Visais atvejais, kai veiklos vykdomos ar paslaugos teikiamos tik asmenims, turintiems galimybių pasą, lieka rekomendacija dėvėti kaukes, laikytis atstumų. Kai veiklos vykdomos ar paslaugos teikiamos be galimybių paso, kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, srautų valdymas ir kt. yra privalomi.

Nuo pirmadienio įsigaliojant griežtesniems pandemijos valdymo reikalavimams, įstaigos dalijasi informacija, kaip bus vykdomos galimybių paso ar jiems prilygstančių dokumentų patikros, ką turėtų žinoti klientai.

Bankai siūlo naudotis paslaugomis nuotoliniu būdu

Lietuvos bankų asociacija patikina: finansų ir kredito įstaigos deda visas pastangas, jog asmenų aptarnavimo tvarkos pasikeitimai nesudarytų nepatogumų klientams.

„Galimybių paso neturintiems klientams, norintiems apsilankyti banko skyriuje, patartume atkreipti dėmesį į aktualią lankymosi prekybos centruose tvarką – norint išvengti nesklandumų, šiems klientams rekomenduotume rinktis padalinius, turinčius atskirą įėjimą iš lauko“, – rašoma pranešime.

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, šiemet bankų skyriuose yra lankęsi apie 14 proc. jai priklausančių finansų ir kredito įstaigų klientų. LBA narių duomenimis, šiuo metu daugiau kaip pusę telefonu besikreipusių klientų klausimų pavyksta išspręsti nuotoliniu būdu.

Bankų klientams, neturintiems galimybių paso, padaliniuose galės būti teikiamos paslaugos, trunkančios ne ilgiau nei 15 min. Įprastai tiek laiko pakanka sutvarkyti dažniausiai iškylantiems klausimams, dėl kurių prireikia kontaktinių finansų specialistų paslaugų, pavyzdžiu, gauti naują PIN kodų generatorių.

Bankomatas

Neturint galimybės patekti į prekybos centre esantį banko skyrių, siūloma rinktis padalinius, turinčius atskirą įėjimą iš lauko.

„Kaip ir anksčiau pandemijos metu, kasdienius finansų reikalus LBA rekomenduoja tvarkyti nuotoliniu būdu. LBA narių duomenimis, šiuo metu šitaip išsprendžiama jau apie 70 proc. nuotolinio aptarnavimo kanalais besikreipusių klientų klausimų. Visi bankai skyrė itin daug dėmesio ir išteklių tam, kad padėtų klientams susitvarkyti finansų reikalus nevykstant į fizinius aptarnavimo skyrius: el. paštu, telefonu, interneto svetainėse ir kitais elektroniniais kanalais“, – teigiama pranešime.

Esami Lietuvoje veikiančių bankų privatūs klientai (gyventojai) mokėjimo korteles gali užsisakyti internetu ir gauti jas paštu. Pakeitus gyvenamąją vietą, rekomenduojama atnaujinti atitinkamus duomenis banko kliento anketoje, nes kortelės siunčiamos joje nurodytu adresu. Apsilankyti skyriuje gali prireikti norint atnaujinti prisijungimo priemones – pavyzdžiui, gauti naują PIN kodų generatorių.

Bankų patalpos ir bankomatai yra reguliariai dezinfekuojami, skyriuose laikomasi saugaus atstumo, bankų darbuotojai aprūpinti apsaugos bei dezinfekcijos priemonėmis. Pajutus į peršalimą panašius simptomus bei saugant save ir kitus, vizito į padalinį primygtinai rekomenduojama atsisakyti.

Lietuvos paštas kai kada prašys galimybių paso, prekybos centruose – virš 40 skyrių

Tai, kad be galimybių paso bus negalima patekti į prekybos centrų vidų, reikšmingai paveiks galimybes pasinaudoti pašto paslaugomis – daugiau kaip 40 iš 250 Lietuvos pašto skyrių yra prekybos centrų patalpose.

