Registracija tyrimui dėl Galimybių paso vykdoma interneto svetainėje 1808.lt. Čia aiškėja, kad dalyje savivaldybių testuotis galima net ne visomis dienomis, dažnai vos vieną valandą, o laisvus laikus kai kur galima suskaičiuoti ant pirštų.

Ypač sunerimti verta vykstant į kurortus, jei ten ketinama naudotis Galimybių paso atvertomis paslaugomis. Šeštadienį Palangoje beliko 7 laisvos vietos. Apskritai kurortas pasirengęs nemokamai atlikti po 30 testų per dieną ir vos vieną valandą – tarp 14 ir 15 valandos.

Neringoje apskritai nesiūlomas joks mobilus punktas – laisvų laikų testavimui nėra.

Druskininkuose savaitgalį laisvų vietų testavimui dėl Galimybių paso apskritai nėra. Čia testuojama darbo dienomis, nuo 9.30 iki 10.30 val., kas 4 minutes – iki 15 testų per dieną, matyti 1808.lt svetainėje. Tačiau miestas žada daugiau galimybių vandens parko lankytojams.

Birštone taipogi nesiūlomas joks mobilus punktas. O štai Anykščiuose per dieną gyventojams siūloma pasidaryti apie 30 testų tarp 12 ir 13 valandos.

Registracija testavimui dėl Galimybių paso
Foto: 1808.lt

„Delfi“ skaitytojas Aurimas iš Klaipėdos pasiskundė, kad planuoja vestuves birželio pradžioje – jaunieji suskubo ieškotis testų, kad galėtų užsiregistruoti save ir svečius. Tačiau reikiamu metu testų atrado tik Vilniuje ir Alytuje.

Tikėtina, kad dalis savivaldybių dar nepradėjo registruoti vietų birželio mėnesiui, kadangi šiam mėnesiui laisvų vietų daug kur apskritai nenurodoma.

„Atšaukti rezervuoto laiko taip pat nesimato galimybės – jei kas nors užsirašė, bet nuspręs jog testuotis nebenori, į tą vietą kiti taip pat nebepatenka“, – sistemos trūkumus įžvelgia skaitytojas.

Po kelis šimtus testų per dieną pasiūlė tik Vilnius ir Kaunas, o daugumoje savivaldybių galima atrasti po kelis ar keliolika laisvų vietų testavimuisi per dieną, arba vietų apskritai nėra.

Foto: Aldas Ten / F360.LT

Netgi kai kuriuose miestuose laisvas vietas testui galima skaičiuoti ant rankų pirštų. Šilalė savo gyventojams ar svečiams nesiūlo nei vieno testo arba visos vietos jau užregistruotos. Utenoje – iš viso 5 laisvos vietos, visos antradienį, nuo 16.25 val. iki 16.45 val. Lygiai tiek pat laisvų vietų ir Tauragėje, tik čia testo reikėtų ateiti antradienį nuo 11.45 iki 12 val.

Sanatorijos ir gydyklos savaip sprendžia problemą – siūlo vietoje atlikti testą už papildomą mokestį. Viešbučių atstovai apgailestauja, kad testą reikės kartoti kas dieną, norint toliau naudotis platesnėmis paslaugomis. Tačiau apskritai dar tvyro nežinomybė: įstaigoms neaišku, kur ir kiek žmonių gali būti vienu metu.

Apie 1,4 milijono asmenų jau gali pasinaudoti Galimybių pasu ir be testo: tai vaikai iki 16 metų, jau persirgę COVID-19, arba paskiepyti asmenys. Kitiems neigiamas COVID-19 testas galios 24 valandas, skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento.

Palanga: turime ribotą žmogiškųjų išteklių kiekį

Palangos asmens sveikatos priežiūros centras direktorė Jūratė Mikutienė net ir siūlomą testavimo apimtį – maždaug 30 testų per dieną – laiko geru rezultatu.

„Iš tikrųjų yra mobiliame punkte padarytas laikas – kas dieną nuo 14 iki 15 val, darbo dienomis ir šeštadieniais dirba mūsų mobilus punktas, tai šita valanda yra skirta Galimybių paso testavimui. Mes pagal galimybes iš tiesų daug padarėme. Kas dvi minutes testuojamės“, – sako J. Mikutienė.

