„Paskolos bus dedikuojamos kelioms sritims. Tai visų pirma žaliosios ir skaitmeninės inovacijos projektams. Taip pat gynybos pramonės projektams. Industrijoms, kur Lietuva ir taip turi pasiekimų ir įmonėms, kurioms reikia pagalbos ir proveržio. Mes puikiai žinome, kad mūsų investuotojams yra aktuali priėjimo prie kapitalo problema“, – ketvirtadienį žurnalistams pristatė A. Armonaitė.

„Tokią ambicingą finansinę priemonę, kurią turėsime paleidę jau kitą savaitę, turėsime pirmą kartą Lietuvoje“, – pabrėžė ji.

Anot plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) valdybos narės ir verslo plėtros vadovės Ingos Beiliūnienės įprastai bendrovės galės pasiskolinti iki 150 mln. eurų. Tuo metu, skolinantis kartu su kartu su kitais bankais ar privačiais investuotojais bus galima teikti prašymus 250 mln. eurų paskolai.

Tuo metu, anot A. Armonaitės, kadangi tai paskolinė priemonė, jos sukuriama grąža leis toliau investuoti į kitus projektus ar valstybei svarbias pramones. Visgi, anot jos, dėl grąžinimo laikotarpio bendrovės galės susitarti, tad tai netūrėtų jų apkrauti.

Aušrinė Armonaitė

„Iš grįžtančių lėšų, kadangi tai yra paskolos, mes galėsime finansuoti kitus svarbius projektus. Tai esame pasiruošę padaryti“, – tikino ji.

„Verslui tai svarbi priemonė, nes nereikės iš karto atiduoti. Bus galima paskolos mokėjimą išdėstyti per ilgą laiką“, – pridūrė ministrė.

I. Beiliūnienė taip pat sakė, kad tai viena iš pirmųjų priemonių leidžiančių investuoti į gynybos pramonės bendroves gaminančios karinę įrangą.

„Kalbame ne tik apie dvigubos paskirties produktus ir technologijas, bet ir gynybos projektus ir technologijas. Tai yra karinės technologijos, kurios kasdien naudojamos Ukrainoje ir kituose konfliktuose“, – tvirtino ji.

Ji pabrėžė, kad bendrovės galės teikti paraiškas jau nuo balandžio 29 d. Anot jos, plėtros įstaiga jau paruošusi komandą asmenų, kurie padės bendrovėms tinkamai pateikti prašymus.

Vidmantas Janulevičius

Janulevičius: ši priemonė padės bendrovėms išjudėti iš „mirties taško“

Galiausiai Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius mano, kad tokia priemonė užpildys trūkstamą paramos didesnėms bendrovėms nišą.

Anot jo, Lietuvoje veikiančios bendrovės, neišgalinčios plėstis savo resursais, anksčiau turėjo problemų ieškant finansavimo.

„Manome, kad ši priemonė lygiai taip pat padės ir bankams esantiems Lietuvoje, kurie prisidėdami prie priemonės, galės finansuoti stambias įmones. To Lietuvoje iki šiol trūko. Tai yra įmonės, kurios veikia ir gali plėstis, bet joms, iš vadinamojo „mirties taško“, išjudėti sudėtinga“, – komentavo V. Janulevičius.

Maksimali paskolų trukmė – 15 metų

Kaip praneša Ekonomikos ir inovacijų ministerija, dėl paskolų galės kreiptis labai mažos, mažos ir vidutinės bei didelės įmonės. Maksimali paskolų trukmė – 15 metų su galimybe pratęsti iki 20 metų.

Paskolų sutartis bendrovės galės pasirašyti iki 2026 m. birželio 30 d.

Norinčioms pasinaudoti priemone įmonėms yra numatyti kriterijai, tarp kurių – ryšių su Lietuvai priešiškomis valstybėmis neturėjimas, užtikrinimas, kad projektai nedaro reikšmingos žalos aplinkai, taip pat kad projekte dalyvauja tiekėjai ar rangovai, kurie nėra kontroliuojami trečiųjų šalių subjektų, o jų valdymo organai veikia ES.