Prieš kelerius metus suburtoje „Lean bendruomenėje“ kas keletą mėnesių susitinka sėkmingiausių Lietuvos įmonių atstovai, rašoma pranešime spaudai. Susitikimų metu įmonių vadovai atvirai pristato, su kokiomis problemomis susiduria ir kaip jas sprendžia, kokių padarė klaidų, o vėliau atvirai atsako į kitų įmonių darbuotojų klausimus. Tuo pačiu metu visi mokosi naujų vadybos praktikų, išgirsta patarimų iš savo ir kitų industrijų atstovų. Susitikimai vyksta ir pačiose įmonėse, organizuojamos ekskursijos ir pristatoma, kokiais principais vadovaujamasi organizuojant darbus.

„Lean bendruomenės“ idėjos autorius, efektyvios vadybos praktikų įmonės „Nortus“ vadovas Vidas Petraitis teigia, kad atvirą bendravimo kultūrą lemia šiuolaikiškas požiūris į vadybą ir supratimas, kad kiekvienos bendrovės komanda turi rasti savo kelią į sėkmę, o ne kopijuoti kitų patirtį. Anot jo, už efektyvumo projektus atsakingų įmonių atstovams labai svarbu pasidalinti, kaip sekėsi panašias problemas spręsti kitiems, kokių kliūčių buvo iškilę.

„Kitų bendrovių gerosios praktikos gali suteikti orientyrų, tačiau patyrę vadovai supranta – vien teorinio supratimo nepakanka, o siekiant efektyvumo būtinas ne vienerius metus trunkantis nuoseklus darbas, – sako V. Petraitis. – Žinios apie kitų įmonių sėkmę naudingos, tačiau apčiuopiamų rezultatų galima pasiekti tik investuojant į savo darbuotojų kompetencijas, didinant jų įtrauktį, išmokant aptikti ir įvardinti problemas, o po to – profesionaliai jas spręsti.“

V. Petraitis pasakoja, kad ilgainiui bendrovėse, kuriose taikomos efektyvios vadybos praktikos, susiformuoja ypatinga – dalinimosi kultūra. Taip atsitinka todėl, kad tokių įmonių darbuotojai ne tik išmoksta pozityviai žiūrėti į problemas ir konstruktyviai jas spręsti savo kolektyvų viduje, bet ir atvirai dalintis patirtimi su kitomis bendrovėmis.

„Versle toks apsikeitimas patirtimi labai vertinamas, nes visuomet aptarinėjamos opiausios problemos, kalbama apie čia ir dabar patiriamus iššūkius, konkrečiai atsakoma į klausimus“, – pastebi „Lean bendruomenės“ įkūrėjas.

Lietuvos biotechnologijų milžinės vadovas akcentuoja kuklumą

Vienos didžiausių Lietuvoje bendrovių „Thermo Fisher Scientific Baltics“ vadovas Algimantas Markauskas pastebi, kad dalintis savo patirtimi tampa paprasta, kai įmonėse įsivyrauja konstruktyvus požiūris į problemas, ir visas kolektyvas perima nuolatinio tobulėjimo kultūrą.

„Siekiant efektyvių rezultatų bet kurioje įmonėje pirmiausia turi būti vertinamas kuklumas – tai vienas pagrindinių bruožų, kurį akcentuoja efektyvios vadybos praktikai. Supratimas, kad niekas nėra idealus, tačiau kasdien gali patobulėti, padeda konstruktyviai vertinti problemas – išmokti jas pamatyti ir gebėti greitai spręsti“, – teigia A. Markauskas.

Algimantas Markauskas

Jo žodžiais, Lean ir kitos efektyvios vadybos praktikos įmonėje taikomos jau daugiau kaip dešimtmetį. Per šį laikotarpį „Thermo Fisher Scientific Baltics“ ne tik tapo viena didžiausių bendrovių Lietuvoje, bet ir pelnė tarptautinį „Shingo“ apdovanojimą, versle prilyginamą Nobelio premijai. „Lean bendruomenėje“ įmonė jau ne kartą pristatė, kaip sprendžia problemas, ir nevengia pasakoti, kad ne visuomet iš karto surado geriausius sprendimus.

Nėra pavojinga atsiverti konkurentams – kol jie vejasi, spėjama patobulėti dar labiau

Šiai nuostatai pritaria ir Žilvinas Dubosas, šiuo metu dirbantis „Cosmoway“ verslo plėtros vadovu, o prieš tai daugelį metų vadovavęs sėkmingai dviračių gamyklai „Baltik vairas“.

„Lean bendruomenėje susikūrė konstruktyvi dalinimosi patirtimi dvasia, kuri padeda augti ir kitoms Lietuvos įmonėms. Kai vadovavau dviračių gamyklai, teko ne kartą į svečius pasikviesti kitų rinkos žaidėjų, kuriems pristatėme savo patirtį taikant Lean ir kitas efektyvios vadybos praktikas. Visada tai darėme noriai ir atvirai, nes patirtis parodė – žinoti apie kitų bendrovių patirtis naudinga, tačiau įgyvendinimas užtrunka. O jei įmonėje puoselėjama nuolatinio tobulėjimo kultūra, kasdien sugeneruojama naujų idėjų ir jų įgyvendinimas padeda dar toliau pasispirti į priekį“, – sako Ž. Dubosas.

Žilvinas Dubosas

Papildoma vertė, kurią gauna „Lean bendruomenės“ susitikimų dalyviai, tai galimybė nemokamai išgirsti aukščiausio lygio pranešėjus, tokius kaip Patrikas Graupas (Patrick Graupp), dukart „Shingo“ premijos laureatas), Darilas Vilburnas (Darill Wilburn), vienas iš pasaulio bestselerio „Toyota pagal Toyotą“ autorių, taip pat kitus žinomus verslininkus, mokslininkus ir politologus.

Kaskart „Lean bendruomenės“ susitikimuose dalyvauja apie šimtas sėkmingiausių Lietuvoje įmonių vadovų ir darbuotojų. Bendruomenės susitikimų organizavimu rūpinasi efektyvios vadybos praktikų įmonė „Nortus“.