Seimui teikiamose Investicijų ir Užimtumo įstatymų pakeitimuose nurodoma, kad lengvesniu reguliavimu galės pasinaudoti Baltarusijos įmonės, sudariusios investicijų sutartis su Lietuvos Vyriausybe.

Bendrovės turės įsipareigoti šalyje investuoti bent 1,448 mln. eurų, sukurti ne mažiau kaip 20 darbo vietų ir mokėti bent 1,5 konkrečios savivaldybės vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

Investicijų įstatymo pataisose nurodoma, kad šiuos kriterijus atitinkančios įmonės iš Baltarusijos į Lietuvą galės lengviau perkelti darbuotojus.

Jei pakeitimai bus priimti, dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje galės kreiptis visi baltarusiai, kurie atvyksta dirbti į čia investuojančias Baltarusijos įmones, jie galės atvykti su šeimos nariais.

Užimtumo tarnyba nevertins tokių darbuotojų kvalifikacijos ar darbo patirties – tai bus palikta pačiam investuotojui. Taip pat nebūtų vertinama, ar šeimos nariai atitinka darbo rinkos poreikius – jie turėtų teisę dirbti Lietuvoje ir gautų tokios pat trukmės leidimą gyventi.

Tuo metu Užimtumo įstatymo pakeitimais darbdaviams būtų įteisinama prievolė pranešti apie visus įdarbintus arba laikinai dirbančius užsieniečius.

Įstatymo pakeitimus Ekonomikos ministerija tikisi, kad pataisos bus svarstomos pavasario sesijoje.

Nuo pernai rugpjūčio, kai Baltarusijoje prasidėjo masiniai protestai prieš autoritarinį lyderį Aliaksandrą Lukašenką, į Lietuvą persikėlė ne viena tos šalies ar jos verslininkų įkurta įmonė.

Tarp jų – baltarusių įkurta JAV IT milžinė „Epam Systems”, populiaraus žaidimo „World of Tanks“ kūrėja „Wargaming”, moterų sveikatos programėlę kurianti „Flo Health“, programinės įrangos bendrovės „Coherent Solutions“ ir „Godel Technologies“.

Užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ duomenimis, šiuo metu daugiau kaip 60 įmonių Baltarusijos perkelia arba svarsto perkelti savo veiklą į Lietuvą.