Šie pokyčiai, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) jaunesniojo eksperto Roko Subačiaus teigimu, svarbūs siekiant skaidrinti migracijos procedūras ir mažinti administracinę naštą tiek, įmonėms, tiek valstybės tarnautojams. Tačiau ties jais sustoti nereikėtų.

Iki šiol norint įdarbinti užsienietį darbdaviui reikėjo pateikti informaciją apie asmens kvalifikaciją ir darbo patirtį. Išimtinės sąlygos galiojo tik Migracijos departamento administruojamo patvirtintų įmonių sąraše esančioms įmonėms.

Nuo rugpjūčio 1 d. užteks pateikti informaciją tik apie darbo patirtį arba tik apie kvalifikaciją. Jei užsieniečiui yra mokama didesnė alga nei šalies vidutinis atlyginimas, nereikės pateikti nei vieno, nei kito. Tai itin svarbu aukštos kvalifikacijos darbuotojams.

Bendroje migracijos sistemoje tai gali atrodyti kaip pakankamai nedidelis pokytis. Tačiau R. Subačius pabrėžia, kad šiuo pakeitimu yra atsikratoma nemažos administracinės naštos.

„Darbdavys galės laisviau rinktis sau tinkantį darbuotoją, neieškodamas to, kuris atitiks formalius, sistemoje numatytus reikalavimus, darbuotojai pradėti dirbti galės greičiau, o valstybės tarnautojams leis susitelkti į saugumo užtikrinimo funkcijas“, – kalbėjo LLRI ekspertas.

Kadangi anksčiau patvirtintoms įmonėms galiojusi tvarka yra perkeliama į bendrą sistemą kartu yra atsisakoma ir Patvirtintų įmonių sąrašo.

Nuo rugpjūčio aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojams nebebus taikomas ir darbo rinkos testas. Tai reiškia, kad darbdaviui nebereikės Užimtumo tarnyboje registruoti laisvos darbo vietos, penkias darbo dienas laukti, ar neatsiras jam galintis tikti vietinis kandidatas.

„Turint galvoje tai, kad darbdaviai patys yra linkę įdarbinti vietos gyventojus, šis pakeitimas leis trūkstamą aukštos kvalifikacijos darbuotoją rasti greičiau ir savalaikiai reaguoti į rinkos pokyčius“, – sakė R. Subačius.

Taip pat yra įteisinama galimybė užsieniečius darbinti per laikinojo įdarbinimo įmones. Vis dėlto papildomi apribojimai, pavyzdžiui, mokėti ne mažesnį nei VDU dydžio atlyginimą, ir toliau išliks. Tai neleis pasiekti tikslo suvienodinti Lietuvos ir kitų ES valstybių laikinojo įdarbinimo įmonių konkurencines sąlygas, o Lietuvoje ir toliau bus komandiruojami užsieniečiai, įdarbinti kitų ES šalių laikinojo įdarbinimo įmonių.

„Nuo pirmadienio įsigaliojantys pokyčiai Lietuvos migracijos sistemoje reikšmingi, nes leis sklandžiau atsiliepti į rinkos poreikius ir siekti pusiausvyros. Bet dar ne visos kliūtys yra panaikintos.

Svarbu perduoti užsieniečio atitikimo siūlomam darbui vertinimą darbdaviui visa apimtimi, išlaisvinti Užimtumo tarnybą išimtinių funkcijų vykdymui, atsisakant darbo rinkos testo visais užsieniečio įdarbinimo atvejais, įgalinti laikinojo įdarbinimo įmones veikti Lietuvoje be papildomų apribojimų įdarbinant užsieniečius. Rinkos poreikiai nuolat keičiasi, atsakyti į tuos poreikius savalaikiai galima tik tuomet, kai taikoma kuo mažiau apribojimų“, – sakė LLRI jaunesnysis ekspertas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją