Už įstatymo pataisas pateikimo metu balsavo 93, susilaikė 6, prieš nebalsavo nei vienas Seimo narys.

Rusijos agresija prieš Ukrainą ir pasikeitusi geopolitinė situacija iš esmės pakeitė sankcijų taikymo pobūdį, apimtis, tiek jų įvairovės, tiek subjektų, kurioms sankcijos taikomos, atžvilgiu, tiek sektoriams, kuriems taikoma, aspektais. Atsirado didžiulis poreikis pasižiūrėti į sankcijas naujai, jų įgyvendinimo mechanizmus, įgyvendinančius subjektus. Mokomės patys, bet mokosi visa Europa ir visos Europos Sąjungos šalys“, – antradienį Seime pristatydamas pakeitimus teigė užsienio reikalų viceministras Raimundas Karoblis.

Įstatymo pakeitimuose numatoma tikslinti Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo projekto pavadinimą, kad jis atspindėtų įstatymo turinį ir reglamentuojamas būtent tarptautines sankcijas. Taip pat įstatymo projekto pavadinime atsisakoma akcentuoti ekonomines sankcijas, kurios yra tik viena iš tarptautinių sankcijų rūšių.

Įstatymo projektas buvo papildytas straipsniu, nustatančiu, kad tarptautinės sankcijos privalomos vykdyti visiems Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausantiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Šiame straipsnyje atskirai išskiriamas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos vaidmuo sankcijų įgyvendinime, ypač kiek tai susiję su naudos gavėjų ir su jais susijusių fizinių ar juridinių asmenų identifikavimu.

Įstatymų pakeitimais siekiama įvesti „Laikinojo administratoriaus“ institutą. Pastaruoju metu įsigaliojus didelio masto sankcijoms Baltarusijai ir Rusijai, sankcijos pradėtos taikyti ir Lietuvoje veikiančioms didelėms įmonėms, tarp jų ir gamybinėms, kurių veikimą būtina užtikrinti dėl visuomenės socialinių, aplinkosauginių ir saugumo interesų. Laikinasis administratorius būtų skiriamas, kai laikinasis administravimas yra būtinas, siekiant išvengti neigiamų socialinių, ekonominių, ekologinių ar kitų svarbių pasekmių visuomenei ar valstybei ir užtikrinti, kad būtų laikomasi šio įstatymo 4 straipsnyje nustatytų reikalavimų (tinkamo sankcijų įgyvendinimo).

ELTA primena, kad atsižvelgdama į Rusijos vykdomą karinę agresiją Ukrainoje, Europos Sąjunga (ES) jau yra priėmusi penkis sankcijų Rusijai paketus.

Naujausiame pakete buvo priimtas anglių importo draudimas. Taip pat į Europos uostus nebeleidžiama įplaukti Rusijos laivams.

Penktajame sankcijų pakete buvo išplėstas asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašas bei įvestos sankcijos dar keturiems svarbiems Rusijos bankams, įskaitant antrą pagal dydį šios šalies banką VTB.

Taip pat įtrauktas draudimas daugumai Rusijos sunkvežimių ir laivų patekti į ES, išskyrus žemės ūkio produktus, humanitarinę pagalbą ir energetinius išteklius.

Į sankcijų paketą nėra įtrauktas draudimas importuoti naftą bei dujas iš Rusijos.

ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį pradėjo diskusijas dėl šeštojo sankcijų paketo.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją