Birželio mėnesį Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla. Tyrimo metu gauta duomenų, kad trys asmenys, neturėdami Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos išduoto leidimo įvežti augalų apsaugos produktus (pesticidus), organizuoja didelių kiekių, nelegalių ir galimai falsifikuotų pesticidų įvežimą į Lietuvos Respubliką bei neturėdami leidimo juos laikyti ir jais prekiauti, stambiu mastu vykdo šių produktų prekybą.

Delfi šaltinio teigimu, vienas iš įtariamųjų yra Širvintų rajono gyventojas, šio rajono buvusio mero brolis, Arūnas Jasiukevičius, kuris jau už panašią veiklą buvo sulaikytas ir teisiamas prieš keletą metų. Plačiau galima skaityti čia.

Sulaikyti nelegalius pesticidus į Lietuvą gabenę asmenys
Foto: Kauno aps. VPK

Praėjusią savaitę, liepos 5 d., Kauno ir Vilniaus kriminalistai, bendradarbiaudami su Lietuvos augalų apsaugos asociacija, Kaune, Kauno, Širvintų ir Raseinių rajonuose atliko 11 kratų pas fizinius asmenis jų namuose, automobiliuose, ūkiniuose pastatuose ir sandėliavimo patalpose. Kratų metu policijos pareigūnai rado ir paėmė apie 4 tonas pesticidų, kuriems įvežti ir jais prekiauti reikalingas Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos leidimas.

Be mažos dozės herbicidų, kurie yra labai patrauklūs nelegaliems prekiautojams, policijos pareigūnų atliktų kratų metu buvo rasti visoje Europos Sąjungoje uždrausti naudoti produktai, dalis jų – nepaženklinti. Operacijos metu buvo sulaikyti ir trys vyrai – anksčiau neteisti Kauno rajono gyventojai (gim. 1972 m. ir 1964 m.) ir Širvintų rajono gyventojas (gim. 1958 m.). Visiems trims asmenims paskirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti ir dokumentų paėmimas.

Pasak Lietuvos augalų apsaugos asociacijos vadovės Zitos Varanavičienės, nelegalių augalų apsaugos produktų naudojimas, visų pirma, yra šešėlinė ekonomika ir intelektinės nuosavybės vagystė. Tačiau daug didesnė bėda yra ta, kad į aplinką patenka neaiškios cheminės sudėties mišiniai, dažnai turintys tokių sudedamųjų dalių arba priemaišų, kurios Europos Sąjungoje yra draudžiamos.

„Į aplinką patenka nekontroliuojamomis sąlygomis susintetinti neištirti mišiniai arba „pusfabrikačiai“ – iki galo nepagaminti produktai, tik techninė medžiaga“, – teigia Z. Varanavičienė, pridurdama, jog dėl tokios veiklos pagrįstai galima sunerimti dėl neigiamo poveikio aplinkai ir galutiniam produktui, kuris pasiekia Lietuvos gyventojų stalus.

Sulaikyti nelegalius pesticidus į Lietuvą gabenę asmenys
Foto: Kauno aps. VPK

Kauno apskr. VPK Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdyboje pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 202 str. 1 d. Už šią nusikalstamą veiką gresia viešieji darbai, bauda, laisvės apribojimas arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.

Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai.