„Simboliška, kad apie gamtai draugišką ir mums itin svarbų pasiekimą galime paskelbti būtent dabar, Žemės dienos išvakarėse, – sako „Telia“ Verslo klientų vadovas Daniel Karpovič. – Popierinės sutartys nereikalingos nei mums, nei žmonėms. Kur kas patogiau sutartis laikyti skaitmeniniu formatu, taip jas lengviau valdyti, rasti ir užtikrinti saugumą. Be to, tai duoda tiesioginę naudą ne tik gamtai, bet ir verslui. Įvertinus visas sąnaudas, per metus popierinių sutarčių atsisakymas leis sutaupyti daugiau nei 200 tūkst. eurų.“

Nuo šiandien visi privatūs ir verslo klientai, sudarantys naujas ar pratęsiantys senąsias sutartis, „Telia“ salonuose jas gali pasirašyti planšetėse. Tokia pačia galimybe gali pasinaudoti ir inžinierių lankomi privatūs klientai.

Atsižvelgiant į susitarimo pobūdį, taikomos skirtingos technologijos: mažos rizikos susitarimą užtenka pasirašyti grafiniu parašu planšetės ekrane, o didesnės rizikos sutarčiai reikės mobiliojo parašo ar „Smart ID“. Visas skaitmeniniais būdais pasirašytas sutartis klientai gali matyti prisijungę savitarnoje.

„Telia“ ir toliau plės sutarčių pasirašymo galimybes. Artimiausioje ateityje numatoma, kad tiek privatūs, tiek verslo klientai sutartis galės pasirašyti virtualiai, prisijungę prie savitarnos. Taip pat planuojama sudaryti galimybę patikimai sudaryti sutartis balsu, paskambinus į „Telia“ skambučių centrą.

„Pagrindinis šių pokyčių tikslas – įgalinti žmones saugiai, greitai ir patogiai sudaryti sutartis skaitmeniniu būdu. Šie sprendimai leis atsisakyti ne tik daugybės popieriaus, bet ir su jo naudojimu susijusių nepatogumų bei išlaidų, įskaitant spausdintuvų priežiūros, dokumentų skenavimo, tvarkymo, archyvavimo ir kitas sąnaudas“, – pastebi D. Karpovič.

Beje, popieriaus gamybai naudojama ne tik mediena, bet ir energija, vanduo, o kartu ir teršiama gamta. Skaičiuojama, kad gaminant toną popieriaus vidutiniškai sunaudojama 25 tūkst. litrų vandens, 2500 kW energijos, o į aplinką išmetama apie 1,5 tonos anglies dvideginio (CO2).

Technologijos taip pat turi poveikį aplinkai, nors ir nepalyginamai mažesnį nei gamybos pramonė. Įvertinus tai, kiek elektros ir kitų išteklių interneto milžinų serveriai bei kita įranga, nustatyta, kad viena „Google“ paieška „kainuoja“ arbatinį šaukštelį CO2, arba maždaug tiek, kiek išmeta automobilis nuvažiavęs 16 metrų atstumą, rašo Digitark.ee.

Siunčiate el. laišką? Jis sugeneruos maždaug 4 gramus CO2, o jei prisegsite nuotrauką šis kiekis išaugs iki 50 gramų. Visame pasaulyje per metus išsiunčiami el. laiškai pagamina tiek CO2, kaip 7 mln. automobilių.

Dar vieną intriguojantį skaičių pateikė „Selfie Index“ sudarytojai: jie nustatė, kad internete įkėlus 10 asmenukių sukuriama apytiksliai tiek taršos, kaip įveikus kilometrą automobiliu.

Itin didelius duomenų kiekius perduoda vaizdo įrašų platformos, tokios kaip „Netflix“ ir „YouTube“. Suskaičiuota, kad 2018 metais vien videoturinio platformos į aplinką išmetė 300 mln. tonų CO2 – tai tolygu visos Ispanijos taršai.

Kita vertus, dėl tobulėjančių technologijų ir augančios žaliosios elektros energijos pasiūlos duomenų centrai tampa vis taupesni ir tvaresni. Be to, dėl COVID-19 pandemijos visame pasaulyje įvedus judėjimo ribojimus, būtent technologijos leido tęsti veiklą įvairiems sektoriams, o verslo keliones ir gyvus susitikimus pakeitė vaizdo konferencijos.