COVID-19 pandemijos metu atsigaunant ekonomikai ir didėjant visuomenės mobilumui, per itin trumpą laiką padidėjo energetinių išteklių kaina. Tai tiesiogiai susiję su išaugusiomis šilumos kainomis ir „Vilniaus šilumos tinklų“ siūlymu ilgesniam laikui atidėti mokėjimą, suteikiant galimybę mažesnes pajamas gaunantiems šilumos vartotojams sumažinti staiga padidėjusias išlaidas. Todėl, tęsdami sėkmingą bendradarbiavimą su strategiškai svarbia sostinės įmone ir palankiomis sąlygomis padidindami paskolą iki 50 mln. eurų, prisidedame prie tvaresnio ekonomikos augimo ateityje“, – sakė Vilius Juzikis, SEB banko valdybos narys ir Verslo bankininkystės tarnybos vadovas.

Šių metų lapkričio mėnesį SEB bankas įmonei paskolino 20 mln. eurų apyvartos lėšoms. Papildomas finansavimas bendrovei suteiks galimybę ir toliau užtikrinti sklandų kuro įsigijimą rinkoje, taip pat išaugusios vartotojų perkamos šilumos kainos ir įmokų skirtumo padengimą.

„Pasaulinė energetinių išteklių krizė ir į neregėtas aukštumas šokusi dujų kaina išaugino ir šilumos kainas. Vien šių metų gruodį Vilniuje ji net 125 proc didesnė nei buvo pernai tokiu metu ir jokios įtakos šilumos gamintojai jai negali turėti. Mes, kaip ir kitos Europos šalys, ieškome įvairių mechanizmų, kaip padėti savo klientams susitvarkyti su finansine našta, kuri mus visus užgriuvo šį šildymo sezoną. Klientams siūlome dalį mokėjimų atsidėti ir susimokėti pasibaigus šildymo sezonui, o tam, kad ši sistema suveiktų ir negaudami dalies pajamų galėtume užtikrinti nepertraukiamą kuro įsigijimą ir šilumos gamybą bei tiekimą Lietuvos sostinei, turime skolintis“, – sako AB Vilniaus šilumos generalinis direktorius Gerimantas Bakanas.

Pasak jo, Vilniaus gyventojai galės nuspręsti iki šio šildymo sezono pabaigos, ar nori išskirstyti įmokas, taip pat jų mokėjimą galės atidėti ilgiausiai 18 mėnesių.

2021 metų spalio mėn. AB Vilniaus šilumos tinklai kartu su Vilniaus miesto savivaldybe priėmė sprendimą fiksuoti sąskaitų vertės didėjimą iki 35 proc., o likusią įmokų dalį leisti klientams atidėti ir apmokėti pasibaigus šildymo sezonui.

Anot SEB banko ekonomisto, gamtinių dujų ateities sandorių kaina ICE biržoje šių metų lapkritį buvo daugiau negu 5 kartus didesnė, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Dėl mažų gamtinių dujų atsargų saugyklose Europoje, geopolitinės rizikos bei išliekančio nerimo, kokie bus orai likusiais žiemos mėnesiais, gamtinių dujų kainos pirmą ketvirtį greičiausiai liks didelės. Nors ir mažiau, tačiau ir biokuro kainos per metus paaugo dvigubai. Labai tikėtina, kad gamtinių dujų kainos po metų bus gerokai mažesnės negu šį sezoną. Jeigu tokios prielaidos pasiteisins ir kitų metų šildymo sezonu padidės biokuro dalis šilumai gaminti, šilumos energijos kainos vilniečiams jau turėtų būti mažesnės.