Seimas ketvirtadienį po pateikimo nepriėmė nutarimo projekto: už balsavo 61, prieš buvo 54, o susilaikė 13 Seimo narių.

Kitu balsavimu projektas grąžintas tobulinti: už tai buvo 67, o už atmetimą balsavo 62.

Valdantieji pareiškė, kad į visus klausimus dėl „Belaruskalij“ trąšų tranzito galima atsakyti situaciją ištyrus Ekonomikos arba Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetams.

Tačiau vienas komisijos iniciatorių, opozicinės Lietuvos regionų frakcijos atstovas Jonas Pinskus teigė, kad laikinosios komisijos statusas yra aukštesnis už bet kurios kitos.

J. Pinskus BNS sakė, kad patobulinti nutarimo dėl komisijos sudarymo projektą bus bandoma greitai.

„Operatyviai stengsimės patobulinti – iki antradienio, kad vėl teiktume Seimui“, – tvirtino J. Pinskus.

Pasak jo, tobulinat projektą bus atsižvelgta į pastabas, išsakytas projekto pateikimo metu.

Ekonomikos komiteto pirmininkas konservatorius Kazys Starkevičius BNS sakė, kad savo iniciatyva „Belaruskalij“ trąšų tranzito situacijos komitetas nesvarstys.

„Jeigu bus pavedimas (Seimo – BNS), tai ir dirbsime su Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu (...) Kol kas projektas atiduotas tobulinti. Savo iniciatyva tikrai nieko nedarysime“, – po balsavimo teigė jis.

Komisija turėjo aiškintis visas situacijos dėl „Belaruskalij“ trąšų tranzito per Lietuvą aplinkybes. Kurti komisiją reikalavo 51 opozicinių frakcijų narys.

Belaruskalij“ trąšų tranzitas per Lietuvą tęsiasi nepaisant praėjusią savaitę įsigaliojusių JAV sankcijų šiai įmonei. Baltarusijos įmonė prieš įsigaliojant sankcijoms pervedė avansą krovinių pervežimą vykdantiems „Lietuvos geležinkeliams“ už kelis mėnesius į priekį.

Lietuvos Vyriausybė jau įsigaliojus sankcijoms paskelbė siekianti nutraukti „Lietuvos geležinkelių“ sutartį su „Belaruskalij“, nors teigia, kad JAV sankcijos trąšų tranzitui Lietuvoje tiesiogiai nėra taikomos.

Antradienį „Lietuvos geležinkelių“ valdyba su valstybės valdomos įmonių grupės vadovu Mantu Bartuška sutarė, kad šis atsistatydins po pereinamojo laikotarpio, taip siekiant sumažinti reputacines rizikas.