Įtariama, kad Šiauliuose naudotų automobilių prekyba užsiimanti įmonė nefiksavo visų transporto priemonių pardavimų sandorių, automobilių pardavimo dokumentuose nurodydavo mažesnes kainas, nei realiai būdavo parduodami automobiliai, taikydavo neteisingą specialiąją apmokestinimo schemą-maržą.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad, apgaulingai tvarkant finansinę apskaitą, buvo siekiama ne tik išvengti privalomųjų mokesčių, tačiau dalį galimai neapskaitytų įmonės pajamų panaudoti Vilniaus mieste vykdomoms namų-kotedžų statyboms, kurias organizavo minėtos automobilių prekyba užsiimančios įmonės vadovės artimas giminaitis.

Policijos tyrimas dėl statybų bendrovių
Foto: Šiaulių aps. VPK

Statybos darbai vyko irgi neskaidriai. Buvo sukurta nusikalstamos veikos schema, pagal kurią į statybos darbus buvo įtraukiami ne tik realūs darbų vykdytojai, bet ir fiktyvūs darbų atlikėjai – verslo liudijimus statybos darbams turintys fiziniai asmenys. Su jais būdavo sudaromos tikrovės neatitinkančios darbų atlikimo sutartys. Tyrimo metu nustatyta daugiau, kaip dvi dešimtys fiktyvių darbuotojų, kurie sutiko statybose dalyvauti, kaip sakoma, „gulint ant sofkutės“ ir nepajudinant nė piršto. Statybos darbų organizatoriai su jais susitarė, jog jie realiai statybos darbų nevykdys ir apmokėjimo už statybos darbų atlikimą negaus.

Vadinamųjų „sofos“ statybininkų vardu būdavo pagaminami netikri dokumentai, susiję su gyvenamųjų namų statybos darbų atlikimu. Netikrų dokumentų pagrindu buvo dirbtinai didinamos namų-kotedžų statybos išlaidos ir, parduodant pastatytus gyvenamuosius namus, atsirasdavo galimybė išvengti dalies pridėtinės vertės ir gyventojų pajamų mokesčių. Taip pat tyrimo metu paaiškėjo, kad dalį nekilnojamojo turto objektų statybos darbų realiai atlikusi Vilniaus rajone registruota bendrovė taip pat siekė išvengti mokesčių.

Policijos tyrimas dėl statybų bendrovių
Foto: Šiaulių aps. VPK

Ji į savo finansinę apskaitą neįtraukė gaunamų pajamų už atliktus statybos darbus. Todėl ir šiai bendrovei buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl apgaulingos finansinės apskaitos tvarkymo.

Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistų preliminariais skaičiavimais, per pastaruosius ketverius metus Šiaulių įmonė už pajamas, gautas iš automobilių prekybos ir namų-kotedžų statybos, į Lietuvos biudžetą galėjo būti nesumokėjusi mokesčių, kurių suma siekia per 750 MGL.

Gegužės 11 ir 12 dienomis Šiaulių apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai surengė šį tyrimą vainikuojančią operaciją, į kurią buvo pasitelkti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės apskričių policijos pareigūnai, Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojai. Per dvi dienas buvo atlikta per 40 kratų, kurių metu paimti spaudai, kompiuteriai, USB laikmenos, įvairūs užrašai; didžiuliai kiekiai buhalterinių dokumentų, pagrindžiančių minėtą nusikalstamą veiką.

Įtarimai dėl neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo, apgaulingos finansinės apskaitos tvarkymo ir dokumento klastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu pareikšti daugiau kaip dvidešimčiai asmenų.