Konkurencijos taryba spalio 29 dieną išleido rekomendaciją, kuri priminė dar 2015 metais įvestą draudimą degalinėse prekiauti alkoholiu – rekomendavo įvertinti tokio draudimo poveikį konkurencijai.

„Ūkinės veiklos ir sąžiningos konkurencijos laisvė nebūtų ribojama labiau nei būtina“, – rašoma rekomendacijoje ir pažymima, kad draudimas turi būti pagrįstas ir proporcingas.

Draudimą sąžiningos konkurencijos aspektu įvertinti prašė pačių degalinių atstovai – Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacija (LNPPĮ).

Taryba laikosi nuomonės, kad leidimas alkoholiu prekiauti vieniems pardavėjams ir draudimas kitiems, šiuo atveju, degalinėms galimai sudaro skirtingas konkurencines sąlygas ir riboja ūkinės veiklos laisvę. Tačiau taryba neturi įgaliojimų vertinti Seimo priimtų teisės aktų teisėtumo.

Po tokios išvados LNPPĮ ruošia tolesnius teisinius žingsnius ir pasitelkia argumentus, kad pasaulis pasikeitė: dabar prie elektromobilių įkrovimo stotelių laisvai galima įsigyti alkoholio parduotuvėse, tačiau kiti prekybininkai yra ribojami.

Tačiau Seimo nariai tik šypsosi – nemato nė vilties, kad alkoholis galėtų grįžti į degalines.

Alkoholis
Foto: Shutterstock

Asociacija: turėtų būti pakeitimai įstatymų lygmeniu

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Emilis Cicėnas paaiškina, kad jei jau institucija išsakė abejones dėl draudimo, jis turėtų būti peržiūrėtas. Tačiau Konkurencijos tarybos atsakymas dar netenkina.

„Mes paprašėme Konkurencijos tarybos pasisakyti truputėlį išsamiau, nes atsakymas yra toks truputėlį lakoniškas. Tai užklausėme ir paprašėme kai kuriais aspektais patikslinti savo pateiktą atsakymą. Toliau, priklausomai nuo to, kokį mes atsakymą gausime, toliau darysime teisiniu žingsnius.

Bet jau vien tai, kad pasakė, iškėlė abejonę, kad tai galbūt prieštarauja konkurencijai – turbūt akivaizdu, kad reikėtų klausimą kelti ir į kitų atsakingų institucijų lygį, kad tą klausimą svarstytų, pateiktų galutinius atsakymus. Ir jeigu iš tikrųjų prieštarauja konkurencijai, tai turbūt turėtų būti kažkokie pakeitimai daromi įstatymų lygmeniu“, – svarsto E. Cicėnas.

Jis paaiškina, kad siekiamas pokytis – leisti degalinėse prekiauti silpnuoju alkoholiu, nekalbama apie stiprųjį alkoholį. Susirinkus institucijų atsakymus bus bandoma inicijuoti diskusiją, kelti klausimus: „Kaip būtų galima įgyvendinti reikalingus pokyčius.“

„Mes turime atsižvelgti į situaciją, kuri šiuo metu yra rinkoje. Elektromobilių įkrovimo stotelės, esančios aikštelėse prie prekybos centrų – jos realiai atlieka degalinės funkciją. Jeigu prekybos centro automobilių aikštelėje yra elektromobilių krovimo stotelė, tai mūsų dabartinio reguliavimo logika yra tokia – tame prekybos centre nebūtų galima pardavinėti alkoholio. Nes realiai šalia stovi degalinė“, – dėsto E. Cicėnas.

Emilis Cicėnas
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

Jis patikina, kad rinka nuo 2015-ųjų, kuomet priimtas draudimas, nemažai pasikeitė ir draudimas nebėra aktualus

„Manau, kad pats laikas būtų peržiūrėti šį klausimą ir atlikti tam tikrus pokyčius, jeigu jie iš tikrųjų prieštarauja sąžiningai konkurencijai“, – tikina E. Cicėnas.

Eugenijus Gentvilas: „Prisiminė nabašnikas bezdėt“

Liberalų Sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas nieko gero degalinėms nežada.

„Yra tautosakoje toks pasakymas – prisiminė nabašnikas bezdėt. Praėjo 6 metai nuo šito uždraudimo“, – Konkurencijos tarybos sprendimą apibūdino Liberalų Sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Jis pabrėžė, kad degalinių asociacijos jau prašė šį klausimą įtraukti į valdančiojoje koalicijoje ruošiamą Alkoholio kontrolės įstatymo švelninimo paketą – ir į tai nebuvo atsižvelgta.

