Laisvės TV. Pinigai“ Youtube kanalo eteryje startavo nauja laida „Man už tai moka“, kurioje pasakojama apie keisčiausių, rečiausių ir mažiausiai girdėtų profesijų atstovus Lietuvoje. Pirmojo epizodo herojumi tapo Rimantas Medutis – žmogus, kuris per kelis mėnesius apkerpa beveik visas Lietuvos alpakas ir tikrai vienintelis, kuris šiems gyvūnams dar padaro ir stilingas šukuosenas. Niekas kitas mūsų šalyje negali vadintis alpaku stilistu.

Per sezoną apkerpa daugiau nei 1000 alpakų

Rimantas pasakoja, kad jo virsmas į alpakų kirpėją buvo gana netikėtas. Anksčiau jis kirpdavo avis, o vieną kartą sulaukė prašymo nukirpti alpaką. Po pirmojo bandymo vyras dienų dienas praleido internete skaitydamas apie šią profesiją ir besimokydamas alpakų kirpimo amato, kol galiausiai tapo šios srities specialistu. Dabar Rimantui nėra lygių ir jam net nebereikia reklamuoti savo paslaugų. „Geriausia reklama yra viena boba sakė“, – juokauja vyras.

Alpakų kirpimo sezonas prasideda dar pavasarį ir tęsiasi iki didžiųjų vasaros karščių. Per šį laiką geriausias Lietuvoje alpakų kirpėjas nukerpa beveik visas mūsų šalyje gyvenančias alpakas – tikrai daugiau nei 1000. Rimantas pasakoja, kad kai kurie alpakų augintojai patys bando nukirpti gyvūnus, tačiau didžioji dalis renkasi jo paslaugas. Praėjusį sezoną Rimantas apvažiavo beveik 200 skirtingų vietų Lietuvoje.

Alpakų kirpėjas sako, kad konkurencijos Lietuvoje jam nėra. Jis pats bandė ieškoti pagalbininkų, bet norinčių dirbti tokį darbą taip ir neatsirado.

Alpakų kirpėjas Rimantas Medutis
Foto: Laisves.tv

„Jau antri metai aš būčiau nieko prieš, kad atsirastų žmogus, kurį galėčiau išmokyti ir papasakoti apie šį amatą“, – sako R. Medutis.

Tačiau jo pastangos socialiniuose tinkluose ir kitais būdais surasti tokį žmogų – kol kas bevaisės.

„Buvo 10 norinčių, iš jų 9 atlaikė ne daugiau kaip porą valandų ir išvažiavo namo. Žmonės pamatė ir pasakė „ačiū, čia ne man“. Tuo viskas baigėsi. Dešimtas žmogus kartu su manimi važinėjo apie mėnesį ir paskui irgi jaunuolis neatlaikė“, – tvirtina R. Medutis.

Tad Rimantas ir toliau lieka bene vieninteliu profesionaliu alpakų kirpėju Lietuvoje. Be to, patys alpakų augintojai jį vadina stilistu, mat vyras gyvūnams padaro šukuosenas, skiauteres, žiedus ant kūno, kojų ar žandenas prie kaklo.

Alpakų kirpimas pavojingas ir atimantis daug jėgų

Nors iš pirmo žvilgsnio alpakų kirpimas gali pasirodyti kaip lengvas darbas, taip tikrai nėra. Vieną alpaką nukirpti užtrunka apie valandą, o kartais Rimantas važiuoja į tokius ūkius, kur gyvūnų skaičius yra dviženklis. Yra buvę atvejų, kai vyras išvažiuoja kirpti alpakų ir savaitę negrįžta namo, nes vyksta į skirtingas vietas Lietuvoje, o nakvoti tenka tiesiog automobilyje.

„Būna visaip. Stengiuosi, kad darbo diena užtruktų iki 10-ties valandų. Bet yra ir tokių atvejų, kai reikia dirbti nuo 8 valandos ryto iki 22-24 valandos vakaro”, – savo darbo ypatumais su „Laisvės TV. Pinigai“ kanalo komanda dalinasi alpakų kirpėjas.

Be to, šis darbas reikalauja ir neeilinio kruopštumo, atidumo bei atsargumo. Atsipalaidavus alpakos kirpimas gali baigtis nelaime. Tiek alpakoms, tiek kirpėjui visa procedūra yra saugiausia tada, kai kerpamos alpakos priekinės ir galinės kojos fiksuojamos, kad staiga sujudėjusi ar pašokusi, alpaka nesužeistų savęs ir ją kerpančio žmogaus. Rimantas per ne vienus darbo metus jau žino saugias zonas, kuriose gali stovėti, tačiau ir jam yra tekę nukentėti nuo alpakos spyrio į galvą.

Alpakų kirpėjas, dirbantis taksistu

Kiek alpakų augintojai moka už vieno gyvūno nukirpimą, Rimantas neatskleidžia, bet neslepia – moka nemažai. Visgi pragyventi tik iš alpakų kirpimo vyras sako negalintis, todėl dar dirba taksistu. Pasak jo, dirbti tik kirpėju būtų sunku, nes kirpimo sezonas – trumpas.

„Bent jau kol kas nėra tos pajamos tokios, kad, tarkim, 4 mėnesius padirbau ir visus metus galėčiau ramiai gyventi iš to. Moka žmonės tikrai nemažai, bet yra toks dalykas, kad ir savikaina nemaža”, – „Laisvės TV. Pinigai“ kanalo komandai pasakoja R. Medutis.

Alpakų kirpėjas skaičiuoja, kad per kelis mėnesius trunkantį sezoną bent 1000 eurų išleidžia kirpimo mašinėlėms. Dviem alpakoms nukirpti sunaudojama peiliukų už 55 eurus. Taip pat reikia pirkti ir kitus kirpimui reikalingus reikmenis, nemažai atsieina ir kuras, kai reikia apvažiuoti visą Lietuvą. Visgi Rimantas pripažįsta, kad nors alpakų kirpimo sezonas trumpas, bet yra pelningesnis nei taksi teikimo paslaugos.

Nors iki pensijos jam liko dar ne vieni metai, tačiau pagal individualią veiklą dirbantis Rimantas sako kartais jau pagalvojantis, kad norėtų pailsėti. Tačiau kol yra paklausa, mintis apie pensiją dar veja į šoną.

Daugiau apie geriausio Lietuvoje alpakų kirpėjo amatą ir jo darbo užkulisius pasakojama naujoje „Laisvės TV. Pinigai“ kanalo laidoje „Man už tai moka“.