Lietuvoje nuo praėjusių metų lapkričio jau leidžiama gaminti produktus ne tik iš kanapių sėklų ir pluošto, bet ir iš kitų šio augalo dalių, taip pat jais prekiauti, tačiau iki šiol nėra nei tokios gamybos, nei žaliavų tyrimų ir kontrolės taisyklių.

Žemės ūkio ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius praėjusią savaitę tvirtino, kad įstatymui įgyvendinti reikalingus nutarimus, įsakymus ir tvarką parengti ir suderinti yra sunku.

„Institucijos tiesiogiai atmetinėjo bet kokią iniciatyvą ir nederino teisės aktų, kol neįsikišo Vyriausybės kanceliarija“, – Seimo Kaimo reikalų komitete sakė jis.

Kancleris pabrėžė, kad vidinės diskusijos jau baigiamos, netrukus projektai bus pateikti derinti viešai: „Dabar sukasi trečias derinimų ratas, nes gavome nemažai pastabų. Tik vėliau bus paleistas į formalų derinimą“.

Jis tikisi, kad per sausį derinimas bus baigtas.

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis ministerijų atstovus ragino dirbti greičiau: „Kad klausimas būtų pabaigtas, kad žmonės galėtų pradėti dirbti ir uždirbti, nes greit pavasaris, prasidės sėja“.

Komitetas jau ne kartą svarstė, kodėl nepasirengta šios rinkos priežiūrai, ragino ministerijas greičiau spręsti klausimą.

Pluoštinių kanapių gaminių gamybos, jų tiekimo rinkai ir THC (psichiką veikiančios medžiagos, tetrahidrokanabinolio) kiekio juose priežiūrą turi vykdyti Vyriausybės įgaliota institucija, tačiau ji dar nepaskirta. Taip pat nenustatyti leistini THC kiekiai pluoštinių kanapių gaminiuose.

Pluoštinių kanapių gaminių ir produktų gamyba, taip pat tiekimas rinkai leidžiamas tik tais atvejais, kai THC kiekis juose neviršija 0,2 procento.

Iki 2021-ųjų lapkričio Lietuvoje kanapių aliejų, ekstraktų ir tinktūrų produkcija buvo traktuojama kaip narkotikų gamyba. Perdirbti ne tik pluoštinių kanapių sėklas ir pluoštą, bet ir visas augalo dalis, Seimas leido šių metų birželį.