1. Ligos pradžioje, kai kosulys sausas, gerkite arbatas ir kvėpuokite ramunėlių, gysločių, šalavijo, svilarožės šaknų, liepžiedžių nuovirų garais. Taip sušvelninsite kosulį, nuraminsite sudirgintą kvėpavimo takų gleivinę, nes šios arbatos pasižymi priešuždegiminiu poveikiu. Į stiklinę paruošto nuoviro ar užpilo galima pridėti žiupsnelį valgomosios sodos.

Sumaišykite jonažolės žolę su liepžiedžiais ir ramunėlių žiedais (santykiu 2:2:1). Keturis valgomuosius mišinio šaukštus užplikykite puse litro verdančio vandens, palaikykite uždengtą 30 minučių, nukoškite ir nuspauskite. Gerkite keturis kartus per dieną valandą prieš valgant.

Pasidarykite mišinį iš lygiomis dalimis paimtų šalpusnio ir raudonėlio žolės bei ramunėlės žiedų, paruoškite taip pat, kaip ir ankstesniame recepte. Vartojimas tas pats.

Sutrinkite svogūno galvą arba kelias skilteles česnako, padėkite jas ant arbatinuko dugno ir užpilkite verdančiu vandeniu. Kvėpuokite garais per snapelį tol, kol garai atšals.

2. Po 2-3 dienų, kai kosulys pasidarys drėgnesnis, pereikite prie nuovirų tų žolių, kurios pasižymi atsikosėjimą lengvinančiu poveikiu. Tinka takažolės žolė, bruknės lapai, eukalipto lapai, saldymedžio ir svilarožės šaknys, gailis, kraujažolė, lakišius.

Kaip paprastą arbatą užpilkite jonažolės žolę, juodųjų serbentų lapus ir gysločio žolę.

Paimkite šalpusnio žolės, svilarožės šaknų, ir jonažolės lapų (santykiu 1:2:2). 2 valgomuosius šaukštus mišinio išpilkite stikline verdančio vandens, palikite uždengtą 20 minučių. Nukoškite. Gerkite šiltą nuovirą po pusę stiklinės 4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgant.

Inhaliacijoms panaudokite šviežiai virtų bulvių garus, iki virimo pabaigos į puodą pridėjus žiupsnelį eukalipto lapų ar čiobrelio žolės.

Paruoškite gydomąjį užpilą, kuris stiprina imunitetą, mažina organizmo alergiškumą, slopina bronchų spazmus ir neleidžia juose įsitvirtinti vadinamajai antrinei infekcijai, sukeliančiai bronchitą, plaučių uždegimą ir kitas slogos ar gripo komplikacijas.

Paimkite du valgomuosius šaukštus eglės pumpurų ir jaunų kankorėžių (šviežių ar džiovintų), užplikykite juos stikline verdančio vandens emaliuotame inde ir uždengus indą 30 minučių šildykite karšto vandens vonioje. Paruoštą antpilą ataušinkite, nukoškite per 3 sluoksnius marlės ir, pasilenkus virš uodo bei užsidengus galvą frotiniu rankšluosčiu, gydomaisiais garais kvėpuokite 2-3 kartus per dieną (gydymo kursas – 40 procedūrų). Antpilą šaldytuve laikykite ne ilgiau 3 dienų.

Esant užsitęsusiam kosuliui, kuris nepraeina per savaitę, ypač jei įkvepiant ir iškvepiant girdimas nemalonus švilpimas ar birbimas, atsirado dusulys, savigyda nebegalima ir jus turi apžiūrėti gydytojas.

Šalia jo paskirto gydymo papildomai galite naudoti tokią arbatą.

Paimkite pusę arbatinio šaukštelio mėtos arba šalpusnio lapų, vieną valgomąjį šaukštą jonažolės lapų arba arbatinį šaukštelį gailio, tokį patį kiekį saldymedžio šaknies ir vieną valgomąjį šaukštą gysločio. Mišinį užpilkite puse litro karšto vandens, pavirinkite 3 minutes ant nedidelės ugnies, palikite 30 minučių pastovėti įvyniojus puodą į rankšluostį. Nuovirą gerkite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną po valgio, gydymą tęsti 7-10 dienų – ir užsitęsęs kosulys išnyks.

Nuo karkalų ir įkyraus kosulio padės brazilų liaudies receptas – bananų tyrė. Sutrinkite 1-2 bananus, įpilkite šiek tiek karšto vandens, paskaninkite medumi ir suvalgykite per dieną. Arba piene ant silpnos ugnies išvirkite kelias figas, vaisius suvalgykite, o pieną išgerkite, kol jis karštas.

Nuplaukite juodąjį ridiką, viršūnę nupjaukite ir išpjaukite gilią duobutę, į ją įdėkite valgomąjį šaukštą medaus. Įdėkite ridiką į stiklainį su vandeniu taip, kad jo šaknys galėtų atsigerti, o medus ir sultys netekėtų iš duobutės, uždenkite dangteliu arba popieriumi ir palikite 3 ar 4 valandoms. Nupilkite sultis ir gerkite po 1 arbatinį šaukštelį 3-4 kartus per dieną prieš valgį ir prieš miegą. Tą patį ridiką galite naudoti kelias dienas.

Kad kosulys nebekankintų

Imkitės priemonių, kurios apsaugos jus nuo plaučių uždegimo ir bronchito.

Įsigykite oro drėkintuvą ir ne mažiau nei tris kartus per dieną vėdinkite kambarius po 5-10 minučių. Nepaverskite namų šiltnamiu. Optimali oro temperatūra namie – 17-20°C. Jei pas jus namie šilčiau – tikimybė susirgti bronchitu didesnė.

Namie kartkartėmis drėgna šluoste nušluostykite dulkes, išplaukite grindis ir kilimus – priešingu atveju dulkiną orą teks valyti plaučiams. Kilimus ir kiliminius takelius kartkartėmis išdulkinkite, nepasikliaukite vien dulkių siurbliu: šalindamas stambesnes daleles siurblys ore plačiai paskleidžia ilgai nenusėdančias smulkiadispersines dulkes.

Orlaidę laikykite atvirą tuo metu, kai gaminate maistą, o virtuvės duris tuo metu laikykite uždarytas. Pabaigus gaminti valgyti nepamirškite išvėdinti virtuvės. Veikiant dujinei viryklei, ore gerokai padaugėja azoto oksidų, kurie lėtina sveikimą sergant kvėpavimo takų uždegimais bei gali sukelti tokias ligas, kaip toksinis bronchitas.

Šimtą kartų pagalvokite, prieš įsirengdami šildomas grindis. Tokiuose butuose gyvenantys žmonės dažniau serga bronchitu. Šiltas oras paprastai kyla į viršų, o apačioje visuomet vėsiau – temperatūrų skirtumas veikia kaip natūrali grūdinanti priemonė. Vaikščiojimas pašildytomis grindimis šią priemonę sunaikina –išlepinta, išbandymams nepasirengusi imuninė sistema nesugeba pasipriešinti infekcijai.

Nerūkykite! Tabako dūmai paralyžiuoja bronchų epitelio gaurelius, todėl apsunkina seilių pašalinimą ir sudaro sąlygas rimtiems bronchų medžio pažeidimams. Namuose, kur bent vienas gyventojas dūmina be saiko, nerūkantys gyventojai bronchitu ir plaučių uždegimu serga penkis kartus dažniau.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją