Vasario 21 - 27 dienomis, paskolų prašymų skaičius Altero.lt nukrito11% lyginant su ankstesne savaite. Kritimas prasidėjo Vasario 24. Tą dieną paskolų paraiškų kiekis buvo nukritęs 17%. Šis kritimas savaitės pabaigoje pasiekė 45% lyginant su praeitos savaitės Sekmadieniu.

“Susidomėjimas paskolomis drastiškai sumažėjo prasidėjus karui. Visos paskolos, išskyrus paskolų refinansavimas ir sujungimas, buvo paveiktos. Tuo tarpu refinansavimo paskolų paklausa išaugo 29%. Tai parodo, kad žmonės jau turintys finansinių įsiskolinimų pradėjo peržiūrėti savo biudžetus ir išlaidas,” - sako Kęstutis Paškevičius, Altero Lietuvoje vadovas.

Antrąją savaitę pasiliko 9% kritimas lyginant su savaite iki karo pradžios. Tačiau, lyginant su Vasario 21 - 27 dienomis, paraiškų kiekis palengva pakilo 2%. “Kai išgirsti naujienas apie tai kas vyksta, pirmoji reakcija - šokas, baimė bei didelė užuojauta. Bet su laiku, žmonės susigyvena, pradeda galvoti realiau, suprasti, kad kol kas tiesioginio pavojaus nėra ir bando toliau tęsti gyvenimus,” - sako Kęstutis.

Kęstutis Paškevičius
Foto: Asm. albumo nuotr.

Paškevičius tikisi, kad jei politinė situacija nepablogės, žmonių poreikis skolintis greitu metu grįš prie buvusių tendencijų ir galbūt net kils toliau.

Moterys jaudinasi mažiau

Pirmąją savaitę, abiejų lyčių reakciją į situaciją buvo labai panaši. Nuo Vasario 28 iki Kovo 6 dienos, vyrų skolinimosi tendencijos nukrito 1%, tuo tarpu moterų pakilo 9% lyginant su Vasario 21 – 27 dienomis. “Tai gali rodyti, kad moterys yra šiek tiek atsparesnės stresui ir atsigauna greičiau. Jau septintą dieną nuo pirmųjų žinių apie karą susidomėjimas paskolomis paaugo,“ - sako Arturs Kostins, Altero bendrasavininkas. Apibendrinant, pastarosiomis savaitėmis moterys rodo didesnį susidomėjimą paskolomis. 52% visų Altero klientų yra moterys.

Arturs taip pat pastebėjo kitą įdomią tendenciją. 25 – 34 metų žmonės parodė didžiausią susidomėjimą paskolomis. Tuo tarpu, 35 – 64 metų asmenys parodė tik šiek tiek padidėjusį aktyvumą.

Apsisaugokite nuo asmeninės finansinės krizės

Tokiu laikotarpiu, kai aplinkui tiek nežinomybės, Arturs Kostins stengiasi peržiūrėti ir stabilizuoti ir savo asmeninius finansus. Arturs stengiasi sumažinti savo mėnesines bei savaitines išlaidas sumažinant išlaidas nebūtinoms paslaugoms ir prekėms. Tai leidžia jaustis finansiškai saugiau ir būti pasiruošusiam bet kokiems ekonomikos pasikeitimams. Taip pat, Kostins ragina sumažinti mėnesines paskolų įmokas ar kitus įsipareigojimus pasidomėjus apie paskolų tiekėjus, kurie siūlo geresnes sąlygas ar ilgesnius laikotarpius. “Mūsų klientų susidomėjimas paskolų sujungimų ar refinansavimu rodo, kad toks žingsnis yra aktualus šiuo metu. Susidomėjimas tokiomis paskolomis išaugo beveik trečdaliu per pastarąsias dvi savaites,” jis sako.

Kostins taip pat ragina žmones turėti 3 – 6 mėnesių atlyginimo dydžio finansinę saugumo pagalvę. Ir nors Arturs rekomenduoja sumažinti nebūtinas išlaidas, tiems kurie yra susitaupę pradiniam įnašui būstui įsigyti, jis rekomenduoja nesustoti ir neatidėti tokių planų.

“Numatoma nemaža infliacija šiais metais. Pakilo naftos kainos, ko pasekoje kyla ir kuro kainos. Tai taip pat įtakoja ir kitų žaliavų bei prekių kainas. Nekilnojamojo turto sektoriuje plėtotojai taip pat jau mato žaliavų kainų augimą. Jei šiuo metu bankai dar vis siūlo būsto paskolas su 2% palūkanomis, ir jei infliacija siekia apie 10%, teoriškai susidaro situacija kurioje bankai moka 8% pasiskolinusiems,” apibendrina Arturs Kostins.

Tuo pat metu, jis perspėja jog didelės rizikos finansinės priemonės gali sulaukti didesnio nepastovumo šiuo laikotarpiu.