Protestas Vilniuje prasidėjo policijos lydima automobilių kolona nuo „Circle K“ degalinės („Rasmitas“). Automobilių kolona, anot Sanatorijos „Belorus“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Vytauto Čėsnos, lanko Vyriausybę, Prezidentūrą, Užsienio reikalų ministeriją (URM), „Swedbank“, dėmesį atkreipia garsiniais signalais. Galutinė stotelė – prie Seimo.

„Prie kiekvieno iš taškų sustosime, signalais priminsime apie save. Norime parodyti, šita protesto akcija yra nukreipta prieš URM vykdomą savivalę. Mes reikalaujame, kad URM, visų pirma atsakytų už savo veiksmus, o nesislėptų už „Swedbanko“ nugaros. Nes paskutinis dokumentas, kurį mes gavome iš europarlamentaro Bronio Ropės – ten juodu ant balto aiškiai parašyta, kad sanatorija nėra įtraukta į jokius sąrašus, ir kad už sankcijų taikymą yra atsakingas tik URM“, – prasidedant protestui kalbėjo profsąjungos vadovas.

„Belorus“ darbuotojai atlyginimų negavo nuo sausio mėnesio ir yra įsitikinę, kad tai būtent ministerijos sprendimo padariniai.

„Mes atlyginimus esame gavę tik už sausio mėnesį. Vėlgi, URM, pabrėžiu, besislapstydama už „Swedbank“ nugaros, neleidžia gauti lėšų iš Baltarusijos, kad būtų išmokėti atlyginimai. URM lyg ir yra davęs leidimą, bet „Swedbank“ pinigų gauti neleidžia. Dėl to žmonės yra pikti, žmonės yra alkani ir po šiai dienai nėra gavę atlyginimų“, – sako V. Čėsna.

Darbuotojai dėl sanatorijai pritaikytų sankcijų kaltina Užsienio reikalų ministeriją (URM) – jei į jų reikalavimai nebus išgirsti, prie šios institucijos grasina surengti bado streiką, kuriame dalyvautų 400 sanatorijos darbuotojų šeimų, jei į reikalavimus nebus atsižvelgta.

Jeigu valdžia neatsižvelgs į mūsų protestą, tai reiškia valdžia norėjo matyti žmones alkanus. Jeigu jie norėjo matyti žmones alkanus, kitą kartą mes susirinksime prie URM, 400 šeimų, ir tiesiog bus bado streikas tada“, – tikina V. Čėsna.

Pirmoji „Belorus“ darbuotojų protesto akcija vyko sausio 12 dieną.

Druskininkuose protestavo sanatorijos „Belorus“ darbuotojai
Foto: Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas neslepia pykčio dėl centrinės valdžios veiksmų.

„Bus apie 80 arba 100 automobilių, keliame vėliavas ir važiuojame pasižiūrėti, kaip Vilnius gyvena“, – prieš protestą „Delfi“ sakė R. Malinaukas.

„Sodros“ duomenimis, sanatorijoje „Belorus“ šiuo metu dirba 383 darbuotojai, šis skaičius beveik nepasikeitė nuo metų pradžios, kai dirbo 391 darbuotojas. Nurodomas kovo mėnesio vidutinis atlyginimas – 661,28 Eur prieš mokesčius.

Vilniaus miesto savivaldybė informavo, kad susirinkimas buvo suderintas, 11-15 valandą numatyta, kad dalyvaus 50-100 automobilių kolona, kuri prie institucijų sustoti planavo ne ilgensiam nei 5-10 minučių laikui.

Ruginienė: tai socialinė katastrofa, valstybė, įvesdama sankcijas, nepasirūpino savo piliečiais

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) prisijungė prie protesto palaikydama sanatorijos darbuotojus. LPSK prezidentė Inga Ruginienė taipogi patikina, kad būtent URM sprendimu buvo uždėtos sankcijos, tačiau nieko nepadaryta, kad žmonės neliktų gatvėje.

„Pirmiausia, mes didelį darbą nudirbome nuo sausio mėnesio aiškindamiesi pačią sankcijų metodiką ir tvarką. Ir ilgą laiką mums URM tvirtino, kad tai ne jie uždėjo sankcijas, o tai buvo atėjęs nurodymas iš EK. Tai mes kreipėmės savo ruožtu į Europos profesinių sąjungų konfederaciją, kad per juos susisiektų su EK ir išsiaiškinti tą visą principą, kaip tai vyksta, ir kas teisus. Tai pirma – dėl sankcijų gavome aiškų atsakymą, kad tik valstybė narė sprendžia, kokias sankcijas ir kam uždėti. Tai akivaizdu, kad kažkas meluoja, ir URM rankose buvo nuspręsti, kokią įmonę sankcionuoti ir ar iš viso sankcionuoti“, – sako I. Ruginienė.

Jai nėra suprantama, kodėl buvo nuspręsta sankcionuoti įmonę, kur didžioji dalis darbuotojų yra lietuviai, kuri pelno neuždirba, o visi gaunami pinigai naudojami piliečių išlaikymui ir mokesčių mokėjimui.

„Reikia suprasti sanatorijos funkciją – sergantys neįgalūs vaikai yra gydomi tų pačių Baltarusijos piliečių, kuriuos režimas persekioja. Tai mums kyla klausimas – prieš ką tos sankcijos buvo nukreiptos. Ar iš tikrųjų prieš režimą, kuriam visiškai vienodai, ar ši įmonė bus uždaryta, ar ne, realiai eilinį kartą nukentės tie patys baltarusiai ir jų vaikai, kurie yra persekiojami, ir mūsų Lietuvos piliečiai?“ – retoriškai klausė I. Ruginienė.

Druskininkuose protestavo sanatorijos „Belorus“ darbuotojai
Foto: Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Pasak jos, jei valstybė atmeta visus argumentus, turėtų bent jau pasirūpinti darbuotojais.

„Jei sako, kad nelenksime galvą prieš režimą, ir šitą įmonę reikia sankcionuoti, tuomet pasakius A, reikia būtinai ir B pasakyti – reikia pagalvoti ir pasirūpinti savo piliečiais. O ne laisva ranka paimti ir išstumti juos į nedarbą ir pasakyti, kad jums bus garantuojama nedarbo išmoka, ir už didelį darbą nedidelė išeitinė kompensacija. Pasibaigs nedarbo išmoka, ir kas toliau? Druskininkuose darbo nėra, tas visiems pakankamai aišku. Vyriausybė šiuo atveju neįsipareigoja darbo surasti“, – sako I. Ruginienė.

Ji primena, kad kitos sanatorijos per pandemiją atliko grupinius darbuotojų atleidimus, ir darbuotojų paklausa nėra didelė.

„Išmetame žmones į gatvę, kurių dalis net ir gyvenamąjį plotą turi dėl darbovietės. Jie tiesiogine to žodžio prasme bus išmesti į gatvę. Kita vertus, mes neprisiimame įsipareigojimų padėti šitiems žmonėms, kurie nukentėjo nuo sankcijų taikymo, ir nieko dėl to nedarome.

Inga Ruginienė

Jų pagrindinis noras yra tiesiog dirbti. Jie nori sąžiningai dirbti, uždirbti ir mokėti mokesčius. Kas iš mūsų norėtų šiandien likti be darbo ir be būsto? Ten gi šeimos, vaikai, tai didžiausia socialinė katastrofa, jie tiesiog nori dirbti. Ir jie sako, gerai, jei ne režimas, tai tegu kažkas kitas perima sanatoriją, bet žmonės tiesiog nori turėti darbą“, – sako I. Ruginienė.

URM sukvietė institucijas į pasitarimą

Ketvirtadienį Užsienio reikalų ministerija (URM) sukvietė kitas Lietuvos institucijas į pasitarimą, kuriame aptarti tolesni veiksmai dėl šios sanatorijos.

Viceministras Mantas Adomėnas pabrėžė, kad šis pasitarimas skirtas aptarti susidariusiai padėčiai, Baltarusijos valdančiajam režimui ir toliau nesiimant jokių veiksmų, kad sankcijų pagrindas būtų panaikintas, t.y. kad būtų surengti laisvi ir sąžiningi rinkimai, sustabdytos represijos prieš taikius Baltarusijos gyventojus, paleisti ir reabilituoti politiniai kaliniai ir kiti neteisėtai sulaikyti žmonės.

„Situacija yra bloga. Represijas Baltarusijoje tęsiantis Aleksandro Lukašenkos režimas įkaitais laiko ir 400 sanatorijos „Belorus“ darbuotojų Lietuvoje. Tik nuo Lukašenkos režimo veiksmų priklauso, ar sankcijos gali būti atšauktos. Kodėl jokių veiksmų dėl sanatorijos Baltarusijos valdantysis režimas nepadaro – atsakymo neturiu, bet tikėtina, kad tokiu būdu siekiama kurti įtampas Lietuvos viduje ir taip dirbtinai kelti žmonių pasipiktinimą priemonėmis, kurių imtasi tam, kad už rinkimų klastojimą ir smurtą prieš taikius baltarusius būtų nubausti Aleksandras Lukašenka ir jo aplinka“, – pranešime spaudai teigia viceministras M. Adomėnas.

Viceministras atkreipė dėmesį, jog siekdama įsitikinti „Swedbank“ sanatorijai „Belorus“ pritaikytų sankcijų teisėtumu, URM neformaliai konsultavosi su Europos Komisija (EK), kuri pasidalino nuomone, kad sankcijos sanatorijai pritaikytos teisėtai. EK taip pat nurodė, kad ji gali pateikti tik savo nuomonę, o sprendimus dėl teisės aktų teisėtumo gali priimti tik teismai.

URM primena, kad jau kelis kartus yra leidusi pritaikyti teisės aktuose numatytas išimtis, pagal kurias bankui suteikta galimybė atlikti konkrečius būtinus mokėjimus ankstesniems sanatorijos įsipareigojimams vykdyti. Dėl to buvo išmokėtas darbo užmokestis šios sanatorijos darbuotojams, sumokėti mokesčiai ir atlikti kiti leistini mokėjimai.

„Gegužės 6 dieną įvykusiame tarpinstituciniame pasitarime URM kartu su kitomis Lietuvos institucijomis tęsė konstruktyvias pastangas rasti ilgalaikį sprendimą susidariusiai situacijai“, – rašoma pranešime.

Šimonytė: sankcijų „Belorus“ sanatorijai nutraukimas yra už Lietuvos galimybių ribų

Reaguodama į sanatorijos „Belorus“ darbuotojų ketvirtadienį organizuotą protestą, premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžia, kad Lietuvos Vyriausybė neturi įgaliojimų nutraukti „Belorus“ sanatorijai Europos Sąjungos (ES) pritaikytų sankcijų. Ji taip pat priduria teigiamai vertinanti Seimo komitetų iniciatyvą pradėti derybas su Minsku dėl sanatorijos išpirkimo.

„Tai nėra labai paprasta situacija. Manau, kad yra žmonių, kurie sąmoningai darbuotojus klaidina. Štai praėjusią savaitę ar šios savaitės pradžioje buvo išplatinta iškarpa iš vieno europarlamentaro (Bronio Ropės – ELTA) laiško, kurioje bandoma sakyti, kad sankcijas („Belorus“ sanatorijai – ELTA) įvedė Užsienio reikalų ministerija. Dar kartą noriu pakartoti, kad sankcijos yra nustatytos ES reglamentu, jos yra susijusios su pono Šeimano asmenybe“, – žurnalistams ketvirtadienį teigė premjerė.

I. Šimonytė pažymi, kad kalbos apie Vyriausybės galimybes nutraukti taikomas sankcijas – tik spekuliacijos.

„Vyriausybė pasiūlė finansines priemones žmonėms, kurie dėl sanatorijos įtraukimo į sankcionuotų objektų sąrašą nuspręstų išeiti iš darbo. Tačiau tai yra pačių žmonių pasirinkimas. Nesinorėtų, kad ir toliau vyktų ta pati spekuliacija, neva Lietuvos Vyriausybė turi kažkokį svertą šitas sankcijas atšaukti.

Tai gali padaryti tik ES institucijos, arba tiesiogiai tą sankciją pritaikiusi institucija – bankas, arba subjektai, dėl kurių sankcijos pritaikytos, tiesiog turėtų nebebūti susiję su objektu („Belorus“ sanatorija – ELTA). Ir visi šie sprendimai yra už Lietuvos galimybių ribų“, – akcentavo ji.

Tuo tarpu siūlymus pradėti derybas dėl „Belorus“ sanatorijos išpirkimo I. Šimonytė vertina palankiai.

„Toks pasiūlymas yra pateiktas dviejų Seimo komitetų ir, aišku, negalima pradėti derybų, jei viena iš pusių nedalyvaus derybose. Bet inicijuoti tokias derybas, tikrai manau, kad mūsų pusė gali“, – sakė ji.

Naujienų agentūra ELTA rašo, kad Seimo Užsienio reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetai bendru sutarimu nutarė siūlyti Vyriausybei pradėti konsultacijas dėl galimo „Belorus“ sanatorijos pastatų ir statinių, priklausančių Baltarusijos Respublikai, išpirkimo bei žemės nuomos sutarties nutraukimo.

„Swedbank“ gruodį įšaldė sanatorijos „Belorus“ sąskaitas, Europos Sąjungai įvedus ribojamąsias priemones Baltarusijai.