„Mums operatyvumas yra svarbu. Ir yra schema, kuri veikia. Šiandien ji veikia, o mums ją reikia atnaujinti. Bet kadangi mes šiandien turime Kiniją, kitą dieną gali būti kokia nors kita trečioji šalis, kuri įves ką nors nelabai prognozuojamo. Tam mes deriname atskirą schemą su Europos Komisija, šalims, kurios patiria prekybos apribojimų su trečiosiomis šalimis“, – atsakinėdama į liberalų klausimus frakcijos posėdyje kalbėjo A. Armonaitė.

Laisvės partijai vadovaujanti politikė pabrėžė, kad jau nuo lapkričio mėnesio „Invegoje“ veikia paskolų garantijų priemonė, kuriai limitas buvo padidintas nuo 0,5 iki 5 mln. eurų.

Pasak ministrės, pagrindinis dėl įtampų su Kinija nukentėjusio verslo išsakytas lūkestis – valstybės pagalba apyvartinių lėšų užtikrinimui. A. Armonaitės teigimu, Lietuva jau yra pateikusi reikiamus dokumentus EK, ir šiuo metu laukia europinių institucijų atsakymo dėl šios priemonės, kuri būtų finansuojama iš COVID-19 schemos. Pagal šią priemonę, politikės teigimu, mažos ir vidutinės įmonės galės sulaukti investicinių paskolų, skirtų finansuoti iki 30 proc. investicinio projekto daliai, o apyvartinėmis paskolomis galėtų pasinaudoti visos įmonės, ne tik mažos ar vidutinės.

„Kalbant apie apyvartines lėšas, mes planuojame su Europos Komisijos sutikimu, dabar COVID komunikatas yra Europos Komisijoje. Tai reiškia, kad Lietuva, Vyriausybės institucijos yra padariusios viską. Mums reikia notifikavimo iš ES. Kai kuriuos nedidelius procesus su Finansų ministerija paraleliai darome. Kai tik gausime notifikavimą, tikimės, kad neužtruks ir vasario pradžioje bus galima pretenduoti į tas apyvartines paskolas. Iš esmės tai bus po kovidiniu komunikatu, tam, kad būtų greičiau. Ne nauja schema, o ta schema, kuri veikia, yra žinoma Europoje, įmonės patiria trikdžių dėl tiekimo grandinių sutrikimų ne tik Lietuvoje“, – aiškino ekonomikos ministrė.

A. Armonaitė atkreipia dėmesį, kad Ministrų Kabinetas jau yra priėmęs reikiamus sprendimus kitai priemonei, skirtai rinkų diversifikavimui.

„Vyriausybėje yra priimti reikalingi sprendimai dėl Europinių priemonių „Naujos galimybės“. Įmonės, kurioms reikia išvykti į parodas, ieškoti naujų partnerysčių, kreipti savo paslaugas, prekes, kurias jie eksportavo kitur, kad galėtų staigiai šia parama pasinaudoti. Tai bus greitai. Tai bus subsidijos“, – pažymi ji.

Ministrės teigimu, su EK taip pat yra derinama ir visiškai nauja schema, skirta pagalbai nuo trečiųjų šalių spaudimo nukentėjusiam verslui.

„Į Europos Komisiją esame išsiuntę visiškai naują schemą derinimui, šalims, kurios patiria prekybos apribojimų su trečiosiomis šalimis. Šiandien Lietuva, rytoj kita šalis gali susidurti su šiais sunkumais. Ten yra dvi dalys: apyvartinių paskolų mechanizmas – 130 mln. eurų yra numatyta. Maksimali apyvartinės paskolos suma 5 mln. eurų, o įmonių grupei 10 mln. eurų. Su EK kalbamės visais lygiais, kad to reikia“, – tikino ministrė.

„Tačiau čia procesas yra truputėlį ilgesnis. Dėl to mes nieko nelaukdami ir atnaujiname būtent kovidinio komunikato schemą“, – pridūrė A. Armonaitė.

ELTA primena, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) sausio pradžioje skelbė, jog su EK derinamas 130 mln. eurų vertės apyvartinių paskolų paketas. EIM teigimu, rengiami teisės aktų projektai dėl lengvatinių paskolų teikimo sunkumų dėl prekybos santykių su Kinija turinčioms įmonėms bei renkama informacija reikalinga notifikavimui po pokalbių su EK atstovais.

„Šiuo metu yra rengiamos priemonės teikimo sąlygos. Planuojama, kad pagal priemonę smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai ir didelės įmonės galės gauti iki 5 mln. eurų dydžio (įmonių grupei iki 10 mln. Eur) 24 mėn. trukmės paskolas apyvartinėms lėšoms finansuoti“, – tuomet aiškino ministerija.
Taip pat EIM pabrėžia, kad kriterijus atitinkančios, sunkumų dėl situacijos su Kinija patiriančios įmonės taip pat galės pasinaudoti ir COVID-19 paskolomis, kurios šiuo metu irgi yra derinamos su EK.

EIM taip pat skelbia, kad kvietimą gauti lėšas pagal priemones „Naujos galimybės LT“ ir „Expo sertifikatas“ preliminariai planuojama paskelbti vasario mėnesį.