Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) birželio 16 dieną atmetė „Telia Lietuvos“ skundą. Teismo sprendimas per trisdešimt dienų dar gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT).

„Telia“ teismui argumentavo, kad „Bitė“ dažnių įsigijimo procese buvo privilegijuojama nes šiuos dažnius iš „Mezon“ verslą valdžiusio Telecentro įsigijo be konkurencingos procedūros ir už mažesnę kainą – viso sandorio suma siekė beveik 30 mln. eurų. „Telia“ tvirtina skaičiuojanti, jog vien „Mezon“ dažniai rinkoje būtų verti apie 60 mln. eurų.

„Telia“ teigia atidžiai vertinanti VAAT sprendimą bei svarstanti skųsti nutartį Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

„Telia“ akcininkai yra susirūpinę retrospektyviai pakeistais dažnių skirstymo principais bei nenuoseklia reguliatoriaus pozicija – skirstant dažnius aukcionuose dažnių sutelkimas vienose rankose buvo įvardintas kaip konkurencijos problema ir visų operatorių galimybė įsigyti daugiau dažnių buvo apribota“, – BNS sakė bendrovės Teisės vadovė Daiva Kasperavičienė.

VAAT teigimu, „Telia“ tvirtina, kad RRT sprendimai dėl dažnių perleidimo „Bitei“ pažeidė Konkurencijos įstatymą, tačiau bendrovė šiuo klausimu į Konkurencijos tarybą dėl tyrimo pradėjimo nesikreipė, nors neabejotinai žinojo, kad Tarnyba nagrinėja ginčo dažnių klausimą. Teismas kritiškai įvertino „Telia“ teiginius, jog į Konkurencijos tarybą nesikreipta, kadangi tyrimas minėtoje institucijoje būtų užtrukęs labai ilgą laiką.

„Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Konkurencijos taryba (...) konstatavo, kad „Mezon“ verslo perleidimo sandoris, be kita ko, ir „Bitės“ bei „Mezon“ radijo dažnių apjungimas neturės neigiamo poveikio konkurencijai. (...) Pažymėtina, jog pareiškėja šio nutarimo teismine tvarka neginčijo, nors tokią teisę turėjo“, – pažymėjo teismas.

Pasak VAAT, priimdama sprendimą dėl dažnių perleidimo „Bitei“, RRT nenustatė pagrindų, įskaitant ir poveikį konkurencijos sąlygoms, atsisakyti leisti perleisti ginčo dažnius, todėl negalėjo neišduoti leidimo.

Teismas taip pat pažymėjo, kad ginčydama RRT įsakymą „Telia“ iš esmės nepasisakė, kuo esama situacija rinkoje neigiamai veikia bendrovės individualius interesus ir kuo konkrečiai pasireiškia jos teisių pažeidimas.

„Skundo teisinė argumentacija ir keliamų reikalavimų pobūdis bei apimtis sudaro pagrindą išvadai, jog „Telia“ nagrinėjamu atveju atstovauja ne savo, o viešąjį interesą į sąžiningos konkurencijos laisvę, o šios srities priežiūra jai nėra priskirta“, – teigiama VAAT nutartyje.

VAAT pernai gruodį jau buvo atsisakęs atsisakyta nagrinėti „Telios“ skundą dėl „Mezon“ dažnių, tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) vasario pradžioje šį sprendimą panaikino ir grąžino skundą nagrinėti pirmosios instancijos teismui.

„Mezon“ įsigijimo iš valstybės valdomo Telecentro sandorį, kurio vertė siekė beveik 20 mln. eurų, „Bitė“ užbaigė gruodžio 30 dieną.

Pati „Telia“ visada tvirtino nesiekianti sustabdyti „Mezon“ pardavimo bei valstybės pasitraukimo iš komercinės veiklos, tačiau ginčijanti kadaise „Mezon“ paslaugai dovanotų dažnių perleidimą „Bitei“.

Anot „Telia“, konsultacijų bendrovės „Copenhagen Economics“ duomenys rodo, jog „Bitė“ su 53 proc. turimų šalies dažnių tapo didžiausią dažnių portfelį Europoje sukoncentravusiu operatoriumi.