Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas BNS sakė teigiamai vertinantis komiteto „dar kartą pagarsintą prašymą“ bankams atsižvelgti į sudėtingas ekonomines sąlygas ir apsvarstyti moratoriumo galimybę naujam karantino laikotarpiui.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas konservatoriaus Mykolas Majauskas sakė, kad bus siekiama, jog krizės akivaizdoje bankai „nesėdėtų ant tvoros“, o būtų pasiruošę prisiimti įsipareigojimus kredituoti verslą.

„Tam, kuriam sunku, kad nebūtų smaugiamas, o tam, kuriam reikia judėti į priekį, reikia investicijų, apyvartinių lėšų, kad jam būtų užtikrintas kreditavimas. Seimas turi pakankamai priemonių pasodinti bankininkus prie derybų stalo ir nedvejosime jomis pasinaudoti, jei tik matysime tam poreikį“, – pareiškė M. Majauskas.

Komitete dirbantis „valstietis“ Valius Ąžuolas sako, kad bankai elgiasi neatsakingai.

„Pavasarį, kai prasidėjo karantinas, bankai valstybės paprašė suteikti papildomas garantijas už jau paimtas paskolas. Tada jie žadėjo taikydami atidėjimus ir kitas priemones, taip prisidėti prie pagalbos verslui ir žmonėms. Mes viską davėme, ko jie prašė, o jie – tik šešių mėnesių atidėjimą. Mes garantijas suteikėme visam laikotarpiui, kol paskola bus išmokėta, o jie atidėjimus davė tik pusmečiui, jie mus išdūrė, apsuko. Tik pažadėjo, kad pratęs, jeigu su kovidu bus bloga situacija, dabar sako, kad su kiekvienu klientais dirbs individualiai“, – BNS teigė V. Ąžuolas

„Tai reiškia, kad su kiekvienu verslu elgsis taip, kaip norės. Vienam pasakys: susimokėk arba bankrutuoji, kitam sutiks pagelbėti ir atidės. Prasidės interpretacijos. Vertins, gražus ar negražus. Mūsų tikslas yra apsaugoti visą verslą, o ne atskirus sektorius ar įmones, kurias atrinks bankai“, – tvirtino parlamentaras.

V. Ąžuolas, be to, sakė, kad valdžia bankams, kaip ir kitam verslu, galėtų nurodyti atidėti paskolų grąžinimą, tarkim, pusei metų.

„Kaip priimami nutarimai, kad uždaryti prekybos centrus, parduotuves, taip gali priimti nutarimą, kad visas paskolas atidėti dar pusei metų arba kol bus tęsiamas karantinas“, – kalbėjo V. Ąžuolas.

Bankai: moratoriumas galimas, bet nėra poreikio

Bankų teigimu, kol kas nėra poreikio visiems bankams pasirašyti bendrą paskolų moratoriumą – su klientais, iškilus sunkumams dėl paskolų grąžinimo, problemos sprendžiamos individualiai.

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentė Eivilė Čipkutė sako kad komerciniai bankai, atsižvelgdami į griežtus karantino apribojimus, pasiryžę prisidėti individualiai spręsdami sunkumus patiriančių gyventojų bei įmonių problemas.

„Visi bankai (...) yra pasiryžę prisidėti prie esamos situacijos suvaldymo ir dirbti su gyventojais ir įmonėmis, jeigu jie kreipsis dėl susidariusių sunkumų ir įvestų papildomų ribojimų bei grįžti prie moratoriumo pratęsimo svarstymo, jeigu poreikis iškiltų“, – ketvirtadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete sakė asociacijos vadovė.

„Swedbank“ Lietuvoje vadovė Dovilė Grigienė komitete teigė, kad bankas gruodį yra gavęs tik trijų klientų prašymus dėl paskolų grąžinimo sąlygų.

„Mums nereikėjo moratoriumo, kad padarytume atidėjimus ir anksčiau. Jeigu įvyktų didesni įvykiai ir būtų didesni klientų skaičiai, vienareikšmiškai – moratoriumas būtų tinkama priemonė“, – teigė ji.

D. Grigienė priminė, kad bankas per pirmąjį karantiną dar iki moratoriumo pasirašymo su 80 proc. klientų, kurie kreipėsi, buvo susitaręs dėl mokėjimų atidėjimų. D. Grigienė priminė, kad tada per savaitę į banką kreipdavosi po 60 verslo klientų.

SEB Baltijos šalių tarnybos mažmeninės bankininkystės vadovė Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė pabrėžė, kad klientų poreikiai ir situacijos yra labai skirtingos, todėl su jais dirbama individualiai.

Ji informavo, kad tik 3 proc. banko klientų pasinaudojo pirmuoju moratoriumu.

„Daug daugiau paskolų pertvarkėme verslo įmonėms ne pagal moratoriumo sąlygas“, – teigė S. Gutauskaitė-Bubnelienė.

„Luminor“ banko Lietuvos skyriaus vadovo Andriaus Načajus informavo, kad bankas šiemet jau pertvarkė 270 mln. eurų verslo paskolų, o būsto paskolų už 85 mln. eurų.

„Nematome poreikio iš kredito gavėjų tokiam sisteminiam, visaapimančiam sprendimui dėl moratoriumo, labiau reikia ieškoti nestandartinių sprendimų. Jų ir ieškome“, – teigė „Luminor“ atstovas.

Balandžio pabaigoje LBA priklausančios finansų ir kredito įstaigos bendru moratoriumu įsipareigojo, nekeisdami sutarčių sąlygų ir palūkanų, iki 6 mėnesių atidėti paskolų mokėjimus įmonėms.