„Rugsėjį infliacija viršijo 6 proc. ir pakilo į aukščiausią lygį nuo 2008 metų. Du trečdaliai infliacijos yra susiję su žaliavų ir energijos kainų šuoliu – brangesnis kuras, elektra, dujos, o netrukus ir šildymas“, – rašė ekonomistas.

Jis išskyrė vieną blogą ir dvi geras naujienas.

„Bloga naujiena – čia dar ne pabaiga, netrukus infliacija viršys 7 proc., sparčiau brangs paslaugos ir maistas.

Gera naujiena – labai atpigo burokėliai, morkos, namų valymo priemonės ir kelionės lėktuvu. Jei neaktualu, tai tada kita gera naujiena – yra buvę ir blogiau“, – pastebėjo ekonomistas.

Kaip pranešė Statistikos departamentas, per mėnesį vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 1,4 proc. Daugiausia tam įtakos turėjo daržovių, drabužių ir avalynės, degalų ir tepalų, šilumos energijos, aukštojo mokslo, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų kainų padidėjimas bei kitų asmens priežiūros prietaisų, reikmenų ir priemonių, trumpalaikio naudojimo namų ūkio prekių, keleivių vežimo oro transportu paslaugų, atostogų išvykų kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per mėnesį padidėjo 1,6 proc., paslaugų – 1 proc.

Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 1,7 proc., rinkos – 1,4 proc.

2021 m. rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 2,1 proc. Labiausiai kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia padidėjo trumpavaisių agurkų, pomidorų, kivių, šilauogių, žiedinių kopūstų kainos, bet sumažėjo burokėlių, morkų, svogūnų, vynuogių, kininių kopūsų kainos.

Dėl naujų rudens sezono kolekcijų drabužių ir avalynės kainos padidėjo 6,6 proc. Avalynė pabrango 8,7 proc., drabužiai – 6,2 proc.

Būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainų pokytį (kainos padidėjo 1,9 proc.) nulėmė šilumos energijos (7,1 proc.), suskystintų dujų maistui gaminti (3,9 proc.), gaminių ir medžiagų būsto priežiūrai ir remontui (2,7 proc.) kainų padidėjimas.

Būsto apstatymo, namų apyvokos įrangos ir kasdienės būsto priežiūros prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 0,6 proc. Pokytį lėmė namų ūkio valymo ir priežiūros priemonių (5,6 proc.) kainų sumažėjimas.

Įvairių prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 0,3 proc. Pokytį lėmė asmens higienos reikmenų (5 proc.) ir kosmetikos priemonių (4,8 proc.) kainų sumažėjimas.

2021 m. rugsėjo metinė (2021 m. rugsėjį, palyginti su 2020 m. rugsėju) infliacija sudarė 6,3 proc. Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo degalų ir tepalų, šilumos energijos, kietojo kuro, daržovių, dujų, elektros energijos, azartinių lošimų (loterijos bilietų), restoranų, kavinių ir panašių įstaigų paslaugų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, baldų ir būsto apstatymo reikmenų, tabako gaminių kainų padidėjimas bei atostogų išvykų, spirituotų gėrimų kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 6,5 proc., paslaugų – 5,8 proc.

Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos per metus padidėjo 10,4 proc., rinkos –5,7 proc.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (141)