Mobilus punktas Palangoje veikia adresu Kretingos g. 23, prie Palangos baseino.

Poliklinikos vadovė paaiškina, kad erdvės plėsti gyventojų testavimą nėra, mat iššūkis – personalas.

„Iš tikrųjų plėtimui vietos tikrai nėra, kadangi prasidėjo vasara ir žmogiškųjų išteklių turime labai ribotą kiekį. Vasaros metu Palangoje ypač žmogiškųjų išteklių trūksta. Tai apie plėtimą kol kas kalbos nebuvo. Tuo labiau, kad Galimybių pasui nėra reikalavimo, kad žmogus turi patekti būtinai per kažkokį nustatytą laiką, kaip yra nustatyta PGR tyrimams“, – paaiškina J. Mikutienė.

Ji žada, kad atlikus nemokamą greitąjį antigeno testą rezultatai bus sukelti per valandą. Kita galimybė – kreiptis į privačias laboratorijas ar vykti į kitą miestą.

„Yra ir privačios laboratorijos, yra ir Klaipėdoje veikiantys mobilūs punktai ir testavimai vyksta. Stengiamės tiek, kiek galime, tiek, kiek turime žmogiškųjų išteklių – pagal tai ir teikiame paslaugas“, – atsiduso J. Mikutienė.

Tačiau ir Klaipėdoje penktadienį laisvo laiko testui jau nėra, šeštadienį testuojama tarp 16.45 val. ir 20 val. Čia per dieną siūlomos kelios dešimtys testų.

Druskininkų savivaldybė: galimybių bus

Druskininkų savivaldybės atsiųstame komentare patikinama, kad svečiams sudaryta galimybė pasidaryti testą Galimybių pasui, atliekant greitąjį antigeno testu, registracija vykdoma 1808 telefonu arba svetainėje.

„Kiekvieną darbo dieną yra paskiriamas testavimo laikas kurorto svečiams – jie išsitirti gali mobiliame punkte ( M. K. Čiurlionio g. 80). Greitojo antigeno tyrimo rezultatus jį atlikęs specialistas į sistemą suveda po 15-20 minučių nuo testo paėmimo“, – rašoma komentare.

Foto: Shutterstock

Papildoma, kad gegužės 28 dieną, penktadienį, planuoja atsidaryti Druskininkų vandens parkas ir jame bus įsteigtas dar vienas mobilusis punktas, kuriame kurorto svečiai galės atlikti testą Galimybių pasui.

„Druskininkuose veikiančios apgyvendinimo, maitinimo, pramogų paslaugas teikiančios įmonės stengiasi maksimaliai užtikrinti visus karantino saugumo reikalavimus. Imunizacijos rodiklis kurorte šiuo metu siekia net 45 proc., pasiskiepiję beveik 40 proc. kurorto gyventojų“, – rašo savivaldybė.

Tiesa, Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centro „Aqua“ atstovai „Delfi“ jau pranešė, kad čia testai bus skirti tik komplekso svečiams.

Foto: Ekonomikos ir inovacijų ministerija

Poilsio teikėjams liko neaiškumų

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė pabrėžė, kad kad Galimybių pasas (GP) apsistojant viešbutyje nebūtinas – tiesiog GP leistų viename kambaryje apsistoti skirtingų namų ūkių atstovams.

„Pusryčiai, vėlgi, jie yra leistini apgyvendinimo įstaigoms, tai priskirta prie apgyvendinimo paslaugos – jei žmogus įsigijo viešnagę, jis galės pusryčiauti be GP. Tačiau kitoms veikloms, jus turite žiūrėti, koks yra prierašas – kiekvienas verslas ar objektas atskirai nuspręs, ar jis nori leisti į baseinų zoną ar SPA tik su GP, ar nuspręs leisti be GP, bet ribojant srautus“, – paaiškina I. Valaitienė.