„Mes pasakėme ne. Ir taip sunkiai skinasi kelią, tai dar leisk keliems šimtams degalinių užsiimti prekyba, na tai žinot, kas bus“, – kalba E. Gentvilas.

Argumentų dėl elektromobilių jis neskubėjo vertinti, vadindamas juos gudriais ir klastingais.

„Degalinių asociacijos 2015-as metais sakė, kad be prekybos alkoholiu jos numirs, bankrutuos. Na, šiemet, aš turėjau gi konstatuoti, kad vietoje alkoholinių gėrimų pradėjo intensyviai prekiauti dešrelėmis. Aš stoviu eilėje už benziną mokėti, prieš mane šeši perka dešras, sumuštinius. Na ir tikrai nebankrutavo, tokiu lankstumu aš labai džiaugiuosi. Šiandien aš nepasirengęs pasakyti, kad reikia atnaujinti prekybą degalinėse, o aplinkybės dėl Konkurencijos tarybos yra keistos“, – dalijasi E. Gentvilas.

Eugenijus Gentvilas

Jis pabrėžė, kad tėra du svarbiausi klausimai, kuriuos esamame Alkoholio kontrolės įstatyme būtina taisyti.

„Man asmeniškai rūpi, ir logikos pritrūksta dėl dviejų dalykų. Pirmas, draudžiama reklama ir informacija, tai apeinama užrašant „nealkoholinis“. Bet, deja, ant konjako, viskio ir kitų prestižinių gėrimų negali užrašyti „nealkoholinis“. Tai šitai kovojama su alkoholizmu? Kai 100 ar 200 eurų kainuojantis butelis negali būti reklamuojamas, aprašytas ir t.t. Man šitas dalykas rūpi. Ir antra, 18-20 m. amžiaus grupė. Jiems Lietuvoje iki 2017 metų galiodavo vienintelis draudimas – dalyvauti Europos Parlamento ir Seimo rinkimuose, ir tas draudimas įtvirtintas Konstitucijoje. Tai štai, atsirado dar vienas draudimas visiškai veiksniems pilnamečiams asmenims“, – stebisi E. Gentvilas.

Anot jo, ne tiek svarbu, ar galima, ar negalima sekmadienį po 15 valandos įsigyti alkoholio, tačiau logikos trūksta, jei jauniems asmenims negalima nusipirkti alaus ar šampano per savo vestuves ar vaiko krikštynas.

Jis viliasi, kad bent šiuos du pakeitimus, Vyriausybei teikiant alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus, pavyks Seime priimti.

„Jeigu dar įtrauksime ir degalines, tai tikrai nebus palaikymo Seime. Jeigu neįtrauksime, galbūt, komplikuotai – tokia tikimybė. Gal ne visi punktai reikalingi, nes kolegos prisiūlė visokių smulkių dalykų. <...> Jaunimas turi entuziazmo daug, ir dažnai su tuo entuziazmu būna, kad sugadina reikalus“, – paaiškino E. Gentvilas.

Žemaitaitis siūlo padalinti į degalinę ir į parduotuvę: dabar konkurencijos sąlygos nevienodos

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoju dirbantis Remigijus Žemaitaitis patikina, kad dabartinis draudimas nėra nei teisingas, nei logiškas.

„Jau kai buvo priiminėjamas įstatymas sakiau, kad jis prieštarauja, nes jeigu panašia veikla užsiima kita komercinė ūkinė šaka, tai kitai ūkinei komercinei šakai negali būti draudžiama užsiimti ta veikla. Šioje vietoje, jei parduotuvė gali prekiauti saldainiais ir sumuštiniais, tai kuo skiriasi degalinė? Tokiu atveju turėtų būti priimtas sprendimas uždrausti degalinei prekiauti ir saldainiais, ir sumuštiniais, ir vandeniu ir bet kuriuo kitu gėrimu. Ir tokiu atveju būtų laikomasi konkurencijos, o dabar viskas priešingai“, – svarsto R. Žemaitaitis.

Tačiau jis nemanytų, kad tapatu lyginti elektromobilių įkrovimo stoteles ir prie jų esančias parduotuves su degalinėmis.

