„Pastaruosius metus stebime pažangą SVĮ valdysenoje, ypač kolegialių organų srityje. Galime pasidžiaugti, kad pernai buvo itin sustiprintos ir depolitizuotos SVĮ valdybos ir stebėtojų tarybos, kuriose jau 50 proc. sudaro nepriklausomi nariai.

Tenka apgailestauti, bet globalūs pokyčiai – visoje Europoje reikšmingai brangstantys energijos ištekliai bei užsitęsusi COVID-19 pandemija – neigiamai atsiliepė ir SVĮ finansiniams rezultatams. Tai itin stipriai buvo jaučiama šilumos tinklų ir viešojo transporto sektoriuose“, – pažymi Valdymo koordinavimo centro direktorius Vidas Danielius.

2021 metais bendrai SVĮ pardavimo pajamos augo 14,8 proc., iki 977 mln. eurų. Reikšmingiausią dalį SVĮ portfelio pajamų uždirbo šilumos tinklų sektoriaus įmonės, kurių pajamos siekė 407 mln. eurų. Tam įtakos turėjo dėl šaltos žiemos didesnis šilumos suvartojimas ir pabrangusi šilumos kaina. Viešojo transporto sektoriaus įmonės vis dar jautė COVID-19 padarinius, kurie atsispindėjo sumažėjusiose veiklos apimtyse, ir dar nepasiekė priešpandeminio lygio. Kituose SVĮ sektoriuose reikšmingų pokyčių neįvyko.

Bendrame SVĮ portfelyje 2021 metais yra skaičiuojamas 5,1 mln. eurų nuostolis, kai 2020 metais buvo uždirbta 28,7 mln. eurų pelno. Tam daugiausia įtakos turėjo AB „Vilniaus šilumos tinklai“ pasiektas 19 mln. eurų nuostolis, siejamas su ženkliai išaugusia gamtinių dujų kaina, kuri sudaro didžiąją dalį Įmonės šilumos kainos struktūroje. Taip pat prasčiau sekėsi UAB „Vilniaus viešasis transportas“ (-3,4 mln. eurų), UAB „Nemenčinės komunalininkas“ (-1,0 mln. eurų), UAB „Nemėžio komunalininkas (-1,0 mln. eurų), AB „Klaipėdos energija“ (-0,9 mln. eurų).

Bendrai SVĮ sektoriaus nuosavo kapitalo grąža buvo neigiama ir nuo 1,7 proc. krito iki -0,3 proc. Mažiausias nuosavo kapitalo grąžas turėjo viešojo transporto sektorius – -4,4 proc. bei šilumos tinklų sektorius – -3,7 proc. Vandentvarkos, RATC ir kitų SVĮ sektorių kapitalo grąžos buvo teigiamos.
Už 2021 metus SVĮ indėlis į savivaldybių biudžetus buvo mažiausias per 4 metus ir sudarė 6,1 mln. eurų. Dividendais ir pelno įmokomis daugiausiai savivaldybių biudžetus papildė šilumos tinklų sektoriaus įmonės – 5,3 mln. eurų.

2021 metų pabaigoje SVĮ portfelio apskaitinė turto vertė siekė 3,5 mlrd. eurų ir išaugo 3,8 proc., lyginant su 2020 metais. Daugiau nei pusę – 55 proc. – SVĮ portfelio turto vertės priklauso Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio savivaldybėms.

Iš viso 2021 metais Lietuvos savivaldybės valdė 239 įmones, kuriose dirbo beveik 21 tūkst. darbuotojų.