Atsižvelgiant į tai, Lietuvos pašto klientams, kurie neturi galimybių paso, reikėtų rinktis artimiausią ne prekybos centre esantį skyrių arba kreiptis pagalbos į galimybių pasą turintį asmenį, mat Sveikatos apsaugos nenumatė išimčių, kurios leistų patekti į didesniuose prekybos centruose esančius pašto skyrius.

Lietuvos paštas

Lietuvos paštas turi užtikrinti būtinųjų paslaugų – siuntų siuntimo ir gavimo, pensijų ir išmokų mokėjimo – sklandų teikimą gyventojams. Daugiau nei 200 pašto skyrių bus pasiekiami be galimybių paso.

Svarbu žinoti:

 • Pensijas galima atsiimti bet kuriame pašto skyriuje. Pensijas ir kitas išmokas gavėjo vardu taip pat gali atsiimti kitas asmuo – tokiu atveju būtina pateikti įgaliojimą, kurį galima supaprastinta tvarka parengti Registrų centro interneto svetainėje.
 • Norint atsiimti siuntinius ar laiškus, pakaks parodyti popierinį pranešimą ar trumpąją žinutę – tai nebūtinai turi atlikti pats siuntos gavėjas;
 • Norint atspausdinti galimybių pasą kitam asmeniui, reikėtų pateikti rašytinį jo prašymą, taip pat tiek to asmens, kuriam spausdinamas pasas, tiek to, kuris atėjo jį atspausdinti, tapatybę įrodantį dokumentą – ID kortelę arba pasą.


Visomis kitomis paslaugomis klientai kviečiami pasinaudoti artimiausiame pašto ar „PayPost“ skyriuje.

Visi pašto skyriai galimybių paso reikalaus, norint įsigyti ne su siuntimu susijusias prekes (pvz., knygas, suvenyrus ir pan. Pašto skyriuose privaloma laikytis visų saugumo taisyklių ir reikalavimų – saugaus atstumo, dėvėti apsauginę veido kaukę.

Laiškininkai teiks paslaugas įprastai – kaip ir visu pandemijos laikotarpiu laikydamiesi principo „iki slenksčio“, t. y., neis į gyventojų patalpas, visas paslaugas suteiks laiptinėje arba kieme laikydamiesi saugaus atstumo;

LP EXPRESS kurjeriai klientus aptarnaus įprastai. Suderinus su klientu, siuntą galima nukreipti į paštomatą.

„Sodra“ aptarnaus be galimybių paso: reikės išankstinės registracijos

Gyventojai, kuriems būtina apsilankyti „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuose, ir toliau galės tai padaryti be galimybių pasų. Tačiau prieš ateinant į padalinį būtina užsiregistruoti iš anksto.

Atvykus į „Sodrą“, būtina paisyti visų saugumo reikalavimų – dėvėti nosį ir burną dengiančią kaukę, dezinfekuotis rankas, laikytis saugaus atstumo.

„Į „Sodros“ skyrius dažniausiai kreipiasi žmonės, kuriems būtinos kontaktinės paslaugos: senjorai, neturintys galimybės pateikti prašymo internetu, gyventojai, tvarkantys ypatingai svarbius reikalus dėl išmokų, įmokų, draudiminių įvykių. Juos aptarnaujame gyvai, o išankstinės registracijos dėka galime geriau valdyti klientų srautus ir pasirūpinti gyventojų ir darbuotojų saugumu. Vis dėlto gyventojus, kuriems nebūtina atvykti į klientų aptarnavimo skyrius, raginame rinktis elektronines paslaugas“ – sako „Sodros“ Klientų aptarnavimo valdymo skyriaus vedėjas Evaldas Mikutis.

Registruotis vizitui galima užpildžius registracijos formą „Sodros“ internetiniame puslapyje, paskambinus telefonu 1883 arba (+370) 5 250 0883.

„Maxima“: paveiks 75 parduotuvių darbą

Nustatytą 1500 kv. m. plotą viršija 75 „Maxima“ parduotuvės, laikantis reikalavimų, pirkėjams šiose parduotuvėse bus privaloma rodyti Galimybių pasus ar kitus jiems prilyginamus dokumentus.

„Prie įėjimo į „Maxima“ parduotuves durų stovės specialias liemenes dėvintys darbuotojai, kurie skenuos Galimybių pasų QR kodus, bei tikrins kitus dokumentus, kurie yra prilyginami Galimybių pasui. Stengsimės, kad Galimybių pasų patikra vyktų kuo sparčiau ir labai tikimės savo klientų supratingumo ir geranoriškumo, jei teks lukterėti eilėje“, – sako Ernesta Dapkienė, „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Dokumentus tikrinantys asmenys, kilus klausimų, turi teisę paprašyti pirkėjo kartu pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

58-iose parduotuvėse patikrą atliks „Maximos“ ir saugos bendrovių darbuotojai, 17-oje parduotuvių už patikrą atsakingi pastatų valdytojai. Galimybių pasai bus tikrinami visą parduotuvių darbo laiką. Planuojama, kad piko valandomis prie „Maxima“ parduotuvių dirbs po du darbuotojus, kurie tikrins visus dokumentus.

Parduotuvių sąrašas, kuriose nuo rugsėjo 13 dienos įsigalios Vyriausybės ribojimai:

„Maxima“ skelbia parduotuvių sąrašą

Įsigaliojus naujai tvarkai parduotuvėse, kur pirkėjai gali apsipirkti tik su Galimybių pasu, kaukių dėvėjimas išlieka rekomendacinio pobūdžio.

„Vis dėlto tikimės, kad pirkėjai elgsis sąmoningai – toliau laikysis atstumų, neis apsipirkti pajutę peršalimo simptomus, dezinfekuos rankas ir dėvės kaukes“, – viliasi E. Dapkienė.

Kaukes ir toliau bus privaloma dėvėti tik tose parduotuvėse, kuriose nebus taikomas reikalavimas turėti Galimybių pasą ar kitą jam prilyginamą dokumentą.

„Maxima“ darbuotoja
Foto: Įmonės archyvas

Pirkėjai turi parodyti vieną iš šių dokumentų:

 • Galimybių pasą
 • Europos Sąjungos vakcinacijos pažymėjimą
 • Vakcinacijos faktą patvirtinantį išrašą iš E-sveikata portalo.
 • Pažymą, jei persirgote COVID-19 liga ir nuo ligos pradžios praėjo ne daugiau nei 210 d.
 • Pažymą apie teigiamą COVID-19 antikūnų tyrimo rezultatą, kai nuo jų patvirtinimo dienos praėjo ne daugiau nei 60 dienų.
 • Neigiamą SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatą, kuris galioja 48 val. nuo ėminio paėmimo momento.


Galimybių paso reikės 4-iose „Lidl“ parduotuvėse

Nuo rugsėjo 13 d. galimybių pasas bus reikalingas keturiose prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėse. Iš viso Lietuvoje veikia 57 „Lidl“ parduotuvės, tačiau tik viena iš jų turi didesnį nei 1500 kv. m. prekybos plotą, o dar trys yra įsikūrusios didesniuose prekybos centruose.

Galimybių pasą bus reikalingas apsiperkant trijose „Lidl“ parduotuvėse Vilniuje (Gedimino pr. 9, Ukmergės g. 256 ir Nidos g. 1) ir vienoje parduotuvėje Kaune (Pramonės pr. 6B). Šiose parduotuvėse pirkėjų galimybių pasus mobiliaisiais įrenginiais tikrins apsaugos darbuotojai, jų viduje rekomenduojama ir toliau dėvėti apsaugines veido kaukes.

Lidl
Foto: Organizatorių nuotr.

Likusiose 53-jose „Lidl“ parduotuvėse, kurių prekybos salės plotas nesiekia 1500 kv. metrų, galimybių pasai tikrinami nebus, šiose parduotuvėse apsauginės veido kaukės išlieka privalomos. Visose parduotuvėse ir toliau bus prašoma laikytis saugaus 2 metrų atstumo, dezinfekuoti rankas, šviežių kepinių skyriuje mūvėti apsaugines vienkartines pirštines.

