Plaukų šalinimo rinka vien tik JAV vertinama 9 mlrd. dolerių kasmet, o siūlomų priemonių pasirinkimas yra labai platus – nuo elementarių skustuvų iki sudėtingų elektroninių prietaisų, rašo hairfree.lt.

Skutimas

1762 m. prancūzų kirpėjas Jeanas Jacquesas Perretas sugalvojo pritvirtinti metalinę apsauginę plokštelę prie skustuvo, kuri leido apsaugoti odą nuo įpjovimo. 1895 m. King Gillette gimė idėja pradėti gaminti skustuvus su keičiamais peiliukais. Vos po dvidešimties metų, jo kompanija kasmet parduodavo jau po 70 mln. peiliukų.

Šiandien, kojų, rankų, veido ir bikinio zonos skutimas naudojantis skutimosi peiliukais ar elektrine skutimosi mašinėle, yra greičiausias ir pats pigiausias būdas savarankiškai pašalinti nepageidautinus plaukus.
Tačiau, kadangi plaukas nuskutamas tik ties odos paviršiumi, jis visgi atauga, tad skustis tenka dažnai, o tai neretai dirgina odą.

Pešiojimas

Tai ekonomiškas ir preciziškas plaukų šalinimo būdas, tačiau skausmingas ir užimantis daug laiko, todėl praktiškai naudojamas tik mažuose plotuose, pavyzdžiui – antakiams. Išpešioti plaukai vėl atauga po 3-8 savaičių.

Rotariniai epiliatoriai

Savo išvaizda šie prietaisai primena elektrinius skustuvus, tik vietoj skutimosi peiliukų, plaukus šalina besisukanti rotoriaus galvutė, kuri ne nupjauna, bet išrauna plaukus kartu su šaknimis. Išrauti plaukai vėl atauga po kelių savaičių, tačiau būna silpnesni nei prieš tai. Plaukų šalinimas šiais epiliatoriais gali būti tikrai skausmingas, ypač jautriose kūno vietose, todėl daugiausia naudojamas tik ant rankų ir kojų.

Rovimas

Depiliacija karštu vašku ir cukrumi. Šis būdas buvo pradėtas naudoti jau Senovės Egipte. Iš pradžių, karšto cukraus arba vaško masė paskirstoma norimame depiliuoti odos plote. Masei sustingus, ji nuplėšiama staigiu judesiu prieš plaukų augimo kryptį. Naudojantis šiuo būdu, rezultatas išlieka 4-6 savaites, plaukus galima šalinti nuo viso kūno, pašalinami visi plaukeliai kartu su šaknimis, o ataugantis būna silpnesni ir plonesni. Kita vertus, tai gan skausmingas būdas, o ataugantys plaukeliai yra linkę įaugti po oda.

Dėl savo sudėtingumo, ši procedūra dažniausiai atliekama specialisto grožio salone, nes neturint patirties ir bandant atlikti savarankiškai namuose, reikia atidžiai rinktis temperatūrą: per karštas vaškas gali nudeginti, o per šaltas — nepašalinti visų plaukelių.

Cheminės plaukų šalinimo priemonės

Cheminės plaukų šalinimo priemonės – įvairūs depiliaciniai kremai, losjonai ar putos, suardo plauko proteino struktūrą. Tai gana paprastas ir neskausmingas plaukų šalinimo būdas — tereikia priemonę užtepti ar užpurkšti ant odos, palaikyti 3-5 minutes ir mentele pašalinti plaukelius, kurie atauga tik po kelių dienų. Visgi cheminės priemonės gali paveikti tik plonus plaukelius, todėl jų veiksmingumas yra ribotas. Be to, jose esantys cheminiai preparatai gali sukelti ir alerginę reakciją.

Siekiant ilgalaikio plaukų šalinimo efekto, XX a. buvo pasitelktos įvairios technologijos.

Elektrolizė

Šią technologiją 1869 m. išrado oftalmologas Charlesas Michelas, ieškodamas būdų kaip gydyti aklumą, kurį sukelia įaugančios blakstienos. Taikant elektrolizę, plauko šaknis sunaikinama elektros srove, todėl pasiekiamas ilgalaikis plaukų šalinimo efektas.

Vienos procedūros metu gali būti gydomas tik labai ribotas plotas, todėl gydymas trunka ilgai, reikalingi anestetikai. Labai didelė tikimybė įvairių šalutinių efektų, tačiau tai vienintelė efektyvi technologija, leidžianti pašalinti plaukus neturinčius pigmento.

Šis plaukų šalinimo būdas negali būti atliktas savarankiškai namuose, nes jo rezultatai labai priklauso nuo procedūrą atliekančio kvalifikacijos.

Lazeris

Lazerinė technologija, tinkama plaukams šalinti, buvo sukurta 6-to dešimtmečio pradžioje. Jos metu, per odą prasiskverbęs šviesos spindulys energiją paverčia karščiu ir paveikia plauko folikulą. Nors procedūra ir skausminga, plaukų šalinimas lazeriu gali būti taikomas visose kūno vietose – ant veido, rankų, kojų, bikinio zonoje, tačiau technologija neefektyvi šalinant baltus ir žilus plaukus, t.y. plaukus, kurie neturi pigmento.

Norint saugiai taikyti lazerines procedūras, labai svarbu tinkamai įvertinti paciento odos tipą – per tamsesnę odą giliau prasiskverbia lazerio spindulys, todėl netinkamai parinkus lazerio spindulio bangos ilgį, galimi nudegimai ar net rimti sužalojimai. Kadangi lazerio bangos ilgis tegali būti fiksuotas arba labai menkos galimybės jį keisti, todėl norint sėkmingai šalinti plaukus nuo tipų odos, dažnai prireikia pasinaudoti visų tipų lazerių spektru. Ši procedūra laikoma saugia tik tada, kai ją atlieka kvalifikuotas specialistas profesionalia įranga.

Fotoepiliacija

Fotoepiliacija, dar kitaip vadinama intensyvios pulsinės šviesos technologija (angl. Intense Pulsed Light – IPL) išsivystė iš lazerinės technologijos 9-ame dešimtmetyje ir savo veikimo principu yra į ją panaši. Pagrindinis skirtumas – skleidžiamo šviesos impulso bangos ilgio spektras gali būti labai platus, todėl gydymas yra saugesnis.

Skleidžiant didelio spektro spindulius tapo įmanoma naudoti ir didesnio ploto šviesos šaltinius, todėl procedūras tapo įmanoma atlikti greičiau, gydyti ir didelius odos plotus, pvz. šalinti plaukus nuo nugaros, krūtinės.

Tolimesnis šios technologijos tobulinimas leido sukurti asmeninio naudojimo prietaisus, kuriais gali naudotis ir neprofesionalai.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)