Tokius sprendimus komitetas priėmė trečiadienį, apsvarstęs valdančiųjų siūlomas alkoholio rinkos liberalizavimo pataisas.

Abu kartus už tai balsavo septyni komiteto nariai, o prieš buvo šeši. Komitete dirba 13 parlamentarų. Dabar komiteto išvadą svarstys Seimas.

Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė komitete pabrėžė, kad viena priežasčių, kodėl 18-mečiams siūlyta grąžinti leidimą vartoti alkoholį – kad baruose galėtų dirbti tokio amžiaus žmonės.

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentės Nijolės Goštautaitės Midttun teigimu, dabartinė amžiaus riba padėjo sumažinti jaunų žmonių mirčių.

Lietuvos alkoholinių gėrimų ir gamintojų asociacijos vadovas Mantas Zakarka tvirtina taip pat pritariantis dabartinei amžiaus kartelei bei siūlo palikti „vienodą reguliavimą visiems alkoholiniams gėrimams neiškraipant konkurencijos sąlygų“.

„Kitaip kelioms alkoholio rūšims ir jų gamintojams bei importuotojams būtų sudarytos išskirtinės ir lengvesnės sąlygos prekybai be jokių pagrįstų argumentų“, – komitete sakė jis.

Komitetas pritarė Laisvės frakcijos nario Vytauto Mitalo siūlymams, kad nuo kitų metų gegužės reklama nebūtų laikomi įmonių pavadinimai, kuriuose minimi alkoholiniai gėrimai, taip pat jų prekybos vietose esanti atributika. Komiteto narių balsai „už“ ir „prieš“ per šiuos balsavimus pasiskirstė po penkis ir lėmė komiteto pirmininko pozicija „už“.

Taip pat alkoholio reklama nebūtų laikoma informacija apie alkoholį socialinių tinklų paskyrose ar internetinėse tarpininkavimo platformose bei ant gėrimo pakuotės esančios nuorodos į gamintojo interneto svetaines ar socialinių tinklų paskyras.

Reklama nebūtų laikoma ir objektyvi pažintinė, mokslinė, istorinė informacija apie alkoholinių gėrimų vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, pelnytus apdovanojimus.

Viešasis maitinimas interneto svetainėse ir socialinių tinklų paskyrose taip pat galėtų teikti informaciją apie alkoholinius gėrimus, kai informuojama apie maisto ir šių gėrimų derinimą, degustacijas.

Alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių socialinių tinklų paskyrose komitetas siūlo leisti tik nemokamą įrašų apie alkoholinius gėrimus sklaidą.

Komitetas siūlo sušvelninti ir alkoholio prekybą masiniuose renginiuose – suvienodinti prekybos tvarką mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose, leidžiant prekiauti tik natūralios fermentacijos gėrimais iki 15 laipsnių.

Dabar parodose ir mugėse galima prekiauti alkoholiu iki 15 laipsnių, o masiniuose renginiuose – iki 7,5 laipsnio.

Komitetas taip pat pritarė konservatorius Sergejaus Jovaišos siūlymui uždrausti prekiauti alkoholiu kiekvienų metų rugsėjo 1-ąją, išskyrus tada, kai rugsėjo 1-oji sutampa su laisvadieniais. Tokiu atveju draudimas galiotų artimiausią darbo dieną, pirmadienį.

Grupė Seimo narių siūlė alkoholio pirkėjų amžiaus ribą sumažinti, bet tik silpniems svaigalams – nuo 18 metų leidžiant vartoti iki 15 proc. stiprumo gėrimus, o stipresnius – nuo 20 metų.

Vyriausybė siūlė leisti asmenims nuo 18 metų vartoti ir turėti alkoholinius gėrimus, neatsižvelgiant į jų stiprumą.

Alkoholio kontrolės įstatymus prieš keletą metų smarkiai sugriežtino buvusi „valstiečių“ valdžia – amžiaus kartelė, nuo kada galima vartoti alkoholį, padidinta iki 20 metų, prekybos laikas sutrumpintas nuo 10 iki 20 valandos, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos, uždrausta bet kokia alkoholio reklama.