Ji lygina, kad SPA centrui, kuris galbūt turi 600 kv. metrų, galbūt aktualiau leisti klientus be Galimybių paso, tačiau išlaikant reguliuojamą plotą ir lankytojų skaičių. Tačiau šiuo metu nėra aiškių tendencijų, ką rinksis viešbučiai – artimiausiu metu visi išbandys, kaip sistema veikia.

Ingrida Valaitiene
Foto: DELFI / Justinas Auškelis

„Žmonėms dar reikia laiko, kad jie pabandytų, padirbtų, pačiupinėtų praktinę pusę, ne tik teoriją, ką turime, bet kaip tai veikia: ar susidaro spūstys, ar susidaro eilės, ar pavyksta išvengti, kad nesusimaišytų žmonių srautai su GP ir be“, – sako I. Valaitienė.

Klaidžiuose operacijų centro vadovo sprendimuose pasiklysta ir verslo atstovai. I. Valaitienė apgailestauja, kad netgi paslaugų teikėjams liko neaiškumų – pvz., kiek prie pusryčių ar pietų stalo galima sodinti lankytojų viešbučio restorane, kaip tai skiriasi turint ar neturint GP.

Tuo metu „Eglės sanatorijos“ generalinis direktorius Artūras Salda apskritai nežino, ar viešbučiams ir baseinams numatyti atlaisvinimai galioja ir sanatorijoms.

Sanatorijos siūlo testuotis vietoje, bet nežino, ar joms Galimybių pasas galioja

A. Salda, kuris vadovauja ir Nacionalinei sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijai, paaiškina, kad jau šiuo metu teikiamos sveikatinimo paslaugos be Galimybių paso, ir neaišku, ar apskritai sanatorijos gali naudotis šiuo instrumentu.

„Konkrečiai „Eglės sanatorijoje“ mes priėmėme sprendimą, kad testuosime vietoje su greitaisiais antigeno testais. Daugiau sunku kol kas pasakyti, nes iki šios dienos dar neaiški Galimybių paso tvarka, kaip ji reglamentuoja sanatorijų ir sveikatingumo centrų veiklą. Jis labiau aprėpia viešbučių, restoranų ir baseinų veiklą, dar keleto sričių. O mūsų veikla yra reglamentuojama kaip sveikatos priežiūros įstaigų – tai sanatorijos, reabilitacijos centrai, kai kurie kiti sveikatingumo centrai. Tai kol kas Sveikatos apsaugos ministerija nėra perkėlusi reikalavimų į teisės aktus“, – stebisi A. Salda.

Jis patikina, kad rinkoje tvyro nežinomybė – ar lankytojams su Galimybių pasu galima pasiūlyti daugiau laisvių sanatorijose ir reabilitacijos įstaigose.

"Eglės sanatorija", Artūras Salda
Foto: "Eglės sanatorijos" archyvas

Tuo metu sanatorijos pačios siūlo galimybę atlikti testą vietoje.

„Visos daugiau mažiau elgiasi panašiai. Mes tiesiog vykdome tuos nurodymus, kurie mums šiuo momentu yra duoti. Ar kainuoja, reikėtų kiekvienos įstaigos klausti. „Eglės sanatorijoje“, jei žmogus atvyksta be Galimybių paso, jei nėra vakcinuotas, nėra persirgęs ir neturi pasidaręs testo, tai vietoje atliekame už papildomą mokestį“, – sako A. Salda.

Bendras klientų srautas „Eglės sanatorijoje“ Druskininkuose ir Birštone dabar yra apie 60 proc. mažesnis lyginant su 2020 metų vasara.

„Tikimės, kad Galimybių pasas apskritai suteiks žmonėms daugiau pasitikėjimo, kad jau saugu keliauti, ilsėtis. Tai turėtų teigiamai atsiliepti ir užimtumui. Visuomenės sveikata per visą šią pandemiją smarkiai suprastėjo, todėl žmonės labai ieško galimybių atvykti ir gauti jiems būtinas sveikatinimo paslaugas“, – viliasi vadovas.

Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad komentuoti su Galimybių pasu susijusius atlaisvinimus turėtų Ekonomikos ir inovacijų ministerija – gavę atsakymą publikaciją papildysime.