„Visose „Lidl“ parduotuvėse ir toliau išliks galioti dar karantino metu įvesti griežti koronaviruso prevencijos reikalavimai – dezinfekuojami įvairūs parduotuvės paviršiai, padidinta parduotuvių ventiliacija, išlieka saugaus atstumo žymėjimas prie kasų. Pirkėjų saugumui užtikrinti, visi „Lidl“ parduotuvių darbuotojai ir toliau dėvės apsaugines veido kaukes“, – teigia „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė.

„Rimi“: galimybių pasus tikrins 43 parduotuvės

Įsigaliojus naujiems reikalavimams be pokyčių galės veikti 27 visoje Lietuvoje esančios „Rimi“ parduotuvės. Tuo tarpu 43 prekybos vietose bus tikrinami galimybių pasai ir jiems prilygstantys dokumentai.

„Rimi“ tinklas su pirkėjais dalijasi šia informacija apie imunizacijos dokumentų tikrinimą:

 1. Atvykus apsipirkti jus pasitiks plakatai su instrukcijomis, kokius dokumentus paruošti tikrinimui.
 2. Prie parduotuvės įėjimų į kilusius klausimus atsakys mūsų darbuotojai.
 3. Tam, kad kuo sklandžiau patektumėte į parduotuvę, prie įėjimų lauks pirkėjų srautus reguliuojančios sienelės arba juostos.
 4. Parduotuvės fojė prašysime jūsų imunizacijos dokumentų. Galimybių paso arba ES COVID sertifikato QR kodus skenuosime, o kitų rūšių leidžiamus dokumentus – tikrinsime rankiniu būdu.
 5. Asmens tapatybės dokumentų pateikti nereikės, nebent kiltų klausimų dėl pirkėjų, pateikusių imunizacijos dokumentus, tapatybės ar amžiaus.
 6. Didžiausiose „Rimi“ parduotuvėse – Vilniuje esančiose „Rimi Šiaurės miestelis“ Žirmūnų g. 64 ir „Rimi Mylia“ Kedrų g. 4 – lauks stacionarūs Galimybių pasų QR kodų skaitytuvai. Kitus dokumentus tikrins apsaugos darbuotojai.
 7. Dokumentai bus tikrinami kaskart jums apsilankant parduotuvėse.

Foto: Bendrovės nuotr.

Imunizacijos dokumentus tikrins prekybos tinklo „Rimi“ darbuotojai.

„Norėtume patikinti mūsų pirkėjus, kad kartu su jais patiriame šį pokytį bei prašome supratimo. Pradžioje neišvengiamai gali kilti nepatogumų tikrinant dokumentus, todėl norėtume pakviesti visus pasinaudoti proga gauti Galimybių pasą ir taip sutrumpinti savo laukimą eilėje prie parduotuvės“, – teigiama komentare.

Visi pirkėjai, nepriklausomai nuo jų imunizacijos pasirinkimų, apsipirkti ir toliau galės elektroninėje parduotuvė „Rimi.lt“.

Galimybių paso reikės 26-iose „Iki“ parduotuvėse

„Iki“ prekybos tinklą valdanti UAB „Palink“ galimybių pasus tikrins 7 objektuose, kuriuose yra įsikūrusios IKI parduotuvės:

 • IKI Jonava2, J. Basanavičiaus g. 6, Jonava
 • IKI Vyturys, Laukininkų g. 19-1, Klaipėda
 • IKI Rožynas, Piniavos skg. 10-1, Panevėžys
 • IKI Mindaugas, Mindaugo g. 25, Vilnius
 • IKI Žalieji ežerai, Visalaukio g. 1, Vilnius
 • IKI Visoriai, Bajorų kelias 4, Vilnius
 • IKI Lyra Turgus, Lyros g. 5a, Šiauliai


Dar 19 objektuose, kur yra įsikūrusios IKI parduotuvės, galimybių pasus tikrins prekybos centrų savininkai.

