Pasak prekybininkų, nuomininkams kilo iššūkių dėl logistikos ir prekių pristatymo bei žmonių saugumo užtikrinimo.

Anot sostinės prekybos centro „BIG Vilnius“ valdytojos Rimantės Merkevičiūtės, centre atsidarė visos 80 parduotuvių, tačiau dalis anksčiau veikusių nuomininkų bankrutavo arba nepratęsė sutarčių, o kai kurių skolos išaugo dešimtis kartų.

„Iki šios dienos prekybos centre veikė 42 parduotuvės: 22 būtinųjų prekių ir paslaugų, 11 prekių atsiėmimo punktų, penki restoranai ir kavinės, teikiančios maistą išsinešimui, keturi nuomininkai dirbo su įėjimu iš lauko“, – BNS teigė R. Merkevičiūtė.

Pasak jos, iš iki karantino „BIG Vilnius“ dirbusių 84 nuomininkų du bankrutavo, o daugiau nei penki nepratęsė sutarčių.

„Bankrutavo du nuomininkai – vaikų žaidimo kambarys, kelionių agentūra, nebeatnaujino arba nepratęsė sutarčių daugiau nei penki nuomininkai. Nuomininkų skolos yra išaugusios dešimtimis kartų. Yra parduotuvių, kurios dėl skolų ir pajamų nebuvimo balansuoja ant išlikimo ribos“, – sakė ji.

Kauno prekybos centro „Akropolis“, priklausančio Vokietijos kompanijai „Deka“, valdytoja Brigita Kuodytė teigė, jog centre jau veikia 250 operatorių – pirmadienį duris atvėrė visos parduotuvės, tačiau kol kas neatsidarė pramogų vietos bei restoranai.

„Šiuo metu „Akropolyje“ iš viso įsikūrę 15 restoranų, iš kurių 8 teikia maisto išsinešimui paslaugą. Prekybos centre veikiantis kino teatras „Forum Cinemas“ dėl reikalingo ilgesnio pasiruošimo laiko planuoja atnaujinti veiklą per artimiausias dvi savaites“, – BNS sakė B. Kuodytė.

Jos teigimu, tik vienas nuomininkas – „Pietro Filippi“ – per karantiną atsisakė patalpų, tačiau jo vietoje įsikurs naujas.

„Šios parduotuvės patalpų plotas yra 153,9 kv. metro, vietoje jos patalpose netrukus įsikurs naujasis nuomininkas, tačiau kol kas jo negalime atskleisti dėl komercinių įsipareigojimų“, – sakė B. Kuodytė.

Dalis nuomininkų – kino teatras ir sporto klubas – neatsidarė ir Vilniaus prekybos centre „Ozas“. Sporto klubas „VS-Fitness“ čia ketina atsidaryti nuo balandžio 26 dienos, o kino teatras „Multikino“.– nuo gegužės pradžios.

„Šis karantino taisyklių sušvelninimas svarbus ir mums, ir mūsų partneriams, tad atsakingai vertiname leidimą vykdyti veiklą. Lankytojai taip pat labai pasiilgę apsilankymo fizinėse parduotuvėse: sulaukėme žinučių ir skambučių“, – BNS sakė „Ozo“ valdytoja Ina Augulienė.

Vėliau veiklą pradėti planuoja ir Kauno prekybos centre „Mega“ esantis kino teatras.

„Parduotuvės „Mega“ atsidarė visos, išskyrus dvi ledaines. Kino teatro atidarymas planuojamas nuo balandžio 28 dienos, nes sužinojus apie apribojimo panaikinimą tebederinamas turinys su kino filmų platintojais“, – BNS sakė prekybos centro „Mega“ valdytojos bendrovės „Baltic Red“ generalinio direktoriaus pavaduotoja Ieva Goštautaitė-Gedutė.

Anot jos, reikšmingų nuomininkų pokyčių prekybos centre per antrąjį karantiną nebuvo – Iš beveik 220 nuomininkų, manoma, tiesiogiai dėl ribojimų veiklą į kitas platformas kol kas perorientavo ir nuomos sutartį nutraukė tik vienas nuomininkas.

„Šešias galiojusias nuomos sutartis pakeitė šeši nauji operatoriai, taigi, mūsų prekybos centro lankytojai galės rasti ne tik jau pamėgtus prekės ženklus, bet ir itin laukiamas naujienas“, – sakė I. Goštautaitė-Gedutė.

Didžiausias iššūkis – prekių pristatymas bei žmonių saugumas

Pasak „BIG Vilnius” valdytojos, didžiausias iššūkis nuomininkams buvo pasirūpinti prekių pristatymu ir logistika bei suspėti testuoti darbuotojus.

„Nuo oficialaus Vyriausybės paskelbimo iki atsidarymo buvo vos kelios dienos. Dar šiandien iš ryto darbuotojai į lentynas dėliojo prekes. Kitas iššūkis, su kuo susidūrė prekybininkai: kad spėtų laiku atsidaryti, skubiai turėjo testuoti darbuotojus“, – sakė R. Merkevičiūtė.

Pasak Kauno „Akropolio“ valdytojos, su logistikos ir prekių pristatymo iššūkiais labiausiai susiduria mados prekių pardavėjai.

„Vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria prekybos centre įsikūrę nuomininkai, yra operatyvus personalo surinkimas į darbo vietas. Taip pat prekybininkams reikia spręsti ir logistikos bei prekių asortimento iššūkius, su kuriais bene daugiausiai susiduria mados segmento operatoriai“, – tikino B. Kuodytė.

Anot „Ozo“ valdytojos, stengiamasi maksimaliai užtikrinti žmonių saugumą.

„Nuomininkų ir jų darbuotojų patogumui „Ozo“ antžeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje jau yra įsikūręs kraujo laboratorijos testavimo punktas. Kiekvienas nuomininkas gali sudaryti sutartį tiesiogiai su kraujo laboratorija dėl darbuotojų testavimo“, – teigė I. Augulienė.

Testavimo punktą prekybos centre įsirengė ir Kauno „Akropolis“ – čia nuo balandžio 16 dienos įrengtas testavimo punktas, kur visi norintys nuomininkai galėjo registruoti darbuotojus testavimui.

„Tiesa, nemaža dalis nuomininkų jau iš anksto buvo pasiruošę testavimo procesui, tad nesklandumų nekilo“, – BNS sakė B. Kuodytė.

Paklausti, kaip vienam žmogui bus suteikta ne mažiau kaip 50 kvadratinių metrų viso prekybos centro ploto, prekybos centrų valdytojai teigė įsirengę automatines srautų skaičiavimo sistemas, kurios leidžia realiu laiku stebėti lankytojų srautą. Be to, pasitelktos papildomos apsaugos pajėgos, bus galima naudotis visais įėjimais į prekybos centrus, kai kur demontuota didžioji dalis sėdėjimo zonų, suoliukų.

Nuo pirmadienio darbą Lietuvoje gali atnaujinti prekybos centruose įsikūrusios iki šiol negalėjusios veikti ne maisto ar būtiniausių prekių parduotuvės. Jos galės dirbti tik šiokiadieniais, savaitgaliais jų veikla draudžiama.

Visose atidaromose prekybos vietose vienam žmogui turi tekti ne mažiau kaip 50 kvadratinių metrų viso prekybos centro ploto arba vienu metu galės būti aptarnaujamas tik vienas žmogus.