…Antikos laikais vanilės augalas buvo mokėjimo priemonė. Actekų valdovas Montesuma rinko mokesčius vanilės pavidalu.

…Viduramžiais grėsė bausmė už šafrano klastojimą. Kadangi ši vertinga žolelė buvo tris kartus brangesnė už pipirus, ją dažnai klastodavo. 1357 metais Niurnberge atsirado valdiški “šafrano prižiūrėtojai”, vadinamieji maisto produktų kontrolieriai, kurių vienintelis darbas buvo testuoti šafranus.

…viduramžiais už nelegalų muskatų auginimą buvo skiriama mirties bausmė. Sugautiems muskatų vagims buvo nukertamos rankos

…viduramžiais bazilikų puokštelės simbolizavo kvietimą meilės žaidimams.

…prieskonių kainos buvo tokios didelės, kad plėšikai iš prekiautojų prieskoniais už “apsaugą” reikalaudavo pinigų.

…anksčiau vynas buvo gardinamas pipirais, cinamonu ir imbieru.

…keturiose Senajame Testamente minimose karalystėse - Saboje, Minėjoje, Katabanoje ir Hadroje prieskoniai buvo naudojami kaip mokėjimo valiuta, prilygstanti auksui, sidabrui ir brangakmeniams.

…kardamonas pavadintas vieno Indijos kalnagūbrio vardu.

…pipirai kalti dėl Amerikos atradimo. Kolumbas leidosi į kelionę, ieškodamas pipirų šalies Indijos, o atrado Ameriką!

…žodis “karis” kilo iš Pietų Indijos žodžio “kari” (padažas). Anglai pažino šį prieskonį XVIII a. Indijoje ir suformavo iš indiško “kari” anglišką “Curry”.

…kmynai yra seniausias pasaulyje rastas naudojamas prieskonis. Daugiau nei 5000 metų senumo gyvenvietėse buvo surastos kmynų sėklos.

…pasak archeologinių duomenų, jau prieš 50.000 metų (t.y. dar prieš išrandant ugnį), buvo bandoma pagardinti žalios mėsos skonį prieskoniais.

…Antikos laikais pietų stalus apibarstydavo mėtomis, kad sukeltų apetitą mėsos valgymui.

…prieskoniai viduramžiais buvo nepalyginamai brangesni nei dabar. Pavyzdžiui, 10 dekagramų muskato lapų kaina prilygo 7 jaučių kainai.

…pirmosios vertingąsias žoleles aprašančios knygos pasirodė jau XVI amžiuje.

…imperatorius Karlas Didysis 812 metais išleido įsaką dėl žolelių auginimo. Jis paliepė auginti daržuose pankolius.

…ne mažiau kaip 120 milijonų kilogramų pipirų per metus sunaudojama patiekalams gardinti.

…česnakas yra vienas seniausių prieskonių. Dėl savo neišmatuojamos reikšmės sveikatai ir jis jau prieš 5000 metų buvo auginamas Kinijoje ir Egipte.

…senovės Graikijoje laurų lapeliai buvo laikomi šventais ir aukojami dievui Apolonui. Laurų lapai simbolizavo pergalę ir jėgą. Jau 776 m. p. Kr. olimpinius čempionus apdovanodavo laurų lapeliais!

…arabai kontroliuodavo senovės prekybą prieskoniais, pasipelnydami iš nesutramdoma aistra egzotiškiems valgiams garsėjančių romėnų.

…dėl šios priežasties Cezaris organizavo karo žygius į Arabiją, nes romėnams Arabijos prieskonių kainos buvo per aukštos. Vis dėlto nors iš pradžių ir nesėkmingai, jau nuo 176 metų po Kr. romėnai Aleksandrijoje ėmė pipirų muito mokesčius.

…romėnų aukštuomenės damų tarpe buvo įsigalėję keli “prieskoniniai įpročiai”: prieskoninių gvazdikėlių kramtymas, šukuosenų puošimas mairūnais, kaklo - gvazdikėliais bei kojų ir rankų - įtrynimas mėtomis.

…Šiaurės gotų karalius Alarichas šalia kitų reikalavimų, iškeltų už Romos užgrobimo atsisakymą, reikalavo ir 3000 svarų pipirų. Kadangi jo pageidavimai nebuvo visiškai įvykdyti, tai lėmė Romos Imperijos žlugimo pradžią.

…taip atrodė vieno viduramžių barono “Šveinicheno riterio” kainoraštis:

o 1 stiprus jautis: 11 šilingų
o 1 svaras muskatų: 80 šilingų o 1 svaras imbiero: 1 avis.

…epidemija, siautusi Europoje nuo 1347 iki 1350 metų ir į kapus nusinešusi 25 mln. gyvybių, atkeliavo su Venecijos prieskonius gabenančių laivų triumuose esančiomis žiurkėmis.

…kodėl 1499 metų liepos 10-oji yra juodžiausia Venecijos istorijoje diena? Į Lisaboną su prieskonius gabenančiais laivais atvyko Vasko de Gama (apiplaukęs Afriką) ir pipirų kaina nukrito 80%. Kai tik jis pasiekė Indijos žemes ir atrado jūros kelią, Venecijos monopolis galutinai žlugo.

…kodėl portugalai, anglai ir olandai kovėsi šimtus tūkstančių gyvybių kainavusiuose karuose? Kovos priežastis buvo vienvaldystė prieskonių rinkoje.

…graikų istorikas Herodotas pastebėjo ant Egipto mumijų kmynus ir cinamoną.

…kad Babilono dantiraščiuose jau 4000 metais p. Kr. paminėti tokie prieskoniai, kaip kardamonas, kmynas, krapas, pankolis, čiobrelis, šafranas.

…šafranas skatindavo geismus. Tiesą sakant, daugumai prieskonių buvo priskiriamos afrodiziakinės savybės.

…Saliamonas sakė (7/16): “patalus apiberkite miromis, cinamonu ir alavijais, ir meilę išlaikysite iki pat ryto”.

…paprikos istorija:

Kolumbas iš “Indijos ”grįžo” rūškanai nusiteikęs, nes nerado jokių prieskonių. Jis atsivežė tuomet dar nežinomas čili ankštis ir naująjį prieskonį – pimentą. Vis dėlto jis nežinojo, kad čili ankštys kultivuojant tampa paprikomis. Viską, kas buvo aštru, tuomet vadindavo “pepper” arba ispaniškai “pimento”. Ir iki šiol Anglijoje ir Amerikoje paprika vadinama “red pepper”. Iš pavadinimo “pepper” (“peperi”) bėgant šimtmečiams kilo ir Balkanuose pavadinimai “pererke”, o tuomet ir Vengrijoje “paprika”. Vengrijoje papriką augino broliai Palffy.