„Čia nedėčiau lygybės ženklo, nes nes elektromobilio įkrovimas gali būti atliekamas bet kurioje kitoje vietoje, nėra čia taip. Tik įdomu kitas dalykas – ar elektromobilio įkrovimo vieta įrengta už valstybės pinigus, ar, pvz., valstybės valdomos įmonės, kaip „Ignitis“ įkūrė – tokiu atveju manyčiau, kad tai yra kaip ir tam tikras pažeidimas“, – abejojo, ar valstybė turėtų įrenginėti įkrovimo stoteles prie alkoholio prekybos vietų, R. Žemaitaitis.

Remigijus Žemaitaitis
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

Parlamentaras tikina, kad sprendimo būdai yra tik du: arba degalinėms leisti prekybą lygiomis sąlygomis, arba tuomet reikia apibrėžti, kas galima degalinėje.

„O kas sutrukdys degalines padaryti į automatines, savitarnos, kur atsiskaitoma kortele, o toje vietoje, kur dabar stovi kasos, ten atidaryti parduotuvę ir išsiimti alkoholio prekybos licenciją. Tą aš ir daryčiau, tą ir verslui siūliau – šia kryptimi ir eikit“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Jis patikina, kad nerealu tikėtis, kad kuri nors dauguma imtųsi esamą alkoholio prekybos draudimą degalinėse švelninti.

„Niekas nedarys, sunkiai aš tą įsivaizduoju. Aišku, gali jie mėginti šitą dalyką daryti, gali mėginti siūlyti, kad reikia keisti, bet aš tikrai nebūčiau šalininkas ir tikrai nebūčiau tas žmogus, kuris sakytų, kad šita valdančioji dauguma gali ką nors išspręsti. Jau jie su narkotikais prisidirbo – abejočiau“, – sako R. Žemaitaitis.

Tačiau jis manytų, kad daugiau palaikymo galėtų sulaukti kitas alkoholio kontrolės švelninimų paketas, apimantis ir galimybę įsigyti alkoholio aštuoniolikmečiams – jį teikia Vyriausybė.

„Aš už ir manau, kad kai kurie Seimo nariai tikrai palaikys ir keisis apskritai bendra pozicija. Nes negali būti šitokia kvailystė kaip yra dabar. Vėlgi, lygiai taip pat ir kavinėse – tu gali kiaurą naktį gerti, nusipirkti alkoholio ir ten būti, o parduotuvėje – tu negali. Tai aš išsiimu kavinės leidimą, ir aš prekiauju. Lygiai taip pat dėl nuotolinių saugyklų, kur aš nusipirkau „bonkę“ viskio, pasilikau saugykloje, bet kada nuvažiuosiu, bet kada pasiimsiu. Tai čia visiškai nėra logikos“, – pasigedo R. Žemaitaitis.

Savo išvadoje Konkurencijos taryba pažymėjo, kad draudimas prekiauti alkoholiu degalinėse turėtų būti pagrįstas ir proporcingas, siekiant viešojo intereso tikslų ūkinės veiklos ir sąžiningos konkurencijos laisvė nebūtų ribojama labiau nei būtina.

„Institucijos, turinčios įgaliojimus inicijuoti teisės aktų pakeitimus, turėtų įvertinti, ar galiojantis ribojimas yra proporcingas ir ar norimų įgyvendinti tikslų neįmanoma pasiekti kitais, mažiau ūkinės veiklos laisvę ir sąžiningos konkurencijos laisvę ribojančiais būdais“, – rašoma Konkurencijos tarybos atsakyme.

Ministerija taip pat nesiūlo ką keisti

Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė patikina, kad minsiterija jau susipažino su Konkurencijos tarybos rekomendacija, tačiau kol kas degalinėms taip pat pokyčių nežada.

„Inicijuoti šio įstatymo naujų pataisų pati ministerija artimiausiu metu neplanuoja. Jei prie šių svarstymų bus grįžta ateityje, reikės įvertinti ne tik Konkurencijos tarybos rekomendacijas, bet ir visą aplinkybių visumą – visuomenės interesą, saugumą keliuose ir kitas priežastis, dėl kurių prekyba alkoholiu degalinėse pieš kelis metus buvo apribota“, – paaiškina I. Valeškaitė.

Ieva Valeškaitė

Seimo prašymu, ministerija prieš kurį laiką parengė Vyriausybės išvadą, dėl parlamente šiuo metu svarstomų Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų. Alkoholio prekybos degalinėse galimybė tuo metu nebuvo vertinta, nes šios galimybės Seimas šiuo metu nesvarsto.