Galimybių pasai bus tikrinami prie pat įėjimo į pastatą, viduje. Priklausomai nuo sprendimų, galimybių pasai arba bus skenuojami tam skirtu skeneriu, arba tikrinami vizualiai apsaugos darbuotojų. Kilus įtarimams, asmens dokumentas gali būti patikrintas.

Parduotvė „IKI Express“
Foto: DELFI

Patikras atliks papildomai tam pasamdyti apsaugos darbuotojai. Ten kur bus tikrinami galimybių pasai, kaukės taps rekomenduojamos.

„Ten, kur bus tikrinamas galimybių pasas, prašome visų mūsų klientų, einant į parduotuvę, turėti jį iš anksto pasiruošus. Gali būti, kad piko valandomis galimybių paso tikrinimas gali šiek tiek užtrukti, tačiau daroma bus viskas, jog mūsų klientai kaip galima greičiau patektų į pastatą ir apsipirktų saugiai bei patogiai. Taip pat primename, kad nepaisant galimybių paso tikrinimo ir kaukių devėjimo rekomendacijos, kiti saugumo reikalavimai ir toliau išlieka. Tai saugaus atstumo laikymasis, asmens higiena“, – teigiama „Iki“ komentare.

Dokumento reikės 32 „Norfa“ parduotuvėse

Šiuo metu šalyje yra 152 „Norfos“. Galimybių paso ar jam prilygstančio dokumento reikės visose XXL (28 parduotuvė) ir HYPER (4 prduotuvės) formato „Norfose“. Dokumentai bus tikrinami vizualiai, informavo „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis.

Foto: Bendrovės nuotr.

Didesnėse „Norfose“, dirbsiančiose su galimybių pasais, kaukės liks rekomenduojamos, bet nebebus privalomos. Kitose, mažesnio formato „Norfose“ kaukės bus privalomos tiek darbuotojams, tiek pirkėjams.

Prekybos ir laisvalaikio centras „Mega“ palieka visus 7 įėjimus

Nuo pirmadienio, rugsėjo 13-osios, įsigaliojus naujai tvarkai, vyresniems nei 16 m. gyventojams, norintiems apsilankyti prekybos ir laisvalaikio centre „Mega“ bei jame įsikūrusiose prekių ir paslaugų vietose, reikės pateikti galiojantį galimybių pasą. Asmens dokumento prekybos centro patikros punkte parodyti nereikės, informuoja centrą valdančios bendrovės „Baltic RED“ generalinio direktoriaus pavaduotoja Ieva Goštautaitė-Gedutė.

Siekiant, kad dėl patikros nesusidarytų spūstys, PLC „Mega“ ir toliau veiks visi septyni esami įėjimai.

„Artėja vėsesnis metų laikas, todėl siekiant nesukelti lankytojams diskomforto, galimybių pasą bus prašoma parodyti ne lauke, o jau užėjus į prekybos centrą. Lankytojų galimybių pasų patikros bus vykdomos išlaikant reikalaujamus saugius atstumus“, – sako I. Goštautaitė-Gedutė.

MEGA
Foto: Organizatorių nuotr.

„Megoje“ veikianti „Senukų“ parduotuvė savo lankytojų galimybių pasų kontrolę vykdys pati – ji dokumentus prašys pateikti prie visų trijų savo įėjimų.

Gyventojų prašoma iš anksto pasiruošti pateikti galimybių pasą – būti jį atsispausdinus ar parsisiuntus į mobilųjį telefoną ir turėti po ranka. QR kodų nuskaitymas artimiausiu metu neplanuojamas, pakaks atsakingam tikrinančiam asmeniui parodyti galiojantį galimybių pasą.

Galimybių pasus tikrins prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ apsaugos darbuotojai. Tam pasitelktos papildomos pajėgos, įdarbinta papildomai žmonių.

„Šiuo metu skaičiuojame, kad galimybių pasų kontrolei užtikrinti prie kiekvieno įėjimo į prekybos centrą papildomai dirbs vienas apsaugos darbuotojas. Ateityje operatyviai reaguosime į besikeičiančią situaciją ir prireikus didinsime personalo skaičių“, – sako „Baltic RED“ atstovė ir pažymi, kad prireikus, būtų nagrinėjami ir automatizavimo sprendimai.

Be galimybių paso nebus galima patekti į prekybos centre įsikūrusias vaistines, maisto, veterinarijos, optikos prekėmis ir ortopedijos priemonėmis prekiaujančias būtinųjų prekių parduotuves, bankų padalinius, pašto skyrių, kt., jeigu šios parduotuvės ir paslaugų vietos neturės atskiro įėjimo iš lauko.

Visos PLC „Mega“ įsikūrusios prekių ir paslaugų vietos ir toliau dirbs įprastu darbo laiku.

Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

„Nuo pirmadienio nebelikus prievolės prekybos centrų patalpose dėvėti nosį ir burną dengiančias kaukes, mes taip pat jų nereikalausime iš savo pirkėjų – kaukės „Megoje“ taps kiekvieno lankytojo asmeniniu pasirinkimu“, – sako I. Goštautaitė-Gedutė.

Žinia, kad nuo rugsėjo 13 d. į didžiuosius prekybos centrus galės patekti tik asmenys, turintys galimybių pasą, nėra nauja ir netikėta.

„Gyventojai turėjo laiko su ja apsiprasti, pasiskiepyti ar, priėmę kitokį sprendimą, įsigyti būtiniausius pirkinius iš anksto. Taigi rugsėjį mūsų prekybos centro lankytojų srautai nėra didesni nei įprastai. O štai rugpjūtis, palyginti su tuo pačiu mėnesiu pernai, rekordinis – pardavimai augo 30 proc., lankytojų srautas +10 proc. Palyginti su 2019 m., rezultatai dar geresni: lankytojų augimas siekia +11 proc., o pardavimai augo 40 proc.“, – apžvelgė prekybos centro atstovė.

Prekybos centrai „Akropolis“ tikisi sklandaus proceso

Nuo rugsėjo 13 d. į Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropolius“ bus įleidžiami tik galiojančius galimybių pasus ar jiems prilygstančius dokumentus turintys pirkėjai, išimtys nebus taikomos.

„Suprantame, kad daliai mūsų pirkėjų nauja tvarka nėra priimtina, tačiau esame įsitikinę, kad tik susitelkdami ir elgdamiesi atsakingai galėsime ištrūkti iš pandemijos gniaužtų. Tikimės, kad dokumentų patikra bus sklandi ir patekimas į prekybos centrus neužtruks. Visgi, jei naujoji tvarka iš pradžių sukeltų nepatogumų, lankytojų labai prašome supratingumo, kantrybės ir geranoriškumo“, – sako „Akropolis Group“ Rinkodaros ir komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas.

„Akropolių“ apsaugos darbuotojai ir kontrolieriai prie įėjimų į prekybos centrus tikrins visų klientų galimybių pasus ir kitus jiems prilygstančius dokumentus. Jei kils įtarimų dėl galimybių paso, darbuotojai galės paprašyti pateikti asmens tapatybės dokumentą.

Nuo pirmadienio koreguojasi ir lankymosi prekybos centruose taisyklės – kaukių dėvėjimas tampa griežtai rekomenduojamu. D. Mertinas ir toliau primygtinai pataria nepamiršti visų prevencinių saugaus apsipirkimo rekomendacijų: laikytis saugių atstumų, dėvėti kaukes, nesibūriuoti, naudotis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis.

Prekybos ir pramogų centruose dirbantys darbuotojai, kurie neturi įgiję imuniteto COVID-19 infekcijai, ir toliau bus periodiškai testuojami kas 7-10 dienų.

Prie Vilniaus ir Klaipėdos „Akropolių“ atskiromis savaitės dienomis atvyksta skiepų autobusiukai, o Šiaulių „Akropolyje“ veikia nuolatinis vakcinacijos nuo Covid-19 punktas.