Pakinta melanino gamyba

„Senatvinės dėmės, gydytojų verčiau vadinamos lentigo, pigmentinėmis dėmėmis ar keratoziniais dariniais, – vienas labiausiai paplitusių odos pokyčių senėjimo proceso metu, – perspėja gydytoja terapeutė Gražina Belevska. – Jų atsiradimą lemia pokyčiai melanino gamyboje: UV (o ypač – skvarbiausioji visus metus UVA) spinduliuotė stimuliuoja melanocitus, o šie melanino gamybą ir pagreitina. Šviesios odos žmonės, ir anksčiau turėję saulės nudegimų, senatvėje gali tokių dėmelių turėtų daugiau už kitus.“

Visiškai išnaikinti senatvines dėmes, anot jos, yra sudėtinga, tačiau galima pasistengus užkirsti kelią pernelyg greitam jų atsiradimui. „Senatvinių dėmių atsiradimas vyresniame amžiuje tiesiogiai priklauso nuo tiesioginės saulės spindulių, – teigia ji, – todėl geriausia vengti intensyvios saulės. Intensyviausia ji tarp dešimtos ir šešioliktos valandos, tuo metu vertėtų likti šešėlyje arba dėvėti skrybėlę plačiais kraštais.“ Be to, vyresnio nei 40 metų amžiaus žmonėms gydytoja pataria pasirūpinti papildoma apsauga nuo UV spinduliuotės: bet kuriuo dienos metu einant į lauką naudoti apsauginius kremus su ne mažesne nei SPF 30 (o geriau SPF 50) apsauga – tai vienas geriausių būdų užkirsti kelią odos spalvos pakitimams.

Pigmentinės dėmės

Papildyti organizmą vitaminais

Dar vienas G.Belevskos rekomenduojamas apsaugos nuo odos hiperpigmentacijos būdas – ne išorinis, o vidinis. Ji pataria pasirūpinti, kad organizmas gautų pakankamai vitaminų B3, C ir A. „Jie būtini, – teigia ji, – siekiant kuo ilgiau išsaugoti sveiką ir gražią veido odą, sumažinti pigmentines dėmes. Kad organizmą pakankamai aprūpintumėte šiais vitaminais rinkitės produktus, kuriuose jų gausu. Vitamino B3 gausite valgydami lašišą, tuną, kalakutieną, saulėgrąžas, ankštines daržoves. Vitamino A (retinolio) atsargas papildysite valgydami žuvį, saldžias bulves, špinatus, morkas, kiaušinius, gerdami pieną. Vitamino C gausiu saldžiosiose paprikose, kiviuose, brokoliuose, citrusiniuose vaisiuose.“

Be odos apsaugos ir vitaminų, gydytojos terapeutės nuomone, vertėtų taip pat pasirūpinti ir streso kiekiu artimiausioje aplinkoje, kokybišku poilsiu bei pakankamai ilgu miegu. „Kiekviena stresinė situacija turi įtakos ir odos pokyčiams, – pasakoja ji, – todėl pasistenkite ramiau reaguoti į iškilusius sunkumus, daugiau laiko praleiskite gryname ore, pasistenkite pakankamai miegoti.“

Kreiptis į specialistą konsultacijos

Vis dėlto stebuklingo recepto nėra – visiškai sustabdyti odos senėjimo neįmanoma. Ir, nors su amžiumi ir šiek tiek praranda prasmę liguista koncentracija į kiekvieną raukšlę, laikantis nuoseklios odos priežiūros rutinos su tinkamomis priemonėmis brandžiai odai, sveikai valgant, pakankamai ilsintis bei saugantis nuo saulės, darant viską teisingai – su amžiumi atsirandančios odos dėmės jei ir neišnyks, tai bent jau nedidės.

„Kita vertus, – atkreipia dėmesį G. Belevska, – net jei ir visų priemonių išvengti hiperpigmentacijos ėmėtės, būtina stebėti, ar nekinta dėmių spalva ir kraštų piešinys, ar jos nedidėja, neatsiranda šiurkštumo ar kraujavimo. Esant bet kuriam iš minėtų pakitimų, būtina dermatologo ar dermatoonkologo konsultacija ir detalesnis ištyrimas.“

Nepakenks ir pasirodyti terapeutui – nors dažniausiai tai tėra paprasta kosmetinė problema, tačiau kai kuriais atvejais hiperpigmentacijos dėmės gali signalizuoti endokrininės sistemos, kepenų veiklos ar kitus sutrikimus. Taip pat pravartu būtų įvertinti ir melanomos atsiradimo riziką – anksti ją diagnozavus, sėkmingo gydymo tikimybė yra net 97 proc. „Atsiradus naujoms dėmėms ar pasikeitus senoms, nebijokite ir nedelskite!“, – ragina gydytoja.