Kaip rašoma pranešime, šiemet apie kalėdinių prekių ir siuntų pristatymus tiek įmonės, tiek privatūs klientai turėtų pagalvoti ir pasirūpinti iš anksto.

„Gali nutikti taip, kad pageidaujamos prekės gali netikėtai pasibaigti, arba dėl logistikos grandinei kilusių iššūkių kažkur užstrigti“, – įspėja K. Vrageris.

„Dėl pandemijos įvesto karantino ir veiklos apribojimų nuolat pažeidžiami ir keičiami laivybos tvarkaraščiai. Prekės iš jūrinių konteinerių į rinką nepatenka, o patys konteineriai negrįžta į išvykimo uostus. Sutrikimus taip pat apsunkina pavieniai incidentai, turintys didžiulį poveikį pasaulinėms tiekimo grandinėms.

Pavyzdžiui, konteinerių laivo „Ever Given“ avarija, taifūnai Azijoje ir Kinijoje įvesta nulinės tolerancijos „Covid-19“ politika, dėl kurios laikinai buvo uždaryti Yantian ir Ningbo uostai bei Šanchajaus oro uostas“,– pažymi K. Vrageris.

Šiuo metu, pasak logistikos kompanijos atstovo, reide (uostų prieigose) stovi apie 300 laivų, kuriuose pakrauta apie 2,4 mln konteinerių.

„Tokia situacija gali sukelti sniego gniūžtės efektą: uostams neužteks krovos pajėgumų, todėl konteineriai nebus grąžinti laiku, o naujos siuntos nebus išsiųstos laiku dėl konteinerių trūkumo. Tuo metu jūrų transporto alternatyva – geležinkelių transportas, taip pat yra sudėtingoje padėtyje dėl suvaržymų ir rekordinės paklausos. Neseniai prie sienos su Kazachstanu svarbioje geležinkelio trasoje susiformavo 50 traukinių su pakrautais kroviniais eilė“, – pasakoja K.Vrageris ir priduria, kad nuolat atšaukiami skrydžiai turi neigiamos įtakos ir oro transportui.

Kita vertus, ekonomika dabar yra pasiekusi spartaus augimo fazę, o skirtingų šalių eksporto ir importo rodikliai vidutiniškai 30–50 proc. viršija praėjusių metų rodiklius. Šie pokyčiai atsispindi ir logistikos srityje, kuri, pasak K. Vragerio, išgyvena „tobulą audrą“. Todėl šiuo metu trinka ne tik prekių judėjimas, bet ir kyla jų pristatymo kaina.

„Kai kurios įmonės prie šios situacijos prisitaikė lanksčiau ir rado naujų tiekėjų Europoje, arba pertvarko tiekimo grandines. Tačiau apie Kalėdas šiemet rekomenduotina pagalvoti jau dabar“, – pabrėžia K. Vrageris.