Kas vadinama priešlaikiniu gimdymu?

Priešlaikinis gimdymas – tai nėštumo nutrūkimas nuo 22-os savaitės iki 37 nėštumo savaitės pabaigos.

Jis diagnozuojamas, kai 30 minučių gimdos susitraukimai kartojasi kas 10 minučių ir trunka 30–60 sekundžių, kai jaučiamas maudimas pilvo apačioje, kinta gimdos kaklelio atsidarymas, pastebimos kraujingos išskyros iš makšties.

Kas skatina priešlaikinį gimdymą?

Deja, tiksli priežastis nėra žinoma. Jei būtų nustatyta, kodėl kūdikiai kartais gimsta prieš laiką, atsirastų aiškesnių ir tikslesnių priešlaikinio gimdymo išvengimo ir jo sustabdymo priemonių. Be abejo, tų priemonių yra ir jos taikomos, tačiau tikroji priežastis iki šiol išlieka neaiški, galbūt todėl priešlaikinių gimdymų skaičius ir nemažėja.

Nors pati pagrindinė priežastis ir nėra žinoma, tačiau nustatyta, daug veiksnių, skatinančių priešlaikinį gimdymą. Jie gali būti susiję su mamos sveikata: lytinių takų infekcija, šlapimo takų infekcija, viso organizmo infekcijos (gripas, raudonukė ir kt.), apsinuodijimas cheminėmis medžiagomis, traumos. Priešlaikinio gimdymo pavojus padidėja besilaukiant daugiau nei vieno vaikelio, esant sunkiam kraujo nepakankamumui.

Didelę įtaką turi ir nėščiosios amžius (rizika ypač padidėja, kai moteris yra jaunesnė nei 18 metų), taip pat rūkymas, smurtas, nevisavertė mityba. Dažnai vaikelis ankščiau „pasiprašo“ dėl to, kad yra sklaidos trūkumų, sutrikusi placentinė mityba ir dėl to jam vis trūksta maisto medžiagų.

Kokie pagrindiniai pavojai gresia prieš laiką gimusiam mažyliui?

Neišnešioto naujagimio vystymasis priklauso nuo jo amžiaus, svorio ir priežiūros kokybės po gimimo. Tačiau būtina žinoti, jog prieš laiką gimusio naujagimio daugelis organų sistemų nėra pakankamai subrendę funkcionuoti savarankiškai, kokybiškai ir visavertiškai. Pagrindinė problema yra nepakankamai išsivysčiusi kvėpavimo sistema. Tai pasireiškia kvėpavimo sutrikimo sindromu, taip pat tokio naujagimio kraujagyslės yra nebrandžios, todėl padidėja rizika, kad bus pažeistos smegenys, o tai smarkiai paveiks kūdikio raidą.

Dėl visų šių priežasčių prieš laiką gimęs mažylis tam tikrą laiką turi praleisti ligoninėje, kur yra stebimas gydytojų. Vėlgi, tikslaus laiko, kurį naujagimis čia turėtų praleisti, pasakyti negalima, nes jis priklauso nuo to, kiek laiko truko nėštumas, nuo kūdikio svorio, organų išsivystymo lygio ir kt.

Kaip prižiūrėti prieš laiką gimusį mažylį?

Prieš laiką gimusius naujagimius reikia atidžiau stebėti, jie dažniausiai iš ligoninės išvyksta gaudami tam tikrų medikamentų ir vitaminų, kurių išnešiotam naujagimiui nereikia. Todėl jų ir stebėjimas yra kitoks: turi būti dažniau nei įprasta tikrinama jų raida, nes daugybė vystymosi ypatybių ryškėja daug vėliau po gimimo. Tačiau vėlgi priežiūra, kurioje kartu su mama dalyvauja ir medikai, priklausys nuo to, kiek kūdikis buvo išnešiotas, kokių problemų buvo naujagimystėje, ir pan.

Tokio naujagimio priežiūroje dalyvauja šeimos gydytojas, bendruomenės slaugytoja, taip pat būtina kontaktuoti su specialistais – neonatologais, taip užtikrinama tolimesnė ypatingų poreikių vaikučių priežiūra. Neonatologai tolimesnį kūdikio raidos stebėjimą vykdo iki vaikučiui sukanka 1–1,5 metukų, na, o vėliau stebėti pradeda tik šeimos gydytojas.

Kaip maitinti neišnešiotą mažylį?

Kūdikio maitinimas labai priklauso nuo to, kada jis gimęs ir kiek išnešiotas buvo, todėl, kad yra labai didelis skirtumas tarp kūdikių, gimusių 34 nėštumo savaitę, ir, sakykime, 23 ar 24. Vienu sakiniu pasakyti, kaip jie yra maitinami, labai sudėtinga, pavyzdžiui, ypatingo mažumo vaikeliai, kurių organizmas niekaip nesugeba net pasisavinti maisto medžiagų, yra maitinami pro veną, t. y. visos medžiagos, reikalingos kūdikio tolimesniam vystymuisi (aminorūgštys, riebalai ir kt.), yra tiekiamos jam tiesiai į kraują. O 34 savaičių kūdikis, kuris niekuo neserga, gali būti maitinamas taip, kaip ir išnešiotas naujagimis.

Bet kokiu atveju svarbu žinoti, jog geriausias maistas kūdikiui yra mamos pienas, nes jame yra visų maisto medžiagų, kurių reikia, kad vaikelis galėtų normaliai vystytis ir augti.

Būtina prisiminti

Prieš pradedant savarankiškai prižiūrėti prieš laiką gimusį kūdikį, labai svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kuris paaiškins, kaip ir kiek kartų maitinti vaikelį, į kokius jo vystymosi momentus reikėtų atkreipti dėmesį. Patars, kokiu dažnumu reikia lankytis pas specialistą, kad šis ir toliau galėtų stebėti naujagimio raidą ir laiku pastebėtų išryškėjusius sutrikimus.

Kiekviena mama turėtų konsultuotis su gydytoju, nes kiekvieno neišnešioto kūdikio priežiūra yra skirtinga, kaip jau minėjau, ji priklauso nuo nėštumo laiko, kai gimė naujagimis, svorio, organų sistemų išsivystymo ir kt.