 40 procentų vyrų polinkį sirgti venų varikoze paveldi iš tėvų. Neretai venų varikozė atsiranda nėštumo metu, padidėjus moters svoriui ir vaisiui spaudžiant klubinę veną. Kelis vaikus pagimdžiusios moterys varikoze serga dažniau nei negimdžiusios. Moterų kojų venų būklei įtakos turi ir hormoniniai pokyčiai nėštumo, priešmenstruaciniu ar menopauzės metu. Veikiant moteriškiems hormonams, venų sienelės atsipalaiduoja, praranda tonusą. Venų varikozės riziką didina ir pakaitinė hormonų terapija. Kojų kraujagyslėms taip pat kenkia aukštakulnių batelių nešiojimas, stovimas ar sėdimas darbas, ilgalaikis sėdėjimas kelionėse. Venų varikozės vystymuisi didelės įtakos turi per didelis svoris, nejudrus gyvenimo būdas, alkoholio vartojimas.

Delsti neverta

Išsiplėtusių venų liga - ne tik estetinė problema, nors ši problemos pusė irgi svarbi. Sergantiesiems dėl estetinių sumetimų tenka pakeisti gyvenimo būdą, stilių, įpročius.

Iš pradžių kėlęs rūpesčių tik dėl prastėjančios kojų išvaizdos, venų išsiplėtimas pamažu tampa rimta sveikatos problema ir negydomas gali grėsti labai rimtomis komplikacijomis. Viena sunkiausių - trofinės opos. Veninės opos sukelia skausmą, kuris trukdo pacientams dirbti, miegoti. Opos reikalauja pastovios priežiūros, tvarstymo, keičia paciento higieninius įpročius. Dažnai jos sukelia nemalonų kvapą, o tai keičia paciento socialinius įpročius. Opos gali komplikuotis kraujo užkrėtimu, inkstų funkcijos nepakankamumu. Daliai pacientų dėl atsivėrusių trofinių opų tenka amputuoti kojas. Trofinės opos – nesirūpinimo savo sveikata požymis.

Taip pat venų išsiplėtimas grasina ir kitomis rimtomis ligomis. Viena jų -tromboflebitas, arba paviršinių venų uždegimas, kylantis susidarius trombams venose. Varikozės pažeistose venose kraujas teka lėtai. Dėl nesandarių venų vožtuvų dalis kraujo, užuot keliavusi viena kryptimi – širdies link, grįžta atgal, užsistovi, todėl gana dažnai tokiose venose susidaro trombai. Tromboflebitu suserga 1 iš 10 dėl kojų venų varikozės kenčiančių asmenų. Be to, tromboflebitą minėtiems ligoniams gali sukelti net nedidelės traumos, kurių patys pacientai vėliau net neprisimena. Daliai pacientų krešuliai gali pasiekti giliąsias venas, o iš ten nukeliauti į plaučius, sukeldami plaučių arterijos tromboemboliją ir ūmią mirtį.

Efektyviausias gydymas - chirurginis

Efektyviausias poodinių venų varikozės gydymo būdas yra chirurginis – atvira arba endovaskulinė (lazerinė arba radiodažnuminė) operacija. Jeigu pacientas nenori operuotis arba yra chirurginio gydymo kontraindikacijų, taikoma kompresinė terapija, tai yra gydymas elastiniais bintais arba kompresinėmis kojinėmis. Kompresinė terapija yra efektyvi venų varikozės gydymo priemonė, kai kuriais atvejais ir vienintelė. Elastinis bintavimas ir kompresinės kojinės taikomos ir po intervencinio gydymo – operacijos arba skleroterapijos. Vis dėlto dėl reikalingo gydymo reikėtų pirmiausia pasikonsultuoti su gydytoju.

Patarimas:

Poodinių venų varikozės padeda išvengti reguliarus bėgiojimas, vaikščiojimas, kompresinių kojinių nešiojimas. Naudinga yra vakarais apsipilti kojas drungnu vandeniu, nepiktnaudžiauti pirtimi, vengti sunkaus fizinio darbo.