„Šiais nutarimais Vyriausybė dekonstruoja buvusios valdžios pristatytą Ateities ekonomikos DNR planą, kuriame po skambiu pavadinimu buvo suplakti 4 skirtingi finansavimo šaltiniai – buvusi Europos Sąjungos struktūrinių fondų perspektyva, būsima finansinė perspektyva, valstybės biudžetas ir dar tik planuojamas Europos Komisijos įrankis – Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondas – taip dažnai klaidinant visuomenę, jog tai naujas finansinis šaltinis“, – sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Anot finansų ministrės Gintarės Skaistės, didžiąją DNR plano dalį sudarė senosios 2014–2020 m. finansinės perspektyvos investicijos ir buvusio valstybės biudžeto lėšos už 4,1 mlrd. eurų.

„Jų įtraukimas į planą buvo visiškai dirbtinis ir neturėjo jokios reikšmės. Šie projektai jau beveik įgyvendinti iš buvusios finansinės perspektyvos ir turėtų būti baigti pagal patvirtintas tvarkas, tad procesas vyks, kaip ir vykęs“, – teigė G. Skaistė.

Vietoj metams buvusios Vyriausybės suplanuotų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo projektų už 866 mln. eurų, dabar yra rengiamas ilgalaikis 2021–2026 m. planas už 2,225 mlrd. eurų.

„Projektai iš šio finansinio šaltinio pirmiausia turės atitikti Vyriausybės programą, taip pat bus vertinama, ar jie yra suderinami su Europos Komisijos numatytais kriterijais, ir jei taip – atsidurs šiuo metu rengiamame nacionaliniame Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo plane. Tuomet vasario-kovo mėnesiais nacionalinį planą derinsime su socialiniais partneriais, jis bus pateiktas Komisijai, o vėliau bus įtrauktas ir į biudžetą balandžio mėnesį“, – sakė G. Skaistė.

Vyriausybė taip pat pažymi, kad iš buvusio DNR plano lieka 7 projektai – 6 projektai, kurių sutartys jau pasirašytos ir kurie numatyti finansuoti iš būsimosios 2021–2027 m. Europos Sąjungos finansinės perspektyvos, bei tarptautinis projektas – Trijų jūrų fondo iniciatyva – kurie bus įgyvendinami vadovaujantis nauja patvirtinta Europos Sąjungos fondų lėšomis tikslingų finansuoti veiksmų ir projektų įgyvendinimo tvarka.

Projektai, kurie buvo numatyti finansuoti iš ES būsimosios perspektyvos ar valstybės biudžeto lėšų, tačiau dėl jų įgyvendinimo nėra pasirašytos įgyvendinimo sutartys, bus peržiūrėti, ar atitinka Vyriausybės programą ir Nacionalinį pažangos planą, ir bus įgyvendinami bendra tvarka.