Nauji ribojimai bus taikomi nepaskelbus naujo karantino, tačiau remiantis valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais.

Įstaigos gali rinktis – įsileisti tik skiepytus, imunitetą arba neigiamą PGR testą turinčius asmenis, galinčius pagrįsti dokumentais. Tinka ne tik galimybių pasas, bet ir kiti ligoninių ar kitų įstaigų išduodami dokumentai.

Rugsėjo 13-ąją baigsis pereinamasis laikotarpis – tuomet įsigalios dar griežtesni ribojimai ir kontaktinės veiklos „be galimybių paso“ bus galimos tik pagal patvirtintą išimčių sąrašą.

Anksčiau pristatydamas būsimus ribojimus Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys akcentavo: „Žinutė – skiepykimės“.

Naujos sąlygos kavinėms, barams, restoranams: 2 žmonės prie staliuko

Nuo pirmadienio įsigalios operacijų vadovo sprendimas, kuris apibrėš maitinimo įstaigų veiklą – jos privalės laikytis naujų reikalavimų jau nuo pirmadienio.

Įstaigos privalės užtikrinti, kad lankytojai maistą ir gėrimus vartotų tik prie stalų – prie vieno staliuko leidžiant būti ne daugiau nei 2 asmenims paslaugų teikimo uždarose erdvėse. Lauke, atvirose erdvėse, prie staliuko galės būti ne daugiau nei 5 asmenys. Išimtis taikoma vienos šeimos ar vieno namų ūkio nariams.

Įstaigos turės apriboti lankytojų srautus – eilėse tarp lankytojų turės būti ne mažiau kaip 2 metrų atstumai.

Atstumas tarp stalų būtų toks, kad prie skirtingų stalų esantys lankytojai vienas nuo kito būtų nutolę ne mažesniu kaip 2 metrų atstumu. Jei tarp stalų įrengiamos ne mažesnės nei 90 cm pločio ir 140 cm aukščio pertvaros, atstumas tarp skirtingų stalų lankytojų turi būti ne mažesnis nei 1 metras.

Dezinfekcija
Foto: Shutterstock

Įstaigos turės tikrinti, kad uždarose erdvėse darbuotojai dėvėtų medicinines veido kaukes arba respiratorius, o vyresni nei 6 metų amžiaus lankytojai dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones – veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones, kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

Reikalavimas dėvėti kaukes netaikomas sėdint prie stalo. Taip pat kaukių galima nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei (rekomenduojama dėvėti veido skydelį).

Nebus galima tiekti maitinimo savitarnos principu, kai maistą įsideda patys lankytojai. Negalima tiekti cukraus, druskos, padažų ar pan. produktų bendro naudojimo induose ar pakuotėse.
Lankytojams negalima siūlyti apklotų. Taip pat negalima naudoti daugkartinio naudojimo meniu, kuriuos liečia lankytojai. Jeigu tokie naudojami – jie turi būti dezinfekuojami po kiekvieno naudojimo, rašoma pirmadienį įsigaliosiančiame sprendime.

Negalios ir daugkartinio naudojimo staltiesės ar padėkliukai, kurių negalima nuvalyti (skalbti) ir dezinfekuoti po kiekvieno apsilankymo.

Įstaigos gali pasirinkti ir paslaugas teikti tik paskiepytiems, persirgusiems ar neigiamą PGR testą turintiems asmenims – tuomet tokie ribojimai nebūtų taikomi. Įstaigos turi tokį sprendimą pranešti institucijoms, apie tai informuoti ir klientus – ne mažesniu nei A4 formato užrašu.

Palyginti reikalavimus su ir be galimybių paso galima Sveikatos apsaugos ministerijos infografikuose.

Net ir veikiant tik su galimybių pasu ar kitais dokumentais, reikės užtikrinti darbo saugą. Abiem atvejais aprašyti kiti reikalavimai, apimantys dezinfekciją, darbo organizavimą, darbuotojų ir lankytojų sveikatos stebėjimą, patalpų vėdinimą ir pan.

Parduotuvėse, pramogų vietose reikės kontroliuoti atstumus

Paslaugos, teikiamos kontaktiniu būdu, parduotuvės, turgavietės, laisvalaikio ir pramogų vietos, lošimų namai, lošimų automatų ar bingo salonai ir pan. turės užtikrinti ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo vienas nuo kito laikymąsi, arba turės atskirti paslaugų gavėjus pertvaromis.
Vietose, kuriose susidaro eilė, reikia pažymėti privalomus atstumus tarp eilėje stovinčių paslaugų gavėjų ir užtikrinti šio reikalavimo laikymąsi.

Paslaugų teikėjai įpareigojami užtikrinti, kad uždarose erdvėse darbuotojai dėvėtų medicinines veido kaukes arba respiratorius, o vyresni nei 6 metų amžiaus lankytojai, paslaugų gavėjai – dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną. Kaukės nereikia neįgaliesiems, sportuojantiems paslaugų gavėjams, arba tais atvejais, kai suteikti paslaugos nenusiėmus kaukės negalima.

Dezinfekcija
Foto: Shutterstock

Tarp prekiautojų (pvz., kasininkų, turgaus prekeivių) atstumai turi būti ne mažesni nei 2 metrai, nebent prekiaujama iš transporto priemonių arba įrengiamos pertvaros.
Negalima įleisti infekcijos požymių turinčių klientų.

Paslaugų teikėjai turi informuoti apie asmens higieną, sudaryti galimybes rankų dezinfekcijai prie įėjimo, nuolat stebėti darbuotojų sveikatą.

Renginiuose, teatre – kaukės ir jokių gėrimų, valgių

Kino teatruose, teatre ar kitų nekomercinių ar komercinių renginių metu organizatoriai, jei veiks be galimybių paso, turės užtikrinti, kad bilietai būtų platinami elektroniniu būdu, iš sėdimų vietų nebūtų vartojamas maistas ar gėrimai – jį galima vartoti tik tam skirtose vietose (bufete, bare).

Lankytojų srautai turės būti ribojami – eilėse ne mažesni nei 2 metrų atstumai. Žiūrovų ar dalyvių skaičius turi siekti iki 500 – šį skaičių viršijus, dalyviai ar žiūrovai turi būti padalinti į sektorius, negali kirstis skirtingų sektorių ar aukštų žiūrovų srautai viename renginyje.

Privalomas kaukių dėvėjimas, o renginio organizatoriai privalo užtikrinti kaukių dėvėjimo kontrolę viso renginio uždaroje erdvėje metu.

Dalyviams žiūrovams turi būti sudaryta galimybė dezinfekuoti ar plauti rankas. Negali dirbti ir lankytis sergantys darbuotojai ir žiūrovai.

Dažnai liečiamus paviršius, įrangą privalu valyti po kiekvieno renginio, pagal rekomendacijas dezinfekuoti, organizatoriai turi užtikrinti renginio erdvių maksimalų vėdinimą, atsižvelgiant į technines pastato galimybes.

Foto: Shutterstock

Renginių organizatoriai tvarko lankytojų duomenis: vardą, pavardę, telefono numerį, ir saugo 21 dieną nuo įvykusio renginio dienos, po to sunaikina iškart. Duomenis organizatoriai neatlygintinai teikia NVSC COVID-19 ligos židinio epidemiologinės diagnostikos tikslais, pagal prašymą

Rekomenduojama, kad sėdimas vietas skirtų bent viena laisva kėdė – esant galimybei sodinti šachmatų tvarkant. Organizuojant didelės apimties renginius rekomenduojama prie pagrindinių įėjimų į renginio vietą uždarose erdvėse įrengti termovizorius žiūrovų temperatūrai matuoti, taikyti kitas saugos priemones.

Vėlgi, ribojimų nebūtų taikomi tiems renginiams, kurių organizatoriai pasirenka būdą paslaugas teikti tik paskiepytiems, persirgusiems ar neigiamą testą turintiems asmenims.

Reikės dokumento, įrodančio skiepą, persirgimą, neigiamą testą

Toliau norint nevaržomai naudotis kontaktinėmis paslaugomis, bus galima pateikti ne tik Galimybių pasą bet ir kitus dokumentus, įrodančius galimybę naudotis išimtimis.

Tinkamais dokumentais laikomas vakcinacijos išrašas, turimą imunitetą įrodantis teigiamo antikūnų laboratorinio tyrimo rezultatų protokolas (SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo arba kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo).

Taip pat galima pateiktį neigiamo COVID-19 testo rezultatą – neigiamo laboratorinio tyrimo (SARS-CoV-2 PGR tyrimo) rezultatų (duomenų) protokolą. Jis gali būti ir spausdintas, ir skaitmeninis.

Tinka asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduodami dokumentai: patvirtinimas, kad asmuo persirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) pagal Nutarime nurodytus kriterijus, arba neigiamo laboratorinio PGR tyrimo atsakymas, arba dokumentas, nurodantis, kad asmuo paskiepytas.

Asmenims iki 16 metų taikomas reikalavimas pateikti dokumentą, patvirtinantį vaiko amžių.

Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

Tinka ir pagal Europos Komisijos reikalavimus parengtas ES skaitmeninis COVID-19 pažymėjimas, patvirtinantis skiepijimo arba persirgimo faktą.

Pateikiant įrodymą gali būti prašoma kartu pateikti ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą

Pagal šiuos dokumentus kontrolę turi užtikrinti paslaugų teikėjai: „Nurodyti dokumentai ir juose esantys asmens duomenys peržiūrimi šiuo tikslu: siekiant nustatyti asmens atitiktį (…) nurodytiems kriterijams, sudarant galimybę šiems asmenims nutarime nurodytais atvejais naudotis teise neribojamomis arba ribojamomis iš dalies darbo, ūkinės veiklos ar kitos veiklos sąlygomis“.

Dokumentai gali būti tik peržiūrimi, draudžiama juos rinkti, saugoti ar kitaip tvarkyti.

Net ir turint dokumentus, negalima aptarnauti COVID-19 sergančių, arba įtariamų, kad serga šia liga, asmenų.

Nuo rugsėjo 13-os dienos įsigalios griežtesni ribojimai, leidžiantys be galimybių paso ar kito dokumento gauti paslaugas tik pagal išimčių sąrašą – užsiveria visos kontaktinės paslaugos, veiklos ar renginiai, kurie į sąrašą nepatenka: sporto klubai, kino teatrai, grožio salonai ir pan.