Seimo vicepirmininkas sako nesąs įtikintas, kad tokio mokesčio įvedimas reikšmingai padidintų valstybės biudžeto įplaukas.

„Aš stipriai abejoju, ar tikrai verta dabar tokį įstatymo projektą siūlyti ir ar jis tikrai sulauks pakankamo palaikymo. Man atrodo, kad kalbant apie fiskalinę mokesčio reikšmę, kiek surenkama pinigų į biudžetą, tai mes matome, kad NT mokestis 8 mln. eurų sugeneravo per visus praėjusius metus. Ta suma tikrai nėra ženkli biudžeto papildymo požiūriu“, – Eltai sakė V. Mitalas.

„Aišku, kad tai yra labai nedidelės sumos biudžeto surinkimo požiūriu, nors būtų įdomu įvertinti projekto skaičius, kiek planuoja surinkti Finansų ministerija“, – pridūrė jis.

Laisvės frakcijos seniūnas taip pat abejoja, kad toks mokestis galėtų prislopinti būsto kainų augimą.

„Kalbant apie visokias kitokias reikšmes, neva NT mokestis padėtų aplamdyti kylančias kainas, aš irgi manau, kad jis neturėtų to efekto“, – pažymi jis.

Nors V. Mitalas akcentuoja, kad Registrų centro sistemų automatizacija leistų sumažinti šio mokesčio administravimo kaštus, tačiau jis vis tiek sako abejojąs, ar iš mokesčio surenkamos lėšos leistų reikšmingai papildyti valstybės biudžetą.

„Reikia įvertinti, kiek Valstybinei mokesčių inspekcijai kainuos tokios sistemos kūrimas ir pritaikymas visuotiniam NT mokesčiui. Natūralu, kad kuo mokestis atneša mažiau pajamų į biudžetą, tuo santykinai daugiau kainuoja jo administraciniai kaštai“, – tvirtino V. Mitalas.

A. Butkevičius: vargu, ar toks mokestis bus socialiai teisingas

Tai, kad NT mokesčio administravimo kaštai, įvedus nedidelio tarifo visuotinį NT mokestį, sudarytų didelę dalį iš mokesčio surenkamų lėšų, sutinka ir A. Butkevičius. Be to, mokestis, kuris būtų pritaikytas visiems būsto savininkams, jo požiūriu, būtų socialiai neteisingas.

„Nekilnojamojo turto mokesčio administravimas nėra pigus. Nors ir turime registrų sistemoje visa tai užfiksuota, bet kalbėti apie 12 eurų... Manau, kad neapsimoka administruoti ir kaštai tikrai bus santykinai dideli. Žmonės, kurie turi mažus butus, turi keletą vaikų, vargu, ar socialiai tai bus teisinga. Neįgalieji žmonės, ar jie bus įtraukti nuo atleidimo, bet išvengiant spekuliatyvių dalykų. Tai kitose šalyse irgi yra numatyta“, – mano frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas.

Ekspremjeras taip pat akcentuoja, kad šiuo metu šalyje apmokestinant nekilnojamąjį turtą, jam pritaikomas mokestis neatitinka realios būsto vertės rinkoje.

„Dažniausiai apmokestinama nekilnojamojo turto vertė, bet pas mus yra išbalansavimas, nes apmokestinamo nekilnojamojo turto vertė prasilenkia su tikra rinkos verte. Ne vieną kartą siūliau būdamas premjeru bei Biudžeto ir finansų komitete: grįžkime prie realios nekilnojamojo turto vertės nustatymo“, – sakė jis.

Parlamentaras taip pat laikosi pozicijos, kad iš NT mokesčio surenkamos lėšos ne tik keliautų į pačių savivaldybių biudžetus, kaip kad siūlo Finansų ministerija, tačiau šios lėšos būtų skiriamos būtent NT infrastruktūros, aplinkos gerinimui.

„Mano pasiūlymas: nekilnojamojo turto mokestis apskaitomas savivaldybėse, ką siūlo ministerija, tai yra pajamų dalis. Bet išlaidose daugelyje šalių, pavyzdžiui, Vokietijoje, pajamos, gautos iš nekilnojamoj turto, žemės mokesčio, NT pardavimo ar nuomos, tos pajamos išlaidose yra naudojamos tik nekilnojamojo turto atnaujinimui, modernizavimui. Jokiu būdu nenaudojama kitose išlaidose“, – tikino ekspremjeras, kartu pažymėdamas, kad tokiu būdu gyventojams atsirastų paskata mokėti NT mokestį.

„Tada žmogui atsiranda interesas mokant NT mokestį žiūrėti, ar tikrai tos sumokėtos lėšos pagerino jo gyvenimo kokybę. Gal gatvę išasfaltavo, gal elektrifikacijos projektą įgyvendino. Gal savivaldybė netgi padidino mokesčio tarifą su ta sąlyga, kad tos lėšos bus tam tikrų didesnių projektų įgyvendinimui, kurie tarnaus tai bendruomenei“, – aiškino A. Butkevičius.

ELTA primena, kad finansų ministrė Gintarė Skaistė LRT televizijai yra teigusi, jog visuotinis NT mokestis turėtų sudaryti 10–12 eurų per metus. Šiuo metu NT mokestis galioja tik nekilnojamajam turtui, kurio vertė yra didesnė nei 150 tūkst. eurų.

Tuo metu ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako palaikanti Finansų ministerijos inicijuojamo visuotinio NT mokesčio idėją. Premjerė pažymi, kad iš naujojo mokesčio surinktos lėšos, priešingai negu dabar, keliautų ne į valstybės, o į savivaldybių biudžetus. Ji pabrėžė, kad pagal siūlymą, NT mokesčio tarifą galėtų nustatyti kiekviena savivaldybė.