„Praėję metai naujų investicijų prasme buvo sunkesni, kaip ir turbūt visiems verslams dėl karantino periodo. Buvo labai apribotos galimybės naujiems investuotojams ieškotis galimybių investuoti, kas reiškia, kad, kai mes kalbame apie užsienio investicijas, tai buvo daugiau užklausų forma, ir tie tikrieji atvažiavimai buvo labai apriboti.

Kalbant apie naujų investicijų pritraukimą, kaip tai vyksta, patys investuotojai įsitikina verslo aplinka, atvažiuoja į šalį, ją vertina ir po to audituoja teritorijas. Auditų jie negalėjo atlikti, nes negalėjo atskristi“, – Eltai sakė Lietuvos LEZ asociacijos prezidentas Giedrius Valuckas.

„Tie investuotojai, kurie jau buvo nusimatę LEZ investuoti ir jau investavo, tai, kiek žinau, projektai turbūt visose zonose vyko sėkmingai dėl gero bendradarbiavimo su valstybinėmis institucijomis, ir operatoriai, partneriai, kurie buvo įtraukti į investicijų vystymą, dirbo gerai, todėl iš principo visi projektai, kurie buvo pradėti, vystėsi ir gana sėkmingai“, – sakė G. Valuckas.

Jo teigimu, daugumos laisvosiose ekonominėse zonose veikiančių įmonių rezultatai 2020 metais nebuvo blogi.

„Sunku vertinti atskirai, bet 80 proc. investuotojų tie metai nebuvo tragiškai blogi“, – sakė G. Valuckas.

Kalbėdamas apie ateitį, LEZ asociacijos prezidentas sakė, kad Lietuva yra palankioje situacijoje plėtoti gamybinės veiklos centrą (angl. hub).

„Mes optimistiškai žiūrime į bendrą situaciją dėl Europos, Azijos ir JAV prekybinių karų, tiek dėl vykdomos tiekimo grandinių atsikėlimo į Europą politikos, kur kažkiek daro įtaką ir „Brexito“ situacija. Lietuva galėtų išnaudoti galimybes.

Kadangi sakome, kad esame centre visų įvykių ir labai gerai pasiekiame rinkas, (...) plius yra pagyvėjęs ir traukinių transportas iš Kinijos per Lietuvą, tai galėtume vystyti gamybinį hub‘ą, nes Lietuvoje ekonomikai gamyba daro labai didelę įtaką ir turime virš 20 proc. BVP iš gamybos, o LEZ būtent yra daugiau mažiau orientuotos į gamybinius projektus ir gamybinių projektų atkėlimą į Lietuvą“, – sakė G. Valuckas.

Pasak jo, naujų projektų paleidimas užtrunka, todėl pagyvėjimas turėtų atsirasti kitais metais.
„Pagyvėjimas bus kitais metais. Šiais metais bus skautų, kurie atvyks ir žiūrės galimybes įsikurti Lietuvoje, pagyvėjimas. Pats investicinis procesas užtrunka kelis mėnesius vietos pasirinkimui, o paskui metus pastatymui. Jei kalbame apie projekto paleidimą, tai užtrunka pusantrų metų. Tai mes kalbame apie tai, kad, jei dabar naujų projektų skautai pradės atvažiuoti nuo vasaros ar rudens, reikėtų pridėti dar pusantrų metų“, – nurodė G. Valuckas.

Kauno LEZ valdymo bendrovės vadovas Vytautas Petružis Eltai sakė, kad praėjusiais metais investicijas Lietuvoje pristabdė vienas didelis investuotojas ir keli mažesni.

„Tikimės, gal dar grįš, todėl negalime atskleisti jo tapatybės. Mes tikimės, kad (planus investuoti – ELTA) pristabdė, nes nė vienas nėra pasakęs, kad viskas, neateisime, bet daugiau pasakoma, kad mes pristabdome dėl tam tikro nežinomumo ir rinkos nepastovumo ir todėl planai atidedami“, – Eltai sakė V. Petružis.

Kalbėdamas apie Kauno LEZ veikiančių įmonių veiklą praėjusiais metais, jis sakė, kad nebuvo požymių, jog jos rodytų blogus finansinius rezultatus.

„Nebuvo kažkokių požymių, kad veikiančios įmonės rodytų blogus finansinius rezultatus, kurie atsilieptų mokesčių mokėjime. To nebuvo. Matome, kad kokiai vienai įmonei per metus kažkas atsitinka, ir to nesiejame su COVID–19 krize. Sakyčiau, kad įmonės gerai dirba“, – pridūrė Kauno LEZ valdymo bendrovės vadovas.

Jis sakė manantis, kad tikėtina, jog metų viduryje įmonės galėtų svarstyti apie investicinių planų atnaujinimą, jei situacija dėl pandemijos eis teigiama linkme.

„Galvojimas apie metų vidurį susijęs su krizės suvaldymu. Mūsų manymu, jei verslas pamatys judėjimą teigiama linkme ir negrįžtamą procesą, kad nors vakcina ir atsilieka, judame teisingai, užsikrėtimų bangų mažėja, jie, man atrodo, grįš prie savo planų“, – sakė V. Petružis.