„Buvo padaryta didžiulė informacinė klaida, kai pats testavimas buvo pavadintas privalomu ir pateiktas kaip atskiras reiškinys. Mąstydami apie testavimą darbo vietose turime kalbėti apie privalomus sveikatos patikrinimus – tai yra teisingas pavadinimas. Privalomi sveikatos patikrinimai juk ir dabar galioja, jie yra apibrėžti darbuotojo sveikatos apsaugos įstatyme. Kiekvienas darbuotojas turi privalomai tikrintis sveikatą pagal darbdavio nurodytus rizikos veiksnius“, – Eltai sakė I. Ruginienė.

„Lygiai taip pat sveikatos tikrinimas vyksta periodiškai, o testavimas nuo COVID-19 yra šio proceso dalis. Į privalomą sveikatos tikrinimą yra įtraukta daugybė rizikos veiksnių, (...) tarp jų yra ir biologiniai rizikos veiksniai. Iki šiol neturėjome COVID-19 pandemijos, tad dabar atsirado naujas rizikos veiksnys“, – pridūrė ji.

I. Ruginienė akcentavo, kad papildžius rizikų, su kuriomis susiduriama darbe, sąrašą, reguliaraus sveikatos tikrinimo reikalavimai nesikeičia.

„Šiuo atveju Vyriausybė turėjo aiškiai paaiškinti gyventojams, kad jie tiesiog papildo rizikos veiksnių sąrašą dar vienu veiksniu ir (sveikatos tikrinimo – ELTA) procesas nesikeičia. Ir dabar darbdavys gali bet kada darbuotojui nurodyti privalomai pasitikrinti sveikatą, net ir neeiliniu būdu, jei darbe atsirado papildomi rizikos veiksniai, arba galbūt jis įtaria, kad darbuotojui reikia papildomai pasitikrinti, nes jam nesaugu dirbti šiame darbe“, – sakė ji.

Pasak I. Ruginienės, nepriklausomai nuo to, kas kompensuoja testavimo išlaidas, pats testavimas lieka darbdavio pareiga.

„Vienintelis dalykas, kad šiuo metu visą organizacinį darbą ir finansinę atsakomybę turi prisiimti darbdavys. Kadangi įstatyme aiškiai pasakyta, kad sveikatos patikrinimai yra darbdavio pareiga, ar bus kompensacija, ar nebus, darbdavys privalo juos atlikti. Jeigu valstybė mato, kad to reikia, ji gali nuspręsti vienam ar kitam verslui padėti būtent kompensaciniais įrankiais. Tačiau dėl to darbdavio atsakomybė niekur nedingsta“, – Eltai teigė ji.

Tuo tarpu laisvėjant karantinui ir vis daugiau žmonių grįžtant į darbus sulaukiama žymiai mažiau nusiskundimų, nei anksčiau, sakė I. Ruginienė.

„Laisvinant karantiną labai daug nusiskundimų nesulaukiame, o tai iš tiesų skiriasi nuo pavasario ir galbūt ankstyvo rudens, kai susirgimų skaičiai buvo tik įsibėgėję. Tuomet gaudavome nemažai nusiskundimų dėl darbo vietų saugumo. Tuo tarpu dabar (...) greičiausiai visi priprato prie kaukių, dezinfekcinių skysčių, kad reikia vėdinti patalpas, kontroliuoti žmonių srautus ir tai jau tampa kasdienybe“, – kalbėjo ji.

Visgi I. Ruginienė pažymėjo, kad ne visi darbdaviai užtikrina kokybišką prevencinių COVID-19 priemonių naudojimą.

„Ką iš tiesų pastebime, tai ne pačių procesų nebuvimą, bet jų kokybės neužtikrinimą. Sulaukiame klausimų dėl pačių kaukių kokybės, ir jų vartojimo dažnumo. Dažniausiai bet kas užėjęs į parduotuvę mato, kad darbuotojas yra su kauke, tačiau mes nesusimąstome, kokio senumo ji yra, ar tikrai kas dvi valandas yra keičiama, ar ji medicininė, patvirtinta sertifikatais“, – sakė ji.

„Turėtų būti labai tvirta rekomendacija, kad visiems darbuotojams turėtų būti skirti respiratoriai ir jie turėtų būti keičiami pagal gamintojo nurodymus. To laukiame iš Vyriausybės“, – akcentavo I. Ruginienė.

ELTA primena, kad Vyriausybė Seimui pateikė Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisą, kurioje siūloma, kad, kilus įtarimams dėl COVID-19 ligos arba įmonėje užfiksavus koronaviruso protrūkį, darbuotai turėtų privalomai testuotis arba, esant galimybei, dirbti nuotoliniu būdu.

Seimui pritarus šiam įstatymo pakeitimui, Vyriausybei būtų suteikta teisė papildomai nustatyti darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, papildomai pasitikrinusiems, ar neserga COVID-19.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisa numato ir tai, kad darbuotojų papildomi sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas, galėtų būti finansuojami valstybės biudžeto lėšomis Vyriausybės nustatyta tvarka arba apmokami